Sırf Altınlar Geri Gelsin Diye Düğün Yapmak
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sebnemsertuna
   Dünyanın en mantıksız hareketi hele ki altın fiyatları bu kadar zamlanmış ve korona bitmemişken. İnsanların bu açgözlülüğüne anlam veremiyorum.
    dr.rock
    Sevişmek istiyosanız sevişin altını bahane etmeyin
     ecemovskiii
     E napalım yani. O kadar altın boşa mı gitsin? Hayrına dağıtmadık herhalde o altınları. Gelecek diye götürdük
      bastimaminoasidi
      Yapılır bence, sen tak tak sonra düğün yapma gitti bir sürü para
       mervezngn
       Yapmam, yapamam. Lütfen arkadaşlar yapmayalım, düğünler olmasın. Niye millet göbek atacak diye para verelim. Kimse takmasın altın falan. Niye oturup benim gelinliğimi, damadın saçını, görümcemin makyajını, eltimin suratsızlığını konuşmanız için ben bi salon kiralamak zorunda kalıyorum? O parayla şunu bunu yaparım da demiyorum ki. Sadece niye ben kendimden kısıp milletin önüne yemek koymak zorunda bırakılıyorum?
        csa
        Anlam veremeyecek birşey yok. Altını falan boşver. Basit mantıkla anlatalım esas olanı. Evlenen bir genç çift var, elbette maddi durumları sıkıntılı (istisnalar olabilir ama genelde böyle). Yeni bir hayata başlayacaklar birlikte, ev sahibi olacaklar, evin içine bir sürü eşya alınacak vs. masraf çok. Aile ve çevreden herkes onlara yardımcı olmak için ortaya bir miktar para çıkıyor ki rahatça evlerini düzsünler. Ama bu demek değil ki bu kredivari yardımın geri ödemesi olmayacak. İlerde bir gün bu aile ve yakın çevreyi kapsayan "komünde" bir başkasının kızı veya oğlu evlenince bu sefer diğerleri aynı şeyi yapıyor. Kısacası, aslında her zaman ortada bir miktar para toplama potansiyeli var, bunu da aslında sırayla yeni evlenenlere toplayıp dağıtıyorlar işte. Aslında böyle düşününce çok ince ve güzel bir gelenektir. İçinde asla bencillik barındırmaz, iyi niyet ve yardım etme isteği taşır. Kimse aslında bundan 3 kuruş kar etme çabasına girmez, onun yerine hem bir mutluluğa ortak olma ve çorbada bir tuzunun olması hem de ilerde sana da aynı şekilde yardımcı olunacağını bilmenin verdiği huzurla hayatına devam eder insan. Hee, günümüzde maalesef iş tamamen kontrolden çıkmıştır. Herkes güya çok meraklı bu geleneklere ama büyük oranda bencillik, millette hava atma, 3 kuruş paranın hesabını yapma gibi şeyler ön plana çıkmıştır. Oysa asolan eylemdeki niyettir, bu yüzden zaten bir takım geleneklerimizin içi çok boşalmıştır. Niyetimiz bozulmuş, sonuç odaklı, tamemen şovenist yaklaşımlar ayyuka çıkmıştır.
         samyeli90
         Düğün zaten gereksiz takan nikahtan sonra da takar
          herseyinaktivisti
          Bu tarz işler baştan sona saçma. Al gülüm ver gülüm ne biçim iş anlamıyorum.
           hogwartsmektubugelmeyen
           Şu devirde fazlaca mantıklı valla kim ne derse desin
            melikelio
            Eskiden düğün kasetlerinde ne takıldı izlerdik. Çocukken çok zevkli böyle şeyler. Büyüyüp işin içine bizim hesaplar da girince tat kaçıyor. Tabii bir de şu anlık mevcut sağlıksal sorunlar var. O yüzden yapmayalım yapanı da kınayalım.
             deryaa92
             Gerçekten takacak her şekilde takar o altını. Gerçek zenginleri ayırt etme zamanıdır. Ne gerek var böyle aktivitelere.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.