Siyah Maske Uyarısı: Koronaya Karşı Koruyucu Özelliği Yok, Egzamaya Neden Oluyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, pandemiyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı. DHA'nın haberine göre, Dermatoloji Uzmanı Doktor Hamza Aktaş, pandemi sürecinde maske kullanımının önemli olduğunu, yaz mevsiminde maske kullanımının zorlaştığına dikkat çekti. Siyah renkli maskelerin kullanılmasının sıcak havalarda kullanımının zorluğundan söz eden Aktaş, bu maskeleri kullananlara uyarılarda bulundu. Aktaş, "Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını çok fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha fazla ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Maskenin üretildiği kumaşta burada çok önemli tabi üretilen kumaş çok sağlıklı bir kumaş değilse tabi o artan ısı terlemeyle beraber o kumaşın cilde temasıyla birlikte birçok reaksiyon ortaya çıkabilir. Kontakt dermatit egzama dediğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ya da önceden var olan bir egzama alevlenebilir ya da tetikleyebilir" dedi. Aktaş, siyah maskelerin sivilceye de neden olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu konuda biraz daha bu bölgede maske kullanım konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Siyah renkli maskeler yerine bildiğimiz klasik maskeleri kullanmak çok daha mantıklıdır. En azından cerrahi maskelerin ne olduğunu biliyoruz ne kadar koruyucu olduğunu biliyoruz. Onlar bile çok uzun süre kaldığında yine terletip alerjik reaksiyonlar ya da egzama tetiklemesine yol açabilir. Ama en azından içeriğini tam olarak bilmediğimiz siyah renkli kumaşlardan üretilen maskeler kadar değildir yaratacağı negatif etki. Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Maske mutlaka takılmalıdır, sosyal mesafe korunmalı ama doğru maske takılmalıdır. Mümkünse bir defa kullanılmalıdır. Çok uzun süre kullanıldığında aynı maske tekraren kullanıldığında deride tahrişlere yol açabiliyor. Sürekli kapalı ve oksijensiz kalma ısının da etkisiyle bakteriler çok daha hızla üreyebilirler. Hassas ciltte enfeksiyonlara yol açmış olabilir."
    rarero
    Cerrahi maskelerin siyah renkli olanları için umarım aynı şey geçerli değildir. Ayrıca o siyah maskeler ciddi manada çok tehlikeli görünüyor ya.
     mortie
     Maske meselesini çabuk unuttuk. İlk başta adrese gidecekti, sonra eczanelerden dağıtılsın dendi, çalışanların iş yerine gönderildi. O kadar büyük market var bunlar belirli bir fiyattan satsın da en azından ulaşılabilir olsun diye akıllardan geçmedi. Üstüne satış da yasaklandı. Şu siyah bezleri de 10-15 liraya sattılar millet mecbur diye.
      pumpkinpie
      Bu siyah maskeleri nerde satıyorlar zaten ya
       benita
       Aaa olmaz hayır karizma daha önemli, marjinal olmak daha önemli
        rarero
        Bence cerrahi olmayan her maskede yaşanır bu sorun. Zaten fiyatı artık sabit. Bez maskelere en başından beri izin verilmemeliydi. Nemli ortamda her türlü bakteri ürer. Yerleşmiş uçuk virüsü olanlar için de epey sıkıntılı.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.