45
18.9.2020
Sanatçının Topluma Örnek Olmak Gibi Bir Zorunluluğu Var mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Halil Sezai örneği üzerine konuşulanları biliyorsunuz. Sanatçının topluma örnek olduğu bu nedenle tüm tavırlarını, hal hareketini kontrol etmesi söylenir. Peki sırf ünlü olduğu, kamu tarafından tanındığı için sanatçılara böyle bir şart koşulması ne kadar doğru? Toplumsal düzende herkesin birbirine örnek teşkil ettiği ve bunu bilerek hareket etme gerekliliğini savunuyorum ben. Ancak bu örnek meselesinin sadece ünlüler üzerinde konuşulmasını doğru bulmuyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
    cinayetvaraga
    Çok güzel konu ve soru. Sanatçıyı ünlü olduğu için zan altına alıp, üzerine baskı oluşturup "sen busun, böyle davranmalısın." gibi bir algı ile onun üzerine bir de bu misyonu yüklemek yanlış geliyor. Adı üstünde SANATÇI. Topum için veya kendi için bir sanat icra ediyor ve bunun için hayatın her türlü damarından besleniyor. Ben bu meseleyi her dünya bireyinin vazifesi olarak görüyorum. Yaşayan, toplumda yaşayan herkes kendi üzerine düşen özgürlükte yaşamalı hayatı. Ahlak, etik, toplum baskısı tabi ki ülke sınırlarına göre değişiyor. Ama birey olarak başka birinin özgürlüğüne kastedersem bu kim olduğum fark etmeksizin cezalandırılmalı, kınanmalı, bu davranışı gösteren kişi de ıslah edilerek işte cezasını çekerek topluma kazandırılmalı diye düşünüyorum. Ayrıca Halil Sezai tutuklandı. Haklı bir karar. Tebrik ediyoruz ciciş yargımızı. Peki daha Sezai gibi nicelerini görüyoruz, onlar neden hala serbest? Adam ünlü ve kayırma olduğu sezinlenmesin diye öyle mi? Deniz Seki de bu yüzden tutuklanmıştı. Ama yapan, satan, içen, aracı olan herkes dışarıda kaldı. Adalet herkese olsun herkese!
     okadin
     Her bir bireyin topluma ve özellikle gençlere örnek olmak gibi bir sorumluluğu vardır. Sanatçıların, toplumun yakınen tanıdığı ünlülerin üzerine düşen daha fazladır. Herkesin sizi izlediği bir Dünya'da tabii ki halinize, tavrınıza dikkat etmekle sorumlusunuz.
      gregory_
      Sanatçılar özgür olduğu sürece üretkendir, beğenirsiniz beğenmezsiniz, roller yüklenirse doğallıktan çıkar. Kimseye örnek olmak zorunda değiller, kimse de sadece sanatçı diye örnek almasın.
       sedefartuny
       Ben böyle bir zorunlulukları olduğunu düşünmüyorum. Biz sanatçıların sanatları ile ilgilenmek durumundayız. Kişisel tercihleri bizi ilgilendirmez. Halil Sezai olayı çok yanlış ama onların sırtlarına bu yükü yüklemek doğru değil. Bizler ne kadar örnek oluyoruz ki topluma?
        peripedia
        Ben olduğunu düşünüyorum. Bu mertebeye herkes gelemiyor. Herkes toplum nezdinde bu kadar görünür olamıyor. Bu durumun iyi şeyler için değerlendirilebilir olduğunu düşünüyorum.
         detokssuyu
         Tabii ki vardır. Herkesin gözü kulağı onlar oluyor bir şekilde ve toplumu etkileme güçleri var. Bu şartlar altında sıradan insanlar gibi davranamazlar.
          dr.rock
          Hayır yok Ben sanatçıyım ordan biliyorum
           cyberpunk
           Bu sorumluluğu taşıyan tek meslek grubu siyasilerdir. Sanatçının böyle bir görevi yoktur.
            ahmetsakar
            sanat toplum için diyen köylüler lap diye ortaya çıkmadan söyleyeyim. sanat sanat içindir. topluma örnek olmak ne ya?
             paarantez
             Kanaat önderleri oldukları ve etkileme gücüne sahip oldukları için bence var. Yapmış oldukları meslekleri cazibesi demek gerek buna
              ilsasilem
              bir zorunluluk gibi değerlendirilmemeli ama tabii kamuya mal olmuş bir hayatınız varsa yaptıklarınızın birçok insan için emsal teşkil edeceğini bilerek davranmak gerekli bana göre
               ozanesi
               Neydi bu ya, Tanzimat Edebiyatı ve 'Sanat, sanat için mi yoksa toplum için mi?' tartışması mı? Tabii ki bireyler özgürdür ve istedikleri gibi davranmak durumundadırlar. Kimseye göre değiştirmemeliler kendilerini
                cokbilmisdegilcokbilen
                Aslında yok ama yine de özellikle çocuklara hitap ediyorsa olmalı
                 roar
                 Bana kalırsa yok. Sanatçı örnek olmak değil de aydınlatmak için vardır. Yeni ufuklar açmak için.
                  rarero
                  Kesinlikle vardır. Sanatçı toplumu aydınlığa çıkaran şeyin bir parçasıdır. Dolayısıyla örnek olması gerekmektedir.
                   djsinemovic
                   Tabi ki kimsenin topluma örnek olma, fayda sağlama gibi bir zorunluluğu yok. Fakat toplumun diğer bireylerinin haklarına saygı duymak zorunda ünlü olması, sözde ‘’sanat’’ icra ediyor olması ona istediğini dövme özgürlüğü vermiyor. Bir de adamın dinine duasına laf etmeye kalkmış hadsiz. Sordan bu tiplerden büyük özgürlük savaşçısı da yoktur. Şu adam sanat yapsa ne ifade edicek sanki bunun müziğini kim niye dinlesin bu saatten sonra.
                    _umut_
                    Kesinlikle yok. Sanatçı kendi sanatında özgürdür ve sanatçı sıfatı hiç kimseyi bir zorunluluk altında bırakmaz ve bırakamaz. Yaptığı sanat ile kişiliğinin uyuşması veya uyuşmaması tamamen kendi kararı ve fikridir. Onun kendi öz kişiliği iyi veya kötü ne olursa olsun onu takip edenler onu o kişiliği için takip ederler ve tercih de onlarındır.
                     sairsel
                     Her şarkı söyleyene de sanatçı demeyelim lütfen! Orhan Gencebay, Barış Manço, Neşet Ertaş gibi isimlere bakarsak sanatçı nedir anlayabiliriz ;)
                      rocknrollbabe
                      Sanatçının sizdeki tanımına göre değişir.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.