93
29.9.2020
Sorguluyoruz: Milliyetçilik
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   entelbukalemun
   Amerikan: Biz gittiğimiz yerlere barış götürüyoruz. En doğru biziz. God bless America! İranlı: Biz Allah yolunda ilerliyoruz. En doğru biziz. الله بزرگترین است!(Allahu Ekber!) Türk: Tarihten Türkleri çıkarırsanız tarih diye bir şey kalmaz. Tebaamızdaki insanlara her zaman merhametliydik. En doğru biziz! 𐰤𐰤𐰀𐰢:𐰕𐰃𐰋:𐰃𐰼𐰭𐱅!(Tengri Biz Menen!) Eğer siz yukarıdaki ülkelerden birinde doğmuş olsaydınız muhtemelen bunları söylüyor olacaktınız ya da doğdunuz ve bunları söylüyorsunuz. Bu yüzden ben hiç milliyetçi olamadım. Eğer olsaydım hangi ülkede doğarsam doğayım hep orayı savunmam gerekirdi. Saygılı bir biçimde tartışalım. Siz ne düşünüyorsunuz?
    ceronedio
    Milliyetçi değilim, kimin isimiyle olursa olsun, iktidarı uğruna katliamlar yapan ve geçmişteki katliamları mazur gören liderlerin, arkasına sığındığı bir yalan olmasından kaynaklı milliyetçi değilim evet. ''o bayrak senin, bu bayrak benim'' gibi sidik yarışı içerisinde olmaktan çok çok daha önemli şeyleri kaybetmiş bir insanlık var. Üstün bir millet olmak için tek çaba savaş ! Şiddet milliyetçiligin promosyonudur. Bu ideolojiyi savunan aklı selim biri henüz görmedim. Psikastenik bir millet her an bir yerde birisini linç edebilecek kadar fobik ve bulanıktır.
     muzlu-pasta
     Milliyetçi olmak ile ırkçı olmak arasında çok ince bir çizgi vardır dikkatli olun bence
      badideasensei
      söyleyecek tek sözüm var yıllar önce söylenen "çocuklarınızı padişahçı değil, milliyetçi yetiştirin" şunu bir oturtabilsek kafamıza. Bir de günümüzde ya siyah ol deniyor ya beyaz bir milliyetçi muhafazakar olmayabilir. devlet otoritesinin sınırı olmayan yetkilerini desteklemeyebilir. bunu nasıl yapabiliyoruz bilmiyorum ama direk bölücü etiketi yapıştırıyoruz böylelerine. saygılar
       sozdedegilgozde
       Milliyetçilik 19. yüzyılda kendini göstermeye başlayan bir akım denilebilir belki. Çünkü imparatorluk çağında millet değildi önemli olan. Evet o zaman da herkesin bir milleti vardı ama günümüzdeki gibi bir anlamı yoktu. Ulus-devlet oluşumu yani kapital sistemin dünyada yayılmaya başlaması milliyetçilik akımının da doğmasına sebep oldu. Çünkü kapitalizm ulus-devletten besleniyor. Bu sebeple de büyük imparatorluklardan ziyade küçük sınırları belli ülkeler kapitalizmin işine gelmektedir. Bu sebeple de milliyetçi bir insan olamadım olamıyorum ben. Millet vatan sevgisi gibi şeylerin çok yapmacık olduğunu düşünüyorum.
        dr.rock
        Atamın dediği yol güzel yol Diğerleri tatlı su milliyetçisi Bankada bedelli sırasında “IRMAĞININ AKIŞINA ÖLÜÜRÜM TÜÜRKİYEEEM” ler var ya Bilirsiniz
         zimbo
         Nedense aklıma direkt bu geliyor benim ya xD
         https://www.youtube.com/watch?v=aULM7vv8llk
         https://www.youtube.com/watch?v=aULM7vv8llk
          kisidegildisiii
          Cengiz Koraltan geliyor aklima nedense.
           cinayetvaraga
           Hep savunduğum ve değer verdiğim bir kavram. Irkçılık olmadığı sürece zarar teşkil edeceğini zannetmiyorum. Milletler değerlerine ve geçmişine sahip çıkarsa gelecekleri sağlam olur. Dört nala at sürmüş, devletler yıkmış, devletler kurmuş dünyanın en köklü milletlerinden biri olan Türk milletinin bir bireyi olmaktan çok mutluyum. Milliyet bilinci çok değerli ve önemli. evladıma aktarmak için yıl sayiyorum. ama hep bu noktada bir detay var, yozlaşmadan yani dini kabul etmeden önceki Türk siyasi, sosyal, kültürel yapısı benim için değerli. dini her millet kendi yorumlar yaşar orası ayrı. Ama TÜRKLÜĞÜ başka ülke vatandaşı yaşatamaz. bir biz yaparız. ancak kesinlikle başka milletleri ezmek, hakaret etmek, barındirmamak, işgal etmek değil bahsettiğim.
