77
2.5.2020
Size Göre "Feminizm" Kavramı Ne İfade Ediyor, Bu Konuda Fikriniz Nelerdir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   nrdnrk
   Şahsi fikir olarak bana göre saçmalıktan ibaret. Kadın dayanışması falan tamam hoş bir olay ama bazı kesimlerde bide "özgür seks" olgusu diye birşey var. Nedir yani anan baban izin vermiyor mu yiyişmeye bacım, onun için mi?
    durmus-koksal
    toplum kadının erkekten üstün görülmesi sanıyo çünkü feminizmi haz edemeyenler topluma böyle yansıtıyo ama aslında kadının erkekle eşit haklara sahip olduğunu düşünmektir kadın erkekle her konuda eşittir dermişiz gibi davrananlar da var ama bu da saçmalık erkekler kadar fiziksel güçleri yok diyo biz burada hak olarak eşitlikten bahsediyoruz hem onların baktığı açıya bakarsak dünyadan 4 yıl kadınlar gitse erkekler mal gibi kalır ama 4 yıl erkekler gitse dişi bireyler 3. yıl ruhlarını bile duymaz hiç ihtiyaçları var gibi hissetmezler
     criminalcoder
     Lgbt bireyine bile sempati duyabilirim ki normalde bana aşırı ters ama feministlere asla! çünkü sen nasıl sırf erkek diye bir insana nefret duyabilirsin? Dünyanın en pis ırkçıları feministlerdir.
      frtizm
      Neden hiç güzel feminist yok acaba?
       lilalola
       feminizm güzel bir kavram ama bazı kişiler tarafından ''eşitlik'' olduğu kısmı unutuluyor savunulurken sanırım. Feminist adıyla gezip kadını üstünleştirilmesi amacına uymuyor bu sefer insanlar kötü bir şey olarak görmeye başlıyor.
        fyodorovna
        Yüzeysel yorumları okumaya geldim, gidiyorum.
         zerothekiller
         Toplumun erkek egemen olmasını sağlayan salak tiplere karşı açılmış bir şey. Erkekler kadınları hep aşağılıyor, dövüyor vb. Bunları neden yapıyorlar? Tabikide toplum erkeklerin beynine şunu kazımış,"erkekler kadınlardan fiziksel olarak güçlüdür ve kadınlara istediklerini yaparlar. Kadınların ses çıkarması ne hadlerine!"... Böylece erkekler her konuda üstünleştirilmiş. Bir sürü örnek var. Ama siz düşünün onları.bir dizilere bakın. Kadınlara " karı" deniyor ve adamlar istediği her haltı yiyor. Dizler bunları toplumdan esinlenerek yapıyorlar. Bu da ayrı. Kadınların vücutlarında evlenmeden iz bırakıyorlar ve şunu diyorlarr"o da istedi/kendimi durduramadım/kıyafetleri beni kendine çekiyordu."vb.bir sürü örnek var. Beni konuşturtmayın burda. Haddini bilmez p.ç ler yüzünden toplum malaklaştı. Kendinizi ayarlayın biraz. Allah aşkına, lütfen!
          apollonia-corleone
          Toplum tarafından cinsiyet ve cinsiyet rolleri farketmeksizin bireylere eşit davranılmasını ifade ediyor.Gereksiz şeyleri abartanların,gündemde kalmak için her kendisine söylenen kötü sözü feminizme bağlayan ünlülerin bu kavramın içini boşalttığını düşünüyorum.
           tahoe_og
           Yine fularlar havada uçuşuyor aq.
            nursuduha
            öncelikle feminizm bu kadar sığ bir kavram değil. feminizmin bir tarihi var ve o tarihi bilmeden feminizmi yorumlamanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Evet feminizme dair toplumumuzda çok yanlış bir algı var. Yok erkek düşmanlığı yok seks özgürlüğü vs vs. öncelikle feminizmin ilk aşamasında kadınlar kendilerinin de toplumun bir parçası olduklarını kanıtlamak adına birçok savaş verdiler. Tabii biz Türkiye'de yaşayan kadınlar olarak bizim büyük annelerimiz kendi özgürlük ve bağımsızlıkları için bir savaş vermedikleri için bunu anlamamız ne yazık ki o kadar kolay değil. Biz feminizmi anlamak yerine yermeyi milletçe daha havalı buluyoruz.
