Sanatçı Nedir? Hangi Türk Ünlüler Sanatçıdır? Sanatçı Topluma Ders Vermeli, Bir Şey Anlatmalı mıdır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dacmin
   Buyurun.
    _gizem_
    TDE yazılısı gibi sorular beynim yandı asfsafafgsadgdsdsds
     asit
     Hızlı giden atın boku seyrek düşüyor bu sitede.. dikkat et :))
      kania_
      Okadar soru yazmışsinki artık karışıyo nereye ne yazdığımıda unuttum vallaha
       eo110
       Sanarsın sanat üst kuruluyuz.😏 Sanatçının olayı o değil mi zaten, anlatmak. Kimi tiyatro,muzikle anlatır kimisi de çizer vs. anlatır.
        sairsel
        Sanatçı, toplumun faydalanabileceği bir eser veya eserleri ortaya koyan kişidir. Bu eserler kimi zaman maddi kimi zaman manevi olabilir. Örneğin Mimar Sinan ve Yunus Emre birer sanatçıdır. Sadece yaşadığı döneme değil yıllar sonrasına bile damga vurabilmeyi başarmışlardır. Kimbilir adı duyulmayan nice sanatçılarımız vardır. Sanatçıların topluma ders vermek gibi bir zorunlulukları yoktur ama toplum onlardan ders alsa faydalı olur 😉
         sadisfekshin
         Sanatçı dediğin bence sanat eseri üretebilendir. Bir nevi işin mühendisidir aslında. Yani sanatçı dediğin, sanat eserini yorumlayan kişi değildir. Mesela sanatçı dediğin Zeki Müren gibidir, Ahmet Kaya gibidir, Levent Kırca gibidir. Ürettiği eserlerle sanatçı ölümsüzleşir. Sanatçı topluma ders vermez, böyle bir misyonu yoktur. Sanatçı, beşeri, toplumsal vb. sorunları kendi penceresinden, kendi eserlerinde yorumlar. Dolayısıyla sanatçılar aslında değinir bunlara hep eserlerinde. Adama dinletirsin anlar, davara dinletirsin anlamaz. O yüzden sanat daha çok sanat için gibi sanki. Bugün olmazsa da yarın anlarlar belki. Anlamazsa da fark etmez, eser eserliğinden bir şey kaybetmez.
          cihangurl
          biraz klişe bir tanım ama insanı, insana ve insanca anlatabilen kişilere sanatçı deniyordu vaktiyle.. Yani anlatsın yahu ne olacak ki :) bir.. şeyler.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.