751
5.11.2020
Şerefsizlik Yapan Kim? Alkol İsteyen Hamile Müşteriye Alkolsüz Kokteyl Getiren Garson Olayı
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   egeboi
   Nereden baksan elde kalan bir olay aslında ama kısaca açıklayayım... Sanıyorum Amerika'da böyle bir durum yaşanmış. Durum ne derseniz şöyle: Bir mekana 27-28 yaşlarında olan 4 kadın geliyor. Bi şeyler içip muhabbet etmek istiyorlar anlaşılan... Önden garsona 4 tane alkollü kokteyl söylüyorlar. Sonrasında da menüye bakmaya devam ediyorlar atıştıracak bi şeyler için. Bu sırada garson arkadaş grubuna kulak misafiri oluyor ve aralarından birinin "14 hafta geçti" dediğini duyuyor, dinlemeye de devam ediyor... Konuşulanları biraz daha dinleyince kadının hamile olduğundan emin oluyor. Bahsi geçen kadın kokteylini bitirdikten sonra birkaç bardak daha istiyor. Olaylar da tam bu anda garipleşiyor... Sonrasında istediği kokteyller için garson barmene kokteylleri alkolsüz yapmasını söylüyor. Barmen "ne alaka yea" dese de garson, kız benim yakın arkadaşım sen bana güven diyerek barmeni ikna ediyor ve alkolsüz hazırlamasını istiyor. Barmen de hazırlıyor. Sonrasında tekrar bi şeyler isteyince yine alkolsüz yapmasını istiyor çünkü kadın alkolsüz olduklarını fark etmiyor... Olayın kopma noktası ise hesabın istendiği an. Garson hesabı götürürken adisyonda kokteyllerin alkolsüz olduğunun yazdığını görüyor. Tek umudu kadının bunu fark etmemesi... Ama korktuğu gerçekleşiyor ve kadın alkolsüz kokteyller içtiğini görüyor. Garsonla aralarında bi gerginlik oluşuyor ve mekanın yöneticisi olaya dahil oluyor. Garson da bi süreliğine izne çıkarılıyor. Bizim asıl sorumuz şu böyle bi durumda şerefsizlik yapan kim? Hamile olmasına rağmen alkollü kokteyl içmekte ısrarcı olan kadın mı yoksa yetişkin bir insanın kararlarını görmezden gelerek kendi kafasına göre onun için neyin "iyi" olduğuna karar veren garson mu? Buyurun tartışmaya...
    bisosyolog
    Ben de yaparım net. İnsanların hayatına müdahale etmemek kısmına bir yere kadar katılıyorum. Çünkü burada BAŞKA bir canın da hayatı söz konusu. O anne o alkolü alacak diye o bebek özürlü doğarsa ne olacak? Hakkı var mı annenin bir çocuğa sırf kendi çocuğu diye bunu yaşatmaya. Dünya sadece siyah ve beyaz ile dönseydi, her şey kolay olurdu elbette ama dünya grilerle dolu bir yer. Anne manyak, garson doğru olanı yapmış.
     faruktekin
     garsonun yapmış olduğu şeyi savunanlar kürtajın yasaklanmasını isteyenlerle aynı kişiler. altında iyi bir niyet olduğu düşünülse de başkalarının hayatına burnunu sokmaktan farksız değil. 14 haftalık gebe olan bir kadına iyilik yapacaksa ona bu durumu söylemesi ve emin misiniz diye sorması yeterli olabilirdi. onun yerine halk kahramanı bir genco edasıyla başkalarının hayatına karışan bir sümük olmuş.
      birdetroitfani
      Arkadaşlar bu başkasının hayatına burnunu sokmak değil. Bir annenin çocuğuna zarar vermesini engellemek
       maskoff
       garson bu kadar hassas bir bireyse gidip çocuğun iyi eğitim görüp görmediğine, şiddete uğrayıp uğramadığına, evdeki koşulların bebeğin yaşamına uygun olup olmadığına da bakabilir. bakamıyorsa günlük şovların hiçbir değeri yok. o an anneye alkol içirmedi diyelim, peki ya sonra? çocuk doğana kadar alkol almayacak mı anne? ya da çocuk doğduğunda onun hayatına nasıl bir müdehalesi olacak. boş yere kahramanlık yapmayınız. her şeyin bir adabı var. kadın alkol istiyorsa vereceksin. kafanda bir şüphe varsa, sizin almanız bence sakıncalı der fikrini söylersin.