            wb-
            Atatürk'ün biz gençliğe en büyük emanetlerinden. Ne yazık ki sahip çıkamadık. Siyaset malzemesi oldu
             delimiy
             "Bin cihana değişmem şu öksüz Türklüğümü" demiş Hüseyin Nihal Atsız. Çok güzel demiş. Bir de aklıma nedense sancak törenleri gelir hep
              yazar21
              Milliyetçilik kavramı, birleştirici gibi görünse de temelde ayrıştırıcı bir kavram. Siyasi liderlerin sıkıştıklarında ardına sığındıkları bir tür kalkan milliyetçilik. Oysa bunun yerine “insancılık” olgusunu geliştirip zihinleri bu olguyla doldurmak gerekir. İyi olmak ya da kötü olmak herhangi bir ırka iliştirilecek bir durum değil. Özellikle bizim ülkemiz gibi kozmopolit ülkelerde milliyetçilik temelli yaklaşım da siyaset de ülkenin yarına değil, zararınadır.
               damladamlo
               Irmağının akışına ölünecek bi Türkiye de kalmadı. Napıyo milliyetçi kardeşlerimiz acaba?
                atavratfenerbahce
                Fenerbahçe milliyetçiliği diye bir şey var bu ülkede bilmem bilir misiniz.
                 xlethex
                 Kafatasçı sekilde milliyetci degilim ama Nihal ATSIZ'ın romanlarini da severim hani. Diyeceksin ki bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Adam guzel yazmiş ama🤷 Evet Türk'ü çıkarirsam anlatacak tarih bulamazsin lafina inaririm. Bunu da milliyetcilik akimini baslatan Napollion'un sozuyle diyeyim; "Bana Türklerden kurulu bir ordu verin size dünyayı fethedeyim."
                  lanbaris
                  sadece bu başlığa yorum yapmak için üye oldum,yorumumu yapıp bir daha görünmem ortalıkta.. aslında tek kelime bakınız : Atatürk ilke ve inkılapları... gördüğüm kadarıyla son yıllarda hem yaşıtlarım hem de benden genç arkadaşlarda gördüğüm Türk olmaktan bunu dile getirmekten çekinme söz konusu. Açıkça fikrimi söylüyorum ki bu topraklarda yaşayıp milliyetçi olmayan insan yoktur. varsa bile o insanların aklından şüphe duyarım hiç kimse kusura bakmasın. mesele bu ülkenin ekmeğini yeme meselesi değil, kimse kimsenin ekmeğini yemez herkes hak ettiğini kazandığını emeğini yer. çağdaş dünyada milliyetçilik söz konusu ulusal çıkarlarımızdır, bu çıkarlara bu ülkenin vatandaşları olarak hep beraber sahip çıkıp kollamamızdır. milliyetçi diyince aklınıza ülkü ocaklarındaki, bazı suç örgütü liderleri,kendini mafyatik sanan çakallar gelmesin. Orta çağdan kalma milliyetçilik fikirlerini de bırakın. Kurtuluş savaşında savaşan askerler için sosyal duyar kasıp, günümüz askerine küçümseyici bakışlar atan nesil bu ülkenin insanlarının bırakın milliyetçi bir duruşu, bir geleceği olduğundan bile şüphe ettiriyor.Ben buraya daha çok kusarım da iyi bir yazar olmadığım için bahsetmek istediğim şeyleri doğru şekilde yansıtamayacağım. Ama umarım yazdıklarımı bi yerden yakalayabilirsiniz. Milliyetçiliği insanları ayrıştırmak için değil, insanları bir araya getirmek için kullanın.
                   yyozkan
                   Tarihini bilmeyen milleyetcilerle, radikal islamcilarin arasinda bir fark gormuyorum
                    dr.rock
                    Milliyetçilik sana pas vermeyen kızın sevgilisini dövdürtmektir
                     belizzimaaa
                     Tanıdığım tek bir milliyetçi vardı o da karnını ülkü ocaklarında doyurduğu için kendisine milliyetçi diyodu. Jajahaj
                      spoilt666
                      1945 yılında 2. dünya savaşından ve tamamen yok olan almanya şu anda nerde ? adamlar yıllarca patates yediler gelecek nesilleri için. şimdi hükümet deseki sadece 1 ay memura emekliye maaş vermiyecem diye. ilk seçimde baraj altında kalır. işte bizim milliyetçiliğimiz bu
                       sameet
                       insanın kendine yakışanı giymesidir milliyetçilik
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.