Sizce İnsan Ahlak ve Etik Kurallar Olmadan Özgürce Yaşayabilir mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gilad-pellaeon
   söz sizde
    strangestar
    Bence bizim ülkemizde ahlak anlayışı yanlış olsa bile yaşanmaz biri çıkıp benim ahlakıma göre hırsızlık suç değildir diyebilir bu yüzden ahlak kuralları olmalıdır
     sairsel
     Bu senin özgürlük anlayışına bağlı bir durum, sen özgür olacaksın diye başkaları sıkıntı yaşayacaksa olmaz zaten ahlak ve etik kurallar bunun için var.
      tsukyomi
      İnsan yaşadığı sürece özgür olamaz. Hepimizin hayatı birbirine bağlı ve birinin yanlışı başka yanlışlara sebep oluyor. Canlılarda mutlak özgürlükten bahsedilemez.
       theguard
       Şimdi ben birinin karısına kızına laf atcam. Bu bana göre normal olacak ve karşı taraftan da aynı tepkiyi beklicem öyle mi ? Anüsümden jopumu sokar yutağımdan çıkarırlar. Burası Turkey.
        abdes_terligi
        özgürlük başka birinin özgürlüğünü gasp ettiğiniz yerde biter
         cokomayi1
         Ahlak ve etik kurallar insanı özgür yaşamdan mahrum mu bırakıyor ki? Örnek olarak senin olan bir oyuncağı senden habersiz almam beni özgür mü kılıyor? Peki başka ne kılıyor soliyim; hirsiz kılıyor. Babamın yanında bacak bacak üstüne atmam beni özgür kılıyor ise aynı zamanda saygısız da kılıyor. Bu özgürlük olmuyor. Fakat babanız size babalik yapmazsa ya da arkadaşınız da sizin oyuncağınızı çaldıysa bunlari yapmak belki adalet duygunuzu sağlayabilir. Ama özgürlük bu degil.
          imailahorsilahh
          Özgürlüğün tanımını benliğinizde nasıl yaptığınıza bağlı. Şöyle ki; Başka kimsenin alanına, hakkına ve değerlerine tecavüz etmediğiniz sürece dilediğiniz şekilde yaşayabilirsiniz. Bu bahsettiğim unsurlarda da araya etik ve de ahlak devreye giriyor zaten. Eğitimli (eğitimden kastım yalnızca okul okumak değil) ve de aklı selim bir insan iseniz etik ve ahlak bilinci kalbiniz ve de beyninizde zaten gelişmiş olur. Yani evet özgürce yaşanabilir ama insan gibi.
           eliymalik
           yaşar tabi, yaşayan bir sürü insan var. ama toplum yaşayamaz. toplumda ahlak, etik, kültür, devlet otoritesi olmak zorunda.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.