        mehmet_08
        Çocuğu embesil doğsun bırakın sonra o çeker. Doğal seçilim işte kendi çocuğunun sağlığını düşünmeyen kadının yerine o mu düşünecek. Garson suçlu karışmayacaktı
         ladydisko
         garson nasıl tam emin olabiliyormuş kadının hamile olduğuna ikincisi kadınında olayı büyütmemesi gerekirdi bence bu denli bence
          dr.rock
          Emziren annede alınan alkolün neredeyse %100'nün bebeğe geçtiği tespit edilmiştir. Sürekli tüketimde Fetal alkol sendromu gelişebilir (foto 2) Emziren anne için ise 2 şişe biraya izin vardır (foto 1) Sürekli kullanmayan bir anne ise kokteyl alkol bebeğe zarar vermez garson haksız
           detokssuyu
           Bir uyarı yapılabilirdi. Böyle maceralara hiç gerek yok. Herkesin kendi kararı. Yanlış olabilir ancak saygı duyulmalı.
            absurdizm
            Banane ya. Millet ne içiyorsa içsin.
             sedefartuny
             Düşünüyorum, yapardım galiba. Kadın arkadaşların birçoğunun da bu cevabı vereceğini düşünüyorum. İçgüdüsel bir durum sanıyorum.
              roar
              Kadını nerden baksam haksız bulurum. Nasıl senin içinde yaşayan savunmasız canlıya sırf keyfin için böyle bir zarar verebilirsin. Bu nasıl bir mantık bu nasıl bir zihniyet. Ayrıca sadece senin bebeğin de değil o bir canlı. Bile bile bir canlıya zarar vermek korkunç bir kafa.
               gulfemkaya
               Garson iyi bir düşünceyle yaklaşmış olabilir ama herkesin kendi hayatı kadın alkol aldığında bebeğin etkileceğini zaten biliyordur ona rağmen alıyorsa bu tamamen onun tercihi, saygılı olmak lazım
                raselika
                Bu kişinin özgür iradesine saygısızlıktır her ne olursa olsun. Hamile kadının hem bebeği olarak hem de bir canlı taşıması sebebiyle alkol tüketmesi farklı bir olay. Alkolsüz kokteyl getiren garsonun şerefsizliği ayrı. Burada olan garsonun geri zekalılığı. İnsanlar kendilerini ilgilendirmeyen konularda istedikleri gibi davranmaya bayılıyorlar.
                 pillowtalk
                 Adam iyi niyetli davranmış yakın arkadaşına karşı. Kadının dengesizliği hacı. İçtiği şeyin alkollü olduğunun farkına bile varmamış ki. Bırak ne hali varsa görsün ya.
                  kurcopd
                  Garson haklı, kohlberge selamlar..
                   peripedia
                   İnsan bedenine duyulan saygının neresi şerefsizlik olabilir? Anneye ve karnındaki bebeğe duyulan saygıdır bu. Bile isteye böyle bir kötülükte yer almak istememek çok haklı bir karar.
                    okadin
                    Bu konuşmaya şahit olan birçok insanın yapacağı şey bence. Herkesin kabul ettiği bir durum bu Alkol bebeğe zarar verir. Anne bu sorumsuzluğu yapmış olsun ya da olmasın. Doğruluğundan yüzde yüz emin olduğumuz bir şey varsa onu hayata bir şekilde geçiriyoruz.
                     mrlawyerkk
                     Hiçbir anlam ifade etmeyen bir davranış. Alkol alma kararını vermiş, bunun bebeği için sorun yaratmayacağını düşünen birinin bu tutumuna nereye kadar müdahale edebilirsin ki? Sen alkolsüz kokteyl servis edersin başka bir mekan konuşmaları duyda dahi bunu tercih etmez. Gerek yok böyle inceliklere bence.
                      arak_nus
                      Ben karışmazdım arkadaş, banane ne yapıyorsa yapsın. Gereksiz duyar kasmaya gerek yok. O evinde rahat rahat uyurda aç kalan biz oluruz.
                       madam-aylak
                       Vicdan muhakemesine girersek sıkıntı büyük. Lakin kimsenin hayatına bu şekilde müdahale etmek de pek doğru gelmedi bana
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.