95
16.12.2020
Şehirlerin İsimleri Nereden Gelmiştir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   me_out_bye
   Arama motoru önerilerde gördüm. Paylaşasım geldi güzel konu. Tek bir ilin ismi hakkında bilgi yok o da sonradan il olmuş zaten 😅 Çakma il. Heralde biri dedi öyle kaldı 🤔 Bir hikayesi yokmuş sanırım ya da bilinmiyor. Artemis izmirliymiş bu arada. 😯😯😯😯😯 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻. 🙂
   https://m.sabah.com.tr/galeri/yasam/sehirlerin_isimleri_nereden_gelmistir/2
   Şehirlerin isimleri nereden gelmiştir?
    muzlu-pasta
    Memleketlerinden
     ali-vercetti
     Van, eski bi urartu generalinden
      ladyfierce
      KONYA Hristiyan azizlerinden olan St. Paul, Milattan önce 47-50 ve 53 yıllarında burayı ziyaret ederek dini bir merkez haline getirdi. Bu yüzden buraya Hristiyanlar tarafından, “Kutsal Tasvir” yada “İsa’nın tasviri” anlamına gelen “ikonyum” adını verdiler. Roma İmparator’ları değiştikçe bu bölge farklı isimlerle anılmıştır. Bu isimler arasında Claudiconium, Colonia Selie, Augusta İconium gibi adlar yer alır. Bizans kaynaklarında Tokonion olarak geçerken Araplar ise bu şehre Kuniya demişlerdir. Konya iline verilen diğer isimler arasında Ycconium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia gibi isimler yer alır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde buraya Konya denilmiştir ve günümüzde kullanılan ismi de buradan gelmektedir.
       bendostt
       Çoğu yalan amk
        tiroyitbezi
        Güzel memleketimin ismi Samsun yunanca amisos kelimesinden türetilmiş. Yerli amazon kadınları bizim memlekette yaşıyormuş zamanında.Bu da belediyenin yaptırdığı amazon köyü ve heykeli. Belediyemiz çalışıyor.
         monaiman
         ANKARA Ankara, tarih boyunca pek çok değişik isimle anılmıştır. Şehir, Frigler, Galatlar ve Romalılar (Klasik, Helenistik ve Bizans dönemlerinde) tarafından gemi çapası anlamına gelen Ἄγκυρα (Klasik Yunancada Angira okunur) olarak adlandırıldı; bu ad Latin harfleri ile Batılı kaynaklarda Ankyra ve Ancyra olarak yazılmıştır. Ankara, Arapça kaynaklarda "Beldei-el Selasil", "Mamuriye" ve "Ma'muriye-i Selâse" olarak geçer. Klasik Yunanca "Anküra" şeklinde telaffuz edilen şehrin adı, Araplar tarafından korunmuştu. Türkler'in Anadolu'ya gelmesinden sonra bu ad "Ankara" ve "Engürü" olarak değişime uğradı, batı dillerine de "Angora" olarak geçti. "Engürü" adı, Arapça ekiyle Engüriye olmuştur. Ankara'yı egemenliğinde tutan devletler tarafından basılan sikkelerde kullanılan resmî ad, Selçuklular'da "Ankara", İlhanlılar döneminde "Engürü" ve "Engüriye", Osmanlı Devleti'nde "Engürü" ve "Ankara" olmuştur. Osmanlılar'da 16. yüzyıldan itibaren şehrin adı resmen Ankara (آنقره) olmasına rağmen, halk arasında "Engürü", Batılılar arasında ise "Angora" şeklinde kullanılmaya devam etmiştir. Türkiye'nin kuruluşundan sonra diğer adların kullanımı son bulmuş ve Ankara adı evrenselleşmiştir. Görsel eki benden.
          eefenizz_
          Konyayı yazacaktım yazmışlar jöxjxmxjöxh
           cinayetvaraga
           Tekirdağ Bizansın uç beyliklerinden, tekfurlarındanmış. Tekfurdağ imiş orjinali. zamanla türkleşince adı tekirdağa evrilmiş.
            erhangnrr
            memleketim olan Sinop'ta baktım da sonundan "e" çıkartmışlar sadece çokta fark etmemiş 😂
             gregory_
             Hiçbir yere ait hissetmiyorum kendimi.
              benita
              Kesin gevrek’ten gelmiştir çünkü biz severiz her şeyi gevrek’e bağlamayı
               ibrahimciloglu
               Güzel ülkemin güzel şehri Gaziantep.. Bilinen en eski adı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum'dur. "Antiochia ad Taurum", Latince "Toroslar'ın karşısındaki Antakya" anlamına gelir. Daha sonra şehri ele geçiren Araplar şehre Ayıntap demiştir. ... Ayıntap, adını eskiden bu yörede yaşamış bir kral olan Ayni'den almıştır. Kurtuluş Savaşında gerek Şahinbey gerek Şehitkamil gibi şehrin sembolü olmuş şehitler vermiş olan Atatürk'ün kütüğünün bulunduğu gazi şehir.
               /
               0

               Tarihe Göre

               İçerik bulunamadı.