Şiddet Gören Kadınların Zor Durumda Olduğunu Gösteren "4 Parmak İşaretini" Öğrenin!
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cherry-cupcake
   Hepimizin öğrenmesi gereken işaretler bunlar. Önce 4 parmak gösterildikten sonra parmakları birleştirip yumruk yapılıyor. Hepimiz bu konuda daha dikkatli olmalıyız.
   https://twitter.com/Mamafih365/status/1269536141033824256
   https://twitter.com/Mamafih365/status/1269536141033824256
    velevkiozge
    Bu tarz yöntemleri başarılı buluyorum ancak şu noktada soru işaretlerim oluyor. Şiddeti uygulayan kimse de bu haberleri okumuyor mu? Kadını eğer bu işareti yaparsa parmaklarını kırmakla tehdit edemez mi? Daha fenası ama maalesef gerçeği ise direkt bir parmağını ya da parmaklarını kırarak hareketin yapılmasını önleyemez mi? Bu nedenle bu tarz şifre ve simgelerin kadınlar arası ve gayet gizlilikle yayılır olması daha sağlıklı olmaz mı?
     lucifer666
     bu işaretleri öğrensekde bir işe yaramıycakki , insanlar yardım etmeye korkar oldu , kadir şeker gibi yargılanabilirsin sırf yardım ettiğin için .
      mervenizz_
      Aslında kadına şiddet olmasa böyle durumlara hiç kalmaz.
       roxannee-
       Bu işe yarayan bir yöntem olabilir. keşke böyle şeylere hiç ihtiyacımız olmasa ancak yaşadığımız dünyada nerede olursak olalım şiddet ne yazık ki yok sayamayacağımız bir gerçeklik.
        attanin
        Neden beceremediniz sevmeyi, baba, abi, kardeş, arkadaş, sevgili olmayı? Neden kirlettiniz sevgiyi, sevip sevilmenin değerini ya da niye kabullenemediniz reddedilmeyi? Neden? Niye hissettiremediniz güven duygusunu, ne zaman kapıldınız kadınların size ait olduğu düşüncesine? Çok mu zordu sinir kontrolü yapmak, çok mu zordu reddedilince gurur yapmadan önüne bakmak ya çok mu zordu şu ataerkil düşünce yapısından sıyrılıp kadını objeleştirmemek? Size zor, size çok zor şiddet uygulamamak,anlayışlı olmak, kadına saygı duymak... Anlamadınız bizi, sözlerimizin, protestolarımızın, gözyaşlarımızın arkasındaki gerçeği, acıyı, korkuyu... Biz özgürüz dedik siz "kendini ne sanıyor" dediniz. Biz arkadaşlarımızla dışarı çıktık siz "bu saatte ne işi olur bir kızın dışarıda" dediniz. Biz şort, etek giydik "kısa giyinmeseydi, tahrik oldum, pantolon giyse tahrik olmazdım" dediniz. Biz hep özgür ve güçlü kadınlar olduğumuzu göstermek için çabaladık, evet çabaladık çünkü siz bunu anlamadınız, anlamak istemediniz. BİZ BİRER İNSANDIK. Biz annemizin, babamızın kızıydık;biz birilerinin kardeşiydik, ablasıydık. Birilerinin en yakanı arkadaşı, birilerinin de hayranıydık. BİZİM HAYATLARIMIZ VARDI ÇOK GÜZEL VE ÖZEL. BİZİM HAYALLERİMİZ, HOBİLERİMİZ VARDI. BİZ SİZİN SEVGİLİNİZ, EŞİNİZ, KIZ ARKADAŞINIZ OLMAKTAN FAZLASIYDIK VE BİZİM SİZSİZ DE BİR HAYATIMIZ VARDI. SİZLE BİRLİKTE OLMAK YAŞAM, SİZDEN AYRILMAK ÖLÜM DEĞİLDİ BİZİM İÇİN.EN AZINDAN ÖYLE OLMALIYDI. Sizin sokakta gördüğünüz şortlu kızdan çok daha fazlasıydık biz. BİRİLERİNİN ANNESİYDİK BİZ. AMA SIZ GÖRMEDİNİZ. HEP BIR SEBEBİNİZ VARDI "HAK ETMİŞ CANIM