Polislerin Görevden Alınması Doğru Mu? Kadıköy'deki Olay Sosyal Medyayı İkiye Böldü
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   İstanbul Kadıköy’de maske denetimi sırasında zor kullanılarak gözaltına alınan Rana B. isimli genç kadının görüntüsü sosyal medyanın gündemi oldu. İstanbul Valiliği, polislerin görevden uzaklaştırıldıklarını açıklarken sosyal medyada hem Rana B.'ye hem de polislere destek veren paylaşımlar yapıldı. Gözaltı işlemi sırasında kaydedilen görüntülerin sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine İstanbul Valiliği, bir açıklama yaparak iki polis memurunun Rana B. isimli vatandaşın "maskesini usulüne uygun şekilde” takmadığını gördüğü, polislerin bu konuda uyarıda bulunduğu, ancak Rana B.'nin polisin uyarısına "hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık” verdiği ve "yapılan ikazlara rağmen Rana B.'nin bu tutumuna devam etmesi üzerine” gözaltına alınmak istendiğini belirtti. Valilik "Kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür” dediği açıklamasında polislerin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Sosyal medyada, polislerin müdahalesini orantısız bulanlar kadar uygulamanın yerinde olduğunu savunanlar da oldu. Twitter Türkiye gündeminin en üstünde yer alan #PolisiminYanındayım etiketi ile görevden uzaklaştırılan polislere destek veren paylaşımlar yapılıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
    noobzac
    Dünya'nın neresinde olursanız olun. Güvenlik güçlerine mukavemet gösterirseniz sert karşılık alırsınız. Hatta ABD'de iseniz öldürülebilirsiniz bile... Onların görevlerini yapmalarına izin verirsin, akabinde haksızlığa uğradığını düşünüyorsan ilgili makamlara şikayette bulunursun. Bilgisizce davranır kendince devlet ile ego savaşına girersen nerede olursan ol, senin için iyi olmaz.
     ahmetsakar
     iyi olmuş. yok öyle maske takmadığı için bi kadını sokak ortasında sürükleyerek gözaltına almak. görevi kötüye kullanmaktan da dava açılsın.
      cansevim
       palmiye
       Haberi okudum, vidoyu izledim ama video polisin şiddet uyguladığı kısımda sadece başı yoktu yani vatandaşı uyardığı kısım. Sonra düşündüm neden bana hicbir polis bu sekilde davranmadı/davranamaz diye. Her insanın bir sabır noktası vardır. Demiyorum ki burda polis haklı tabiki de değil ne olursa olsun o uygulamayı yapmamalıydı. Ama şu da bir gercek ki sirf -kadınım ben ne yaparsam yapayım haklıyım- diye düşünen bir ton insan var dışarıda ve bu meslek grubu o bir ton insanla karşı karşıya geliyor. Sarhoşyla da uğraşıyor, teroristi ile de. Yüzüne pişkin pişkin gülüp sinir krizlerine sokan tipleriyle de. Zaman zaman kendilerine zarar veriyorlar karsisindakilere dokunmamak icin. Yere tekmeler savuruyorlar ofkelerinden. Sonra evlerine dönüp kendilerine uygulandığı aşağılanma duygusuyla yaşamlarına devam etmeye çalışıyorlar. Ordaki polis abilerime de şunu soylemek istiyorum. Biliyorum çok zor ama eğer ofkenizi kontrol edemiyorsanız cok yanlış meslektesiniz. Teksiniz. Dogrunuz da da yanlisinizda da arkanizda duran kimse olmayacak. Içinde bulunduğunuz mesleği bunun bilincinde olarak yapın.
        velevkiozge
        bu kararın sorgulanacak bir tarafını göremiyorum. güvenlik güçleri güvenlik sağlamak ve güven vermek yerine şiddet uygulayamaz uygulamamalı.Bunların hepsi cahil insanlara verilen gereksiz yetkiden oluyor
         cinayetvaraga
         Hep söyledim yine söylüyorum, çaresizlikten polis olup içlerindeki şiddeti dışa vurabilen bu haysiyetsizlerin aynı performansı terör gösterilerinde de göstermelerini istiyoruz. 1 kadına 2 erkek saldıracak hemi? s*ktirin lan ibneler. Gezide de gordük sizi, maçlarda da... orantısız herifler.
          sozdedegilgozde
          Elbette doğru herkes durması gerektiği yeri bilecek. Bunu öğrenecek.
           roxannee-
           Yaa sen nasıl bir cesaretle nasıl bir yetkiyle bir kadına dokunup onu darp edebiliyorsun. Polislere bu özgüveni kim veriyor ?
            cukopurto
            bunu sosyal medya karar vermemesi gerekiyor ama ülkedeki idari işler o kadar güzel ilerliyor ki mecburen olaylar buraya kadar taşınıyor bence bilirkişi ve uzmanlar karar vermesi gerekiyor bizler değil olayın öncesini sonrasını bilmiyoruz. sadece kadına değil silahsız ve zararsız kim olursa olsun orantısız güç olmaması gerekiyor diye düşünüyorum.
             vitaly
             herkeste bir polis nefreti oluştu son dönemde özellikle eksiklikten dolayı teşkilata alınan kadrolar yüzünden. ama bütün teşkilatı öyle sanmayın arkadaşlar. ben de videoyu izledim hiç kimse kusura bakmasın videoda şımarık bir kız çocuğundan başka bir şey göremedim. öyle bir durumda polis ne yapmalı? geçip gitsin mi? eğer polislere bir şey olursa bu olayda polisler zaten biraz duyarsizdi artık başıma bir şey gelir diye artık hiç uyarıda bulunmaz... videonun başı yoktu 40 saniyelik bir video. şunu ekleyin eğer polisler ilk başta böyle davranmaya başladıysa gitsinler başka meslek yapsinlar hatta ceza alsınlar ama şöyle olduysa, sokaktaki bu kızı görüp uyardilarsa ve kız maske takmamakta ısrar edip polislere kafa tuttuysa ardından cezai işlem uygulamak isteyen polislere zorluk çıkarttıktan sonra polis merkezine götürülmek istemeyince... bla bla... öyle bir durumda (kızı yere yatirmasini geçtim) şüphesiz haklıdır... eğer haksız bulunursa polisler zaten duyarsizlasmisti artık hiç umurlarinda olmaz hicbir sey...
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.