Sizce Bir İnsan Ne Yaparsa Kötü Bir İnsan Olur?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   velevkiozge
   Kant'ın ödev ahlakı çok ilgimi çeken bir konu. Önemli olan sonuç değil niyettir der Kant. Bu duruma göre yaptığımız eylemlerdeki niyetler mi yoksa sonuçlar mı bizi kötü yapar. Şöyle örnek vereyim. Yolda pazardan aldığı eşyaları evine götürmeye çalışan ancak zorlandığı her halinden belli olan bir yaşlı birey var. Hemen yardım etme duygusu ile koşup poşetlerini almaya çalışıyorsunuz. Ancak karşınızdaki kişi poşetleri vermek istemiyor. Siz ısrar ediyorsunuz ve poşetleri aranızda çekiştirmeye başlıyorsunuz. Derken yaşlı birey dengesini kaybediyor ve kafasını kaldırıma çarpacak şekilde yere düşüyor. 5 dk sonra da hayatını kaybediyor. Bu hikayeye göre siz kötü insan mısınız iyi insan mı ? Birini öldürmek kötü bir eylem ve istemeden de olsa bu eylemin gerçekleşmesine vesile olmak sizi de kötü yapar mı ?
    cinayetvaraga
    Çok ikilemli. Akl-i selim bir insan neden poşetini vermek istemeyen birinden zorla almak istesin? Bu eyleme devam etme isteği onu artık sorumlu yapıyor. Ben ilk evvela niyetin daha öncelik olduğunu savunmak isterim.
     benita
     Kötü yapmaz, eylemin başlangıcı tamamen iyi niyet zaten. Niyetin iyi olması önemli ama bunda da aşırıya kaçmamak gerektiği düşüncesindeyim
      mevsimlerdensnbahar61
      Felsefi görüşü en çok dikkatimi çeken kişidir Kant...Şöyleki bence niyet ama her şeyin fazlası zarardır iyiliğin bile işgüzarlık mı denir ne denir bilmem ama istenmeyen bişeyi zorlamak niyetin iyi olsa bile zarar verebiliyor sanırım
       nobodyy1
       Insan olsun yeter . Niyet önemli niyeeett
        matruskaa
        Karşısındakinin hassas olduğu mevzuyu ısrarla açsrsa
         ladydisko
         Başkasının hayatına müdahalede bulunma onun isteği dışında
          noobzac
          Kimsenin niyetinin ne olduğunu net olarak bilemeyiz lakin sonucun ne olduğunu ve nelere yol açtığını net olarak biliriz.
           me_out_bye
           Hikayedeki kişi düşüncesiz ve kötüdür. Teyze masumdur. Şiddete uğrayan teyzedir. Zorbalık yapan zarar veren teyzeye karışan şahıstır. Düşüncesi beni alakadar etmez. Sonuca bakarım. Herkes kontrollu olacak. Düşünerek hareket edecek. Kadın istemiyorum diyor. Zorla yapışıp elindekine ver demek ne demek? Zorbalık. İyilik yok.
            ahpte-pateh
            Hikayede çocuk da masumdur teyze de. Ne şehit oldu ne gazi, inat yoluna gitti teyze niyazi...
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.