ÖLDÜRÜLMEYİ" (!) ÖLDÜRÜLMEK NASIL HAK EDİLİYORDU??? Sizin kıyafetlerinizde sorun yoktu istediğinizi giyerdiniz sonuçta ama biz teşhirci oluyorduk bir anda. Ama asıl sorun neydeydi biliyor musunuz: Sizin gözlerinizde ve kirlenmiş kalbinizde. ORTADA BİR SUÇ VARDI SİZE GÖRE VE BU EVLİ BİR ADAMLA BİRLİKTE OLAN KADINDAYDI. ERKEK İSTERDİ SORUN VERENDEYDİ(BUNDAN DAHA SAÇMA BİR CÜMLE DUYMUŞ OLAMAM.) VE BİR ANDA KÖRLEŞTİNİZ O KADININ KARŞISINDA BİR PARTNER VARDI VE SİZ ONU GÖRMEZDEN GELİP KADINA LAF SÖYLEMEKLE MEŞGUL OLDUNUZ. ALIŞTINIZ NASILSA HER DURUMDA KADINI SUÇLAMAYA. HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ EĞER EVLİ BİR KADINLA BİR ADAM BİRLİKTE OLSAYDI O ADAMI DA BÖYLE SUÇLAYACAK MIYDINIZ??? BÖYLESİ DAHA KOLAY AMA DEĞİL Mİ? HİÇ ACIMIYOR İÇİNİZ NASILSA. AMA ARTIK YETER BİZİM DE HAKLARIMIZ VAR HANİ O SİZİN UNUTTUĞUNUZ HAKLAR...ARTIK DAHA FAZLA KADININ CANI YANMAMASI İÇİN HATIRLANMASI GEREKEN HAKLAR... YAŞAMA HAKKIMIZI KİMSE ELİMİZDEN ALAMAZ. BİZ KADINDIK, İNSANDIK VE ERKEĞİN BİR ADIM ARKASINDA FALAN DA DEĞİLİZ OLMAYACAĞIZ DA. NE TRAFİKTE NE İŞ NE DE AŞK HAYATINDA SİZİN ŞİDDETİNİZE, TACİZİNİZE MARUZ KALMAK ZORUNDA DEĞİLİZ. İNSANLARA KADIN, ERKEK, TÜRK,KÜRT, MÜSLÜMAN, HRİSTİYAN, YOK ŞU PARTİDEN DİYE BAKACAĞINIZA "İNSAN " OLDUĞUMUZU HATIRLAYIN "BİZİM İNSAN OLDUĞUMUZU" BAZEN İNSAN KARŞISINDAKİNİ KENDİSİ SANIYOR AMA YOK BİZ "İNSANIZ " SADECE...
         okadin
         Üzgünüm ama benim için pembe otobüslerden bir farkı yok bu işaretin. Biz etrafımızda şiddete maruz kalan kadınları tanıyor, biliyor, şahit oluyoruz. Karşı komşum şiddete maruz kalıyor, bir kere şiddet esnasında evlerine gittiğim, iki-üç kere polis çağırdığım için benden nefret ediyor. Kadınları suçlamıyorum ama kadınlar onlara kimsenin el kaldıramayacağını bilmiyorlar, kendilerini önemsemiyorlar. İki gün sonra kocaları ile can ciğer oluyorlar. Bunlar ilkokulda kız çocuklarına öğretilmesi gereken şeyler. Babalarının, hayatlarındaki insanların onlara ne olursa olsun vuramayacağı, hiçbir eyleme zorlayamayacağı. Çocuklarımız bunları bilerek yetişmeli. Gözlerimizi yummamalıyız. Bugün adımız Pınar, yarın başka bir adımız olmaması için böyle işaretler gibi bebek adımları değil büyük değişimler yaratmalıyız. Geleceği biz kurguluyoruz. Bizim yetiştirdiğimiz çocuklar oynuyor. Bunu unutmamalıyız.
          epifizbezii
          Saçma Böyle triplere girene kadar ara kadın sığınma evini alıp götürüyorlar seni sorgusuz sualsiz .Senin yaşadığın şehir dışında başka bir şehire götürüyorlar şiddetçi mahluktan uzak kalman için. Nerden bildiğimi sormayın içerde tanıdığım birimler var onlardan biliyorum .
           eski_bi_tanidik
           Evet bir de bunun şeyi var. Avuç içinde siyah nokta varsa 🤚 o da acil durum çağrısı
            zeynebio
            Benim de kafa şey takıldı. Bu kadın bu işareti nerede kime yapacak. aten genellikle kimsenin olmadığı yerlerde şiddet görüp öldürülmüyor mu bu kadınlar. Bana pek çözüm olacak gibi gelmedi.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.