             imailahorsilah
             Ve yine görüyoruz ki bir kadının düşmanı yine bir kadındır. Bu kadar bilgi kirliliğine ne hacet anlamıyorum, henüz feminizm kavramının ideolijisinin farkına varmadan gereksiz ve yine cinsiyetçi yorumlarla aşağı çekmeye çalışıyorsunuz Toplumda kadının kısıtlı olduğuna inanılan ve yararlanması gereken hakları çoğaltıp ve erkeğinkiler düzeyine çıkarmak, eşitlik sağlamak amacını güden düşünce akımıdır feminizm Erkeklerden üstün olalım yok efendim erkekler bizsiz yaşayamaz erkeklere ölüm VS gibi bir saçmalığı savunmak söz konusu değil yani
              ozanesi
              Kavram olarak güzel bir kavram aslında. Cinsiyette eşitliği savunuyor. Ama bazı mal kadınlar feminizmi erkek düşmanlığı ve erkeğe sövmek olarak gördüğü için saçma bir yere çekiliyor olay. Sevgili mal kadın, az okusan-arştırsan da boş konuşmasan! Sizin gibileri yüzünden kimse feminizmi anlamak istemiyor, küçümsüyor işte. Cahil olmayın bu kadar lütfen
               sameet
               Feminizm insanın kendine yakışanı giymesidir
                mevsimlerden-sonbahar61
                kadını koruma kisvesi altında daha özgürlükçü ama özgürlükten nasibini almamışlık var elbette hakkıyla savunan bir kesim vardır bence özgürlük düşüncelerini kimseyi yadırgatmadan savunmaktır ki bu da empati yeteneğine bağlıdır. Toplumumuzda bir kadın problemi var o kadınlardan biri de biz olabiliriz düşüncesiyle yaşıyoruz bu durumun ortadan kalkması için savunan ki hep savunduğum bu algıda olan herkesle aynı düşünceyi paylaşıyorum
                 janselihnm
                 KADIN VE ERKEKLERİN EŞİT DERECE HAKLARA SAHİP OLMASIDIR.
                  thetalentedmrripley
                  Kadın hakları diye bir şey yoktur, insan hakları vardır. Feminizm kelime anlamına bakılırsa masum gözükebilir ancak günümüzde içi boşaltılmış ve bir silaha, baskı aracına dönüşmüş, amacından sapmış, kelime anlamından fersah fersah uzaklaşmıştır. Ne yazık ki feminizm yolu ile dünün mazlumları bugünün zalimlerine dönüştürülmüştür. Bu konuda sayfalarca yazılabilir ama burada uzun uzun yazmak herkes için sıkıcı olur. Bu arada bunları söylerken de işkembeden sallayarak söylemiyorum. İnsan hakları için mücadele etmiş, feminizm ve maskülizme dair bir çok çalışmanın içinde bulunmuş ve ne yazık ki nasıl gaddarca kullanıldığına çokça şahit olmuş birisi olarak söylüyorum. Hasılı kadın erkek fark etmeksizin insan değerlidir. Birini diğerinden üstün gören her türlü görüş, hareket ve ideoloji insanlığın lanetidir.
