Sabahın Köründe İşe Gitmeyi Kim Buldu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   r2d2
   Aslında bulunan bir şey yok.. Sanayi devrimi zamanlarında fabrikalar gün doğumundan batımına kadar işçi çalıştırırlardı. Belli bir saat yoktu fakat gün doğmadan işin başında olurdunuz. 19. yüzyılda Robert owen adlı iş adamı 8x3 vardiya sistemi önerdi. Günü 3 e böldü ve 8 saat çalışma/8 saat eğlenme/ 8 saat uyuma olarak önerdi. Lakin kimse iplemedi zira bu fabrikaların işçi çalıştırma süresini yarı yarıya azaltıyordu. 1914 de Henry ford, seri bant çalışma sistemini icad etti ve 3 vardiyalı sistemi kullandı. Bütün fabrika sahipleri bunun manyaklık olduğunu düşünse de Ford'un dahiyane bir planı vardı elbet.. Seri bant üretim sistemi sayesinde Ford Dünyanın en ucuz otomobillerini yapıyordu ve asıl hedefi zaten bu otomobilleri işçilere satmaktı..
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/1925_Ford_Model_T_touring.jpg
   bkz. ford t modeli
   Ailesiyle daha çok zaman geçiren işçilerin bu arabayı alacaklarını ve gezeceklerini bunun için de çok çalışacaklarını düşünüyordu.. Netekim Ford'un bu planı tuttu ve Daha iyi dinlenmiş olan işçilerin üretimi arttı, hem ailesiyle gezmek için bu arabaları aldılar böylelikle Ford motor şirketi hem üretim, hem satış konusunda çok başarılı oldu. Bunu gören diğer fabrika sahipleri de bu sistemi fabrikalarına adapte ettiler. Fabrikaların bu sistemine diğer kurumlarda uymak zorunda kaldı (devlet kurumları, bankalar, okullar, fabrikalara hizmet veren yan sektörler).. Böylelikle bu sabahın köründe işe gitme tüm dünyada standart oldu.. Son olarak Sabahın 8'inde işe gitmeyi şikayet etmeyin.. Unutmayın ki 200 yıl önce sanayi devrimi zamanında işçiler en başta bahsettiğim gibi 16 saat çalışıyorlardı.. Bir arada Türkiye'de bazı sektörlerde neden cumartesi 13:00 a kadar çalışma var ondan bahsedeceğim.
    efenizz_
    Ben
     palmiye
     Keşke saatin 8'inde işe gitsem. 5 buçukta evden çıkıyorum. Sokakta bir ben birde köpekcikler oluyor. Erken kalkan yol alır derler de yatamıyorum ki kalkım. Yine içimden sisteme bir takım sözler söyledim.
      obiyagmur
      Bilmiyorum
       me_out_bye
       An itibari ile; Gitmiyom evdeyim sabahları. HULOOOĞGH 💃 Bu seferki sistem öyle denk geldi. Güzelde oldu. Memnunum. Öğleden sonra tüm gün ve gece sabaha kadan. Değişmeli olaraktandı. Parayla değil sırayla abisi.
        ladydisko
        uzun süre işsiz kalınca sabahın köründe de kalksan bir işin olsun istiyorsun
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.