Sanatçının Topluma Örnek Olmak Gibi Bir Zorunluluğu Var mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Halil Sezai örneği üzerine konuşulanları biliyorsunuz. Sanatçının topluma örnek olduğu bu nedenle tüm tavırlarını, hal hareketini kontrol etmesi söylenir. Peki sırf ünlü olduğu, kamu tarafından tanındığı için sanatçılara böyle bir şart koşulması ne kadar doğru? Toplumsal düzende herkesin birbirine örnek teşkil ettiği ve bunu bilerek hareket etme gerekliliğini savunuyorum ben. Ancak bu örnek meselesinin sadece ünlüler üzerinde konuşulmasını doğru bulmuyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
    gregory_
    Sanatçılar özgür olduğu sürece üretkendir, beğenirsiniz beğenmezsiniz, roller yüklenirse doğallıktan çıkar. Kimseye örnek olmak zorunda değiller, kimse de sadece sanatçı diye örnek almasın.
     cinayetvaraga
     Çok güzel konu ve soru. Sanatçıyı ünlü olduğu için zan altına alıp, üzerine baskı oluşturup "sen busun, böyle davranmalısın." gibi bir algı ile onun üzerine bir de bu misyonu yüklemek yanlış geliyor. Adı üstünde SANATÇI. Topum için veya kendi için bir sanat icra ediyor ve bunun için hayatın her türlü damarından besleniyor. Ben bu meseleyi her dünya bireyinin vazifesi olarak görüyorum. Yaşayan, toplumda yaşayan herkes kendi üzerine düşen özgürlükte yaşamalı hayatı. Ahlak, etik, toplum baskısı tabi ki ülke sınırlarına göre değişiyor. Ama birey olarak başka birinin özgürlüğüne kastedersem bu kim olduğum fark etmeksizin cezalandırılmalı, kınanmalı, bu davranışı gösteren kişi de ıslah edilerek işte cezasını çekerek topluma kazandırılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca Halil Sezai tutuklandı. Haklı bir karar. Tebrik ediyoruz ciciş yargımızı. Peki daha Sezai gibi nicelerini görüyoruz, onlar neden hala serbest? Adam ünlü ve kayırma olduğu sezinlenmesin diye öyle mi? Deniz Seki de bu yüzden tutuklanmıştı. Ama yapan, satan, içen, aracı olan herkes dışarıda kaldı. Adalet herkese olsun herkese!
      okadin
      Her bir bireyin topluma ve özellikle gençlere örnek olmak gibi bir sorumluluğu vardır. Sanatçıların, toplumun yakınen tanıdığı ünlülerin üzerine düşen daha fazladır. Herkesin sizi izlediği bir Dünya'da tabii ki halinize, tavrınıza dikkat etmekle sorumlusunuz.
       ahpte-pateh
       Soruyu "Sanat sanat için midir yoksa sanat toplum içindir mi?" haline indirelim. İki türlü de sanat icra edilir ve güzel olur. Ama ikinci türde sanata daha çok talipli çıkar.
        sairsel
        Her şarkı söyleyene de sanatçı demeyelim lütfen! Orhan Gencebay, Barış Manço, Neşet Ertaş gibi isimlere bakarsak sanatçı nedir anlayabiliriz ;)
         _umut_
         Kesinlikle yok. Sanatçı kendi sanatında özgürdür ve sanatçı sıfatı hiç kimseyi bir zorunluluk altında bırakmaz ve bırakamaz. Yaptığı sanat ile kişiliğinin uyuşması veya uyuşmaması tamamen kendi kararı ve fikridir. Onun kendi öz kişiliği iyi veya kötü ne olursa olsun onu takip edenler onu o kişiliği için takip ederler ve tercih de onlarındır.
          ozanesi
          Neydi bu ya, Tanzimat Edebiyatı ve 'Sanat, sanat için mi yoksa toplum için mi?' tartışması mı? Tabii ki bireyler özgürdür ve istedikleri gibi davranmak durumundadırlar. Kimseye göre değiştirmemeliler kendilerini
           ilsasilem
           bir zorunluluk gibi değerlendirilmemeli ama tabii kamuya mal olmuş bir hayatınız varsa yaptıklarınızın birçok insan için emsal teşkil edeceğini bilerek davranmak gerekli bana göre
            hogwartsmektubugelmeyen
            Sanatçının ne iş yaptığına bağlı bence
             aslanburcubirisi
             Geldik yine sanat sanat için midir yoksa toplum için midir tartışmasına. İşin temeline bakarsak böyle bir zorunluluk yoktur. Çünkü evet sanat sanat içindir. Sanat estetik haz için yapılır. Duyguların dışa vurumudur falan filan. Ama eğer sanatçı topluma faydalı işler yapabilecek, örnek olabilecek bir kapasiteye sahip ise bu kapasiteyi sonuna kadar kullanmalıdır. örnek olmalıdır derken de kusursuz olmalıdır hatasız olmalıdır demiyorum. Ne gibi örnek olabilir mesela? Yardım kampanyasında yer alıp insanları olumlu yönde etkileyebilir.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.