                   nunukafasi
                   Feminizm ne ifade ediyor. Esasında feminizm de kendi içinde birçok farklı ve bazen tezat görüşler barındırmaktadır. Ancak size kendi okumalarımdan yola çıkarak kafamda oturan feminizmden bahsetmem gerekirse feminizm esasında kadın ve erkek eşitliğini savunmuyor. Çünkü erkeklerin toplumdaki bu konumlarından rahatsız olan kadınlar erkekler gibi bir hegemonya kurma peşinde değiller onun yerine sistemin değişmesini yani erkek egemen toplumun değişmesini temel alıyorlar. Çünkü eşitliğin bu sistemi değiştirmeyeceğinin farkındalar. Kadınlar çok uzun yıllardır büyük mücadeleler vererek birçok hakkı kendileri elde ettiler. Oy kullanma hakkı çalışma hakkı üniversiteye gidebilme gibi. Çünkü uzun yıllar kadınlar oy kullanmadı seçme ve seçilme hakkına sahip değildi. Evlerinin kadını olmaya zorlandılar ya da merdiven altı işler yapmak zorunda bırakıldılar. Ne zaman ikinci dünya savaşı ve hizmet kapitalizmi ortaya çıktı o zaman kadınlarda çalışma hayatına girdiler. Ancak ne yazık ki bunlardan şöyle de bir yorum çıkıyor ki kadınların mücadele ettiği çoğu hak onlara verildi ama onlar istediği için değil tarih bu koşulları sağladığı için gerçekleşti. Örneğin içinde yaşadığımız neoliberal çağın feminizmler iş birliği yaptığı söylenir. Oysaki gerçek olan şey feminizmin isteklerini kapitalizme uygun hale getirip sömürmektir.örneğin girişimcilik için mikrokrediler kadınların da artık erkeklerle aynı konumlarda olmaları gibi. Bazı görüşler feminizmin çoğu eşitsizliği belirginleştirdiğini çözüm olmak yerine bu eşitsizliği derinleştirdiğini söyler. Bugünki örneklerde buna ne yazık ki uymaktadır. Kapitalizm o kadar akıllı bir sistem ki etrafında olup bitenlerin farkına varıp ona uygun değişimler geçirmekte.
                    velevkiozge
                    Feminizm, Feminist Kuram'ı benimseyen düşünce akımıdır. Feminist kuramsa nununun dediği gibi cinsiyet eşitliği değil, sosyal hayat ve insan deneyimine dair kadın perspektifinden geliştirilmiş genel kapsamlı, disiplinler arası fikirler sistemidir. Femisint kuram çok basit gibi gözüken bir soruyla başlar aslında. ''Peki ya kadınlar?'' Yani baktığınız her şeyde ya da her olguda şunu sorar feminist kuram '' Kadınlar bahsedilen konunun neresinde?'' Femisintler olarak amaçladığımız şey bu. Değiştirmeye çalıştığınız eril dünyanızda kadınlar olarak konunun neresinde olduğumuzu biliyoruz. Görmemekte ısrar ettiğiniz bu durumu sizlerinde gözlerine sokmaya çalışıyoruz aslında.
                     rocknrollbabe
                     21.yy da tartıştığımız şey bu mu cidden.. artık aşalım arkadaşlar lütfen
                      missnight
                      Temeli kadın özgürlüğüne dayanan bir ideolojidir alt çeşitleri olmakla beraber kadın erkek eşitsizliğine neyin sebep olduğuna göre çeşitli dallara ayrılır kadın merkezli olanı veya ata erkek sisteminden kaynaklandığını veya kapatalizmden kaynaklandığını da söyleyen vardır bunlarla beraber lezbiyen haklarıda feminizme dahil edilmiştir bir çok çeşide ayrılan feminizm'in temeli kadın özgürlüğüne dayansa ve aslında güzel bir amaç olsa da günümüzde de bir çok ideoloji gibi kirletilmiş ve amacından sapmıştır. Örneğin belki bu görüşüme katılmayacak olanlar vardır ama onca savunulması gereken kadın hakları varken sadece bayan değil kadına takılınması bana saçma geliyor evet köken vs onu biliyorum da ben böyle durumlarda niyetin her şeyden önemli olduğunu düşünüyorum bir erkek bayan dediğinde sonuçta bizi küçümsemek için demiyor ve artık dilimize yerleşmiş bir kelime veya bir erkek kibarlık olsun diye kapı açtığında benim kolum yok mu gibi tavırlara girip olayı feminizme bağlayanlar... Bunlar açıkçası bana saçma geliyor. Bunun yerine gerçekten savunulması gereken kadın haklarına öncelik verseydik ne feminizm amacından sapıp kirlenmiş olacaktı hem de neyi savunduğumuz belli olacaktı. Neyse çok konuştum belki görüşlerime katılmayanlar olacaktır ama daha önce başka bir dioda da dediğim gibi düşünce özgü ve özgürdür :)
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.