Sokrates'in İçten Pazarlıkçı Bir Düzenbaz Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   garavel-usta
   Bildiğiniz üzere felsefe denince akla gelen ilk isimlerden hatta ilk isimdir sokrates. Ayrıca felsefe sokrates öncesi anlamına gelen presokratik ve sokratik olarak ikiye ayrılır önemini siz düşnünün. Fakat bu kadar önemli ve saygı duyulan filozofumsu sokrates'in nasıl bir insan olduğunu sizlere açıklayacağım. 1- Korkaktır. Bilindiği üzere antik yunan dışındaki her yer barbarların yaşadığı bir yer olarak geçerdi. Sokrates denen şarlatan sırf antik yunan'dan atılmamak, sürülmemek için ölmeyi göze almıştır. Bu kadar da korkaktır. 2- Yalancıdır. Sokrates bilgilerimiz doğuştan geldiğini yıllar geçtikçe bu bilgileri unuttuğumuz söylerdi. Öğretmenlerin görevinin de bu bilgileri soru sorarak öğrencilere hatırlatmak olduğunu söylerdi. Bunu kanıtlamak için bir köleyi yanına çağırıp bir geometri sorusu çözdürüyor bu “menon” diyaloğunda da geçiyor. Köleye soruyu yazıp "buraya 5'mi gelecek" gibi sorular soruyor. Köleye de sadece "evet" ya da "hayır" diye cevap vermesini söylüyor. Köle doğru yanıtı verdiğinde de "bakın hatırladı işte hehehe" deyip insanları kandırıyor. 3- Cinsiyetçidir. Bunu uzun uzun yazmakla uğraşmayacağım. Bizzat kendi ağzından söylemiş olduğu şu cümleyi yapıştırıyorum buraya. “Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.” 4- Erildir. Kendisi sadece felsefeyle ilgilenen kafasını felsefeyle bozmuş eve ekmek getirmeyen bir adamdır. Karısı ksantippos da bunu zaten açık bir dille dile getirmişti zaten. Ayrıca kendisinin gençleri sürekli yoldan çıkaran, beyinlerini yıkayan bir şarlatan olduğunu bilmeyen de yoktur sanırım.
    mrsnl33
    Idam cezasıyla yargılandığı mahkemede,isterse cezasını para cezası olarak ya da sürgüne giderek ödeyebileceği teklif edilir,ancak etik olmadığı için bunu kabuk etmez,o dönemki kurallara göre hak ettiği cezayı çekmek ister.Arkadaslari kendisini hapishaneden kaçırmaya geldiğinde yine kabul etmez.Gerekcesi "Bunca sene insanlara ahlaklı olmayı anlattım,şimdi buradan kaçarsam söylediklerime ihanet ederim" der.
     lovewkoko
     platon efendi varken sokrates'e laf söylemek olmaz. bu söylenenler delikanlı platon'a söylesen güzel olurmuş yani adam sokrates'ten çalmış, kendi fikriymiş gibi sunmuş. öğrencisi zaten. sokrates babacan bir adam. aslan gibi.
      berat_redflag
      gördüğü kızlara yürüyen kişi sokrat gibi büyük birine bunları söyleyemez
       ifamyseeku
       Sende onun torunusun sanirim benziyorsunuz .
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.