Platonik Aşk İsmi Nereden Geliyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemino
   Günlük hayatımızda karşılığı olmadan birini sevmek, aşık olmak anlamında kullandığımız platonik aşkın kökeni ve anlamı bildiğimizden çok daha farklı. Platonik aşk, Platon'un Devlet adlı eserinden türemiş bir deyim. Platon da bu tarz bir aşkı ortaya atan ilk kişi olma unvanına sahip. Platon felsefesini biraz biliyorsanız Platon için idealar dünyası ve şu anki dünya yani yalanların dünyası vardır. Bu dünyadaki her şey idealar dünyasının kopyasıdır. İdealar dünyasında her nesne tek, biricik ve en güzeldir. Platon'da Devlet'te aşk duygusunun nasıl ortaya çıktığını ve geliştiğini anlatır. Ona göre platonik aşk kutsal olanı arzulamadır. Platonik aşk ile aslında Platon üreme üzerine kurulu olan "doğal-tanrısal" aşk değil aksine insanın ruhuna olan aşk anlamında ideal aşk ifade edilmektedir. Platonik aşk aslında Platon'un tarifine göre en güzel ve ideal aşk olarak tanımlanıyor.
    676irmak
    Yaa ne güzell Bu bilgi için teşekkürlerr
     yagmurals
     vuuuuuh bilgiye bak. hiç düşünmemiştim ufkum genişledi :) latince mi tam bilmiyorum ama latince'nin bu esnekliğine bayılıyorum.
      eski_bi_tanidik
      Kitabını yazdığım kelimeden mi bahsediyoruz hsjsjsjhs
       dr.rock
       Yani aslında platonik aşk kafanda yarattığın ve karşındakinin bedenine yerleştirerek oluşturduğun şeye duyduğun arzu Her neyse işte Herkes bunu yapar Ve sonra bam Hayal kