14
15.4.2020
Sanat, Toplum İçin midir? Yoksa Sanat, Sanat İçin Midir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   hesapsilindi00
   Görüşlerinizi bekliyorum diodaşlarım
    angry.lydia
    Bence sanat toplum içindir.
     kedibey
     sanat unsurlarını barındıracak kadar sanat için, kitlesine ulaşabilecek kadar da toplum için olmalı. topluma yönelmek için sanatsal öğeleri ve ilkeleri barındırmayan üretimler yapmak da yersizdir ağır kurallarla sanatı boğup toplumdan uzaklaştıran üretimler de.
      nickiharuto
      Toplum için varsa kainat sanat dahi toplum içindir o vakit.
       ozlemiko_0
       Halkın anlamadığı, idrak edemediği sanat illa olmalıdır. Yani sadece o işi yapanlar anlamalı fakat bunun dışında sanat halk için olmalı. Örneğin geçmişte de günümüzde de edebiyat halka yön verir. Çok güçlü bir iletişim, fikir değiştirme aracıdır. Bu sebeple bazı eserler toplum için olmalıyken bazı eserler sanat için olmalı
        imailahorsilah
        Sanat kesinlikle toplum içindir. Tabi almak isteyene, kainat hatta evrenin bütünü bir sanattır bakıldığında.,işitselliği, görselliği, dengeyi ve kusurdaki kusursuzluğu içinde barındırır.
         kuyinist
         Kuyinist sanat icin, sanat toplum icindir.
          wb-
          Bence sanat ne toplum ne de sanat içindir. Sanatı kendimiz için yaparız.
           madax
           sanatçı kime hitap etmek istiyorsa değişken bir durum
            rainman3
            Benim gözümde sanatçı kendi içtenliğini dışa vurmalı onu yalnızca kendi anlamalı bu yüzden sanat sadece sanatı yapan sanatçı için olmalı.
             mevsimlerden-sonbahar61
             Sanat toplum için olmalı ki aydınlatmalı
              oivavoi
              Bunun cevabı yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan sorusuna benzer. Sanatçı sanatı yaparken duyduğu haz için yapar. Bu açıdan sanat, sanat içindir. Ama sanat tamamen introvert bi kavram olamaz. Çünkü yaratmaktır sanat, ve yarattığınız sanat bireyleri etkileyebilir. Birey, toplumun parçasıdır ve sanat toplum içindir. Cevap; her ikisi de.
               nursuduha
               Sanat için olduğunu düşünüyorum ama temelinde toplumun refahına ihtiyacı vardır sanatın diye de düşünüyorum. Ancak sanat her zaman üst sınıfa mensup bir etkinlikmiş gibi geliyor. Fakir insanın sanatla işi olmaz çünkü buna ne zamanı ne de parası vardır. O sebeple sanatın sanat için olduğunu düşünüyorum düz bir mantıkla bakınca
                sozdedegilgozde
                Sanat sanat içindir.
                 zodyakli
                 toplum için olmalıdır
                  samyeli90
                  Sanat toplum içindir
                   1cerenaltay
                   Kişiden kişiye değişir. Arkadaş grubu içinde buna benzer bir konuyu tartışırken bir arkadaşım 'Sanat beni ilgilendirmiyor. Ve ben toplumdan biriyim. Yani sanat toplum için değildir', demişti. Sanatla severek uğraşan biriyim ama bu cevap çok mantıklı geldi. Ve açıkçası çok hoşuma gitti.
                    zzeuss
                    Sanat, sanatçı tarafından estetik bir güzellik elde etme için icra edilir. Yani özelleştirilmiş bir durumdur. Bu sebeple de sanat, sanat içindir. Amme hizmeti mi bu gardaş toplum için olsun?
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.