4
16.9.2020
Sigara İçmek Covid-19 Virüsünden Koruyor mu?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   utumasasiilekayanadam
   Biri Amerika Birleşik Devletleri (ABD), diğeri Çin'de olmak üzere yürütülen iki akademik araştırma, Covid-19 hastalığı ile sigara tüketimi arasındaki bağa ilişkin soru işaretlerine neden oldu. Hastalığın görüldüğü kişilerde sigara kullanımı normalden daha az çıkarken uzmanlar, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Söz konusu araştırmalardan ilki Çin'de bin 99 hasta üzerine yapılan bir anket. New England Journal of Medicine'de yayımlanan çalışmaya göre bu ankete katılan Çinli hastalardan yüzde 12,6'sı sigara kullanıyor. Bu oran ülkedeki sigara tüketicilerine oranla daha düşük. Çin Sigara Denetimi Derneği tarafından yapılan ankete göre ülkede 2018 yılında halkın yüzde 26,6'sı sigara kullanıyor Soru işaretini daha ileri götüren ikinci bir çalışma ise ABD'nin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) tarafından toplam 7 bin 162 Covid-19 hastası üzerinde yürütülen anket. Bu çalışmada hasta olanların arasında sadece yüzde 1,3'lük bir kesim sigara içiyor. Yine CDC'ye göre ülkede 2018 yılında sigara kullananların oranı yüzde 13,7 civarında.
   https://www.google.com/amp/s/tr.euronews.com/amp/2020/04/18/sigara-covid-19-iliskisi-hastalar-arasinda-sigara-tuketenlerin-tiryaki-orani-dusuk-mu
   Link
   Doğru olma oranı yüksek. Mesela benim çevremde Corona olan kişiler sigara içmiyor. Siz de bir düşünün çevrenizde bildiğiniz duyduğunuz coronaya yakalanan insanların kaç tanesi sigara içiyor kaç tanesi içmiyor?
    sinek_valesi
    yazmayın böyle şeyler ülke keş olacak
     eefenizz_
     Yaw he he djfjfjf
      chill_out_
      Yukarıdaki yazı çok uzun olduğu için üşenip okumadım. Ancak benim bildiğim kadarıyla olay şu: Sigara hali hazırda ciğerleri mahvettiği için, COVID-19 virüsü akciğerde tutunacak sağlıklı yer bulamıyor, bu yüzden hasta olma riski azalıyor. Amma velakin tutunursa da iyileşmek çok daha zorlu oluyor.
       mrlawyerkk
       Sigara içmek covid19'dan koruyor mu korumuyor mu bilmem. Açıkçası bu konu hakkında yapılan araştırmaları pek okumadım. Ama şayet koruyorsa bile sigaranın insan vücuduna verdiği zararların yanında bu hiçbir şeydir.
        uzgunsaripapatya_
        bu haberden sonra ülke dumanaltı😂
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.