24
16.11.2020
Sanat Sanatçıdan Bağımsız mı Olur?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ladydisko
   bundan bir önceki başlıkta hande hanımefendinin yazdığını görmemle aklıma gelen uzun sonuçlanamayan tartışma konusu. anlatmak istediğim şu bir müzik var çok güzel ama besteleyini pedofili ya da film yöntemeni bu yapıma bakış açınızı değiştirirmi ya da bir kitabın yazarının görüşleri o kitaba olan bakışınızı not: bilerek roman polanski'nin resmini koyuyorum haberleri biliyorsunuzdur
    handeyakar07
    Ben hemen görüşümü paylaşayım. Sanat bir insan tarafından yapılır ve artık tüm insanlığın olmuş olur. Sanat sanattır onu yapanın görüşünü yansıtmaz. Yok yansıtan pedofili ya da terör içerikli bir sanatsa mesela o sanat yanlıştır ve reddedilir. Ama rahatsız edici olmayan bir sanat eseriyse o artık herkesindir. Sanatçısından ayrıdır. Ben çok beğendiğimiz piramitleri yapan insanların düşüncesini bilemem mesela. Ama ortada duran sanat eserini beğenirim.
     mehmet_08
     hayır sanatçı hiçbir şekilde herhangi bir kişisel düşüncesini paylaşmamalıdır. sanatçı sadece ve sadece sanatıyla ön plana çıkmalıdır. sanat sayesinde elde ettiği gücü kitleleri manipüle etmek amacıyla kullanırsa sanatçı değil şarlatan olur.
      cansevim
      Sanat için soyunurum
       impactresponse
       Bu durumda Kevin Spacey'nin de "Let me be Frank" videosuna ve olaylarına da geliyoruz, tabi daha da ağırlaşıyor durum.
        busrawashere
        sanat sanattır, sanatı taşıyan insandır o yüzden bu dönem için yarı evet
         miller
         sanatçı idealize edilmemelidir. sanatçı deli olabilir, manyak olabilir, sapık olabilir. sanatçı güzel şeylere mahzar olan biri olmalı diye bir şey yok. bir heykeltıraş mükemmel eserler çıkarsa ama tanrının ölümü diye dindar kesimi mutsuz edecek bir şey ortaya çıkarsa, o artık sanatçı değil mi diyeceğiz? sanatçı kulağını bir fahişeye kestirebilir. sanatçı terörü destekleyebilir. sanatçı iyilik meleği olmak zorunda değildir. sanatçıları mükemmelleştirmeye çalışmak bayağılıktır.
          dr.rock
          Sapıklık bir tarafı Diğer tarafı insan
           herseyinaktivisti
           Değiştiyiriyor benim. Yani öyle aldatma filan değil de. Pedofili, taciz, tecavüz o tarz bir şey varsa zerre izleyesim gelmiyor. Ona kazandırmak istemiyorum, yüzüne bakamıyorum, yönetmense de istemiyorum yani.
            hogwartsmektubugelmeyen
            Olması gereken o. Yani yapım ayrı özel yaşam ayrı. Ama şimdi bir sapığın filmini izlemek de olmuyor yahu
             deryaa92
             Bireysel bir oluşumdan söz ettiğimiz için ayrı olarak düşünmek pek mümkün değil. Bireysel iç dünyanın bir yansıması aslında. Elbette, insanlar çok yönlüdür. Bu sebeple farklı duygular, ifadeler de taşıyabilir ve bunların hepsini eserine yansıtmaz. Ancak ahlaki ya da vicdani bazda etkileyebilecek bir olaydan söz ediyorsak burada biraz bilinç ihtiyacı da kaçınılmaz.
              emine1_ozkn02
              Her ne kadar degistirmez demeke istesem de yalan soylemis olurum mesela soyle bi ornek vereyim eskiden tam bir nazim hikmet siirleri faniydim ama baktim ki nazim hikmet 4 evlilik yapmis o an ask siirleri sevgisi samimiyetsiz geldi 4 kadina da siir yazilir mi yahu demeye basladim yani ask tektir nasil bu kadar cok aski olur diye dusundugum icin samimiyetini yitirdi siirleri benim gozumde
               cannnnnn
               Hayır olmaz bence, sanatçının yaptığı sanattır, sanatçı olmayanın sanat adı altında bir şeyler yapmaya uğraşması sadece zaman doldurmaktır çünkü ben sanatçı olabilmek için iyi bir eğitim alıp o işin ehli olup öyle sanatçı olur kanaatindeyim bu durumda da sanat sanatçıdan bağımsız olmaz.
                seyit-yildiz1
                George michealın gay olduğunu öğrendikten sonra careless whisper şarkısını dinlemekten vazgeçmedim ve aynı tadı almaya devam ettim.
                 hogwartsmektubugelmeyen
                 Değişiyor. Bağımsız olamıyorum, ancak bunun seviyesi var. Eşini aldatan birinin şarkılarını dinler, filmlerini izlerim. Ancak pedofilinin yanından bile geçmem mesela.
                 /
                 0

                 Tarihe Göre

                 İçerik bulunamadı.