Rubik Küp Yapmanın Çocukların Zekasını Temsil Ettiği Karanlık Dönem
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Sabır küpüymüş adı bunun biz zeka küpü demişiz. Ne de meraklıyız zekayı bir şekilde ölçümlemeye değil mi? Benim çocukluğumda nereye gitsem elime tutuştururlardı bunu. Asla yapamazdım ve o "Gerizekalı mı bu çocuk acaba?" bakışlarına maruz kalırdım. Bir küpte renkleri yan yana getirince dahi oluyoruz çünkü. Bizim toplumuzda böyle bu küpe yüklenen anlam. Birçok toplumda sihirli küp olarak tanımlanıyor ve bir eğlence aracı olarak kullanıyormuş.
    monaiman
    Ya hep bir kalıplara sığdırma, dayatmalara getirme. Bırakın insanın yakasını bi salın.
     berat_albayrak_
     Halkımızda çocukları ve gençleri kendilerine göre zeki(!) yapmak için ya böyle yöntemler arıyorlar ya da ne kadar ders çalışsa da (ben de dahil) psikolojik baskı uyguluyorlar. Çocuk bunlara katlanamayıp pes edince gerizekalı, nankör vb. Şeylerle azarlanıyor, kendi canlarına kıydıklarında kendilerinş değil çevresini, girdiği siteleri, oynadığı oyunları vb. Suçluyolar.
      nickimdebileolmaz
      Zeki olmanın önemi nedir halla anlamış değilim.
       z2
       Genel zeka değil de 'sayısal' zeka ile alakalı bir bulmacadır aslında. 3*3 değil, (3*3)*6 demek daha doğru olur. Orta seviye matematik, mantık ve biraz da el becerisiyle saniyeler içinde çözülüyor. Bu küpü çözenler 2 ila 5 dk arasında çözüyorlarsa bizim 'çömez' metodu dediğimiz yolla çözüyorlardır ve ezberden öteye gitmez. Standart çözüm süresi 10-25 sn arasındadır. (küpün evcil olmasına da bağlı) Ancak buradaki sıkıntı küp değil, sayısal zekayla 'iq' kavramını karıştıran Türk halkı. Herkesin yapamadığını yapan bir kızı/oğlu varsa aman değmeyin keyiflerine. Komşu ziyaretlerinde bir tek bu konuşulur,sidik yarışı başlar. Duygusal ya da sanatsal zekaya gereken önem verilmediği sürece toplum, tek yönlü beslenen ve genç yaşında ölen insanlara döner. Yazık.
        bisosyolog
        Yani aslında özünde Rubik küp zeka için icat edilmiş bir şey. Görüp örüntüsünü çıkartmanız istenir. Ancak tabi ki kimse buna bu kadar zaman ayırmak istemez özellikle 1960'tan sonra <svrupa'da uzun yıllar öğrencilere kendilerinin bulması için verilir. Ancak sistem hatalıdır, örüntü karmaşıktır ve öncelikle 3*3 şeklinde olması gerekiyor. Sonra artırılması gerek. Durum buu. Tabi sonra herkes ezberledi yapamayan kendini kötü hissetti
         plazacalisani
         yaparım çok da güzel yapardım 4 dakikamı filan alır. Ama evet taktiksel :D
          cahit
          insanın kendine zulmü
           adbulmakzor
           Tam alakalı değil ama yine de söylemek istiyorum. Bir akrabam vardı, küçükken evine gittiğimizde elime rübik küp tutuştururdu, meraklı bakışlarla çözmemi isterdi. Ben de çok kafayı taktım en sonunda. Başkalarını şaşırtabilmek için gizlice bir rübik küp alıp yapmaya çalıştım, tabii olacağı yoktu, sonra algoritmasının olduğunu öğrendim. Birkaç kere video izleyerek yaptım sonra; sokakta, okulda, ödev yaparken, uyumaya çalışırken, anlayacağınız çoğu zaman bu algoritma üzerinde çalıştım. Sonra annem bir gün gelip o akrabaya gideceğimizi söyledi. Gittik ve elime tekrardan rübik küp tutuşturdu. Algoritma ezberlediğimi de anlamasınlar diye yavaş yavaş çözdüm, kadın (akraba) şaşırdı tabii. Bunun algoritma olduğunu sonraki misafirliğe gidişimizde söyleyecektim fakat o akrabamızın evine bir daha gidemeden hayatını kaybetti. Algoritma olduğunu söyleyemedim.
            iseverythingokay
            belli algoritmaları var yapamamamanızın sebebi bilmiyor oluşunuz yaptıysanız da algoritmayı çözmüş olduğunuz için yani rubik küpü çözebiliyorum çünkü kurallarını biliyorum bu kadar basit
             detokssuyu
             Doğru bana da hep yaptırmaya çalışırlardı ama yapamazdım. Formülünü falan öğretirlerdi yine olmazdı. Üzerimde büyük bir strestir hala. Görüntüsü bile hayattan soğutmaya yetiyor.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.