Sıklıkla Yapılan Yazım Yanlışları Nedeniyle Doğrusu Unutulan Sözcükler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Bugün WhatsApp gruplarından birinde şükür ki tanımadığım birinin 'herkes' yerine 'herkez' yazdığı bir cümle ile karşılaştım. Bakın ben yazarken bile bilgisayarım iki kere düzeltti. Bağlaç olan de/da ayrı yazılır kuralını geçtik zaten artık. Konuşuldukça, uyardıkça daha çok yanlış yazılıyor. Hiçbirimiz İstanbul Türkçesi ile konuşmuyoruz. Tüm imla kurallarını uygulamıyoruz yazı dilinde de ama 'herkez' nedir Allah aşkına? Anadilimizi doğru konuşup, yazamıyoruz resmen. Bazı sözcükler o kadar çok yazım yanlışına uğruyor ki doğrusu unutuluyor adeta.
    azginteke
    Direk değil direkt. Direk dediğimiz hani şu dikilen var ya heh işte o, direkt ise doğrudan anlamındaki.
     gregory_
      benita
      Bir kelime nasıl 5 şekilde yazılamaz
       detokssuyu
       Şarz değil şarj olduğunu öğrenemedik daha dur. Yanlış öğrenmişiz bir türlü doğrusunu kabul edemiyoruz. Birde ğ kullanmayan bunun yerine y harfini tercih edenler var. Bebeğim yazmaz bebeyim yazar, deliğe demez deliye der.
        dr.rock
        KDH pol: Evladım beni ultrasyona tıhacan mı? (canım teyzem ya) bu arada ben dünyanın en çok dilbilgisi hatası yapan insanıyım, inanmazsınız şiir bile yazıyorum bu dilbilgisiyle, komik oluyo ama ossun banane
         kulturlukoylu
         ultrason degil ultrasound
          kulturlukoylu
          temografi değil tomografi
           peripedia
           Dilimize girmiş yabancı sözcüklerin yanlış kullanılmasını yadırgamıyorum ben. Babaannem yıllardır pijama yerine bijama der. Sorun yok bu gibi durumlarda bence.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.