Sizce 4. Dalga Gelir mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cokbilmisdegilcokbilen
   Tabi ki de her zamanki gibi Hindistan'da yeni bir korona varyantı, delta varyantı hortladı. İngiltere'ye sıçradı ve bir de üstüne neredeyse virüsten kurtulmuş ülkedeki vaka sayısını % 74 artırdı. Bunun üzerine Uğur Şahin de İngiltere için 4. dalga uyarısında bulundu. Çok geçmeden bizim uzmanımız da durur mu tabi, Mehmet Ceyhan da açıklama yapmış. Aşılamada son hedefe ulaşana kadar 'şu kadar yaptık', 'dünyada şu sıradayız' çok fazla önemli değil salgın kontrolünde. Benim esas beklediğim bilgi Delta varyantının Türkiye'de kaç vaka olduğu. Bu sorunu yaşayan, yeni yeni vaka artışları ile karşılaşan ülkelerde esas olarak Delta varyantı artmaya başladı. Örneğin İngiltere'de vaka sayısı 2 binlerdeyken hafif bir gevşeme ile 11 bine çıktı ve bunların neredeyse tamamı Delta varyantı. ABD'nin bazı eyaletleri, Fransa'da birçok yerde vaka artışları başladı. Bu tabii kalabalıklaşmanın artacağı sonbaharda daha belirgin hale gelecek. O zamana kadar sizin toplumun yüzde 40-50'sini aşılamanız yetmiyor. O döneme kadar yüzde 70-75'e çıkamazsak, çıkmak gerçekten çok zor, bir de Delta varyantı oranımıza bağlı olarak vaka artışı yaşayabiliriz. Bakanlık şu anda Delta varyantı ne kadar, son dönem vakaların yüzde kaçı Delta vakası ile ilişkili, bunu açıklarsa eğer biz de çok daha doğru öngörülerde bulunabiliriz. rinci önemli olan Delta varyantı. İkinci önemli olan yaza aldanıp önlemlerin birçoğunu ortadan kaldırmak. Bunu çok kontrolsüz yaparsanız sonra toparlaması da zor olur. Burada birçok durumda insanlar rahatladığını, bu işin bittiğini düşünüyor. Bu tip söylemlerden biraz kaçınmak lazım. Hazır vakaları 5 bine indirmişken, elimizde de aşı var, temininde de güçlük yokken, şu kalan süreyi tedbirler ile dişimizi sıkarak geçirirsek en az zayiat ile salgından kurtulmuş oluruz. Henüz aşıya duyarlılığının açıklanan rakamlar kadar olup olmadığından emin olmadığımız bir Delta varyantı sıkıntısı var. Aşıya duyarlılık çok önemli; çünkü İngiltere yüzde 55'ler civarında iki doz aşılamaya rağmen ciddi bir artış yaşıyor. Yüzde 70-75'e varmadan, 'bunun etkisini 20-30 binde görürüz' açıklamalarının altı boş aslında. Dolayısıyla sonbaharda eğer aşılamada o noktaya ulaşamazsak, özellikle yaz aylarında önlemleri gevşetirsek sonbaharda 4'üncü artış dönemini yaşamamız kaçınılmaz hale gelir." demiş. Sizce ne olur?
    karolunita
    Kesinlikle
     asit
     Alıştık zaten. Çıkarıp çıkarıp vuruyorlar dalgayı suratımıza.
      yabadabadu
      bizim elimizde 🤷
       mert_
       Evet? Her sene aynı şey oluyor. Kısıtlamayla vakaları azalt, kısıtlamaları kaldır vakaları yükselt sonra tekrar kısıtlama koy.
        patiklipengui
        İçeri dışarı yalama oldu millet artık ya, yeter. Çıkmasın 4. dalga falan. Çıkarsa da beni alsın götürsün sıkıldım artık.
         sericevap
         gelmez
          dikistutmaz_sabri
          yazı hiçbirşey yokmuş olmuyormuş gibi çıkarız ülke turizmden gelir edebilsin diye.eylül ekim gibi olanlar olur gene kapatırlar heryeri bence
           patronicee
           2 rakamlı dalgaları yaşarken, bu başlığa bakıp gülecekmişiz gibi hissediyorum.
            gundemss
            Gelir ama eskisi gibi etkilenmeyiz aşılama hızlandı. Daha az kayıp olur diye düşünüyorum
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.