Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve Dün Geceki Dornaz Alfa Tweet'i
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   b_k
   Dornaz alfa, halihazırda piyasada mevcut olan, mukus açıcı olarak tabir edilebilecek, mukolitik etkiye sahip nefes almayı kolaylaştırma amacıyla (bazı şiddetli soğuk algınlığı ve özellikle de kistik fibrözde hastalığında) kullanılan bir ilaçtır ve geçtiğimiz aylarda birçok bilimsel dergide Covid-19 tedavisinde kullanımı ile alakalı yayınlanmış makaleler zaten mevcuttur. Not : Fiyatı 2.872,09 TL'dir (30 ampul/2.5 mg) . Ayrıca yapılan deneyler henüz sadece in vitro yani hücre kültürü deneyleridir, klinik deneyler yani Covid-19 ile enfekte olmuş bireylerde denenip sonuç alınmış bir çalışma değildir. Bu doğrultuda geçen ay başka ülkelerde klinik çalışmalar başlamış olup, ülkemizde de TÜSEB bu çalışmalara başlamak üzere hamle yapmıştır. Konu ile ilgili TÜSEB başkanı Prof. Dr. Adil Mardinoğlu'yu takip edebilirsiniz. Hepimiz ülkemiz adına güzel işler yapılsın isteriz fakat şovmenlerin içi kof, şişirilmiş başarı öykülerine de balıklama atlamamak lazım bence. Yeni bir ilaç bulunmuş veya bir ilacın Covid-19 tedavisinde ilk defa kullanılması söz konusu olmuş gibi bir algı oluştu. Böyle bir durum söz konusu değildir. Üstelik bu tarz gelişmeler netlik kazanmadan tweet olarak paylaşılamaz, kaos ortamı yaratabilir. Nitekim, dün gece aşı bulundu zanneden oldu, nöbetçi eczane arayıp Dornaz alfa almak istiyen oldu... Bu halk galeyana gelmeye müsait, gazla çalışan, şakşakçı ve tembel bir halk. Oturup araştırmak yerine birilerinin söylediklerine inanıp alkış tutmak ve fanatikliğini yapmak kanımızda var bence. O sebeple popülarite için böyle sıkıntılı bir kaos gündemi yaratmak, bir bilim insanına yakışan bir davranış değildir. Üstelik henüz Covid-19 hastalarındaki etkinliğini de bilmiyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz?
    kedibey
    dornaz alfa gerçeklerini 23 nisanda açıklayacağım diye bi başlık açmalıydın önce :) gerçekten böyle insanlar basınla ortak çıkarda hareket edince gündemi inanılmaz meşgul edebiliyorlar.
     vii
     hocanın iyi niyetinden şüphem yok. ben bunu sahiplenen mallara kızıyorum. adam zamanında ergenekon kumpasından içeri alınmış. bugün ona güya sahip çıkan yerli ve milli arkadaşlar, o zamanlarda Allah bilir bu adama da ne hakaretler etmişlerdir. şimdi adam bir anda milli kahraman ilan edildi, bu tipler tarafından. azıcık onurlu olun be kardeşim. bahsedilen ilacın ve daha başka ilaçların da covid-19 tedavisi için aday olduğu zaten biliniyor. ama prof. alpay azap'ın dediği gibi, kesin ve bilimsel verileri görmeden bu tür açıklamalar yapmak doğru değil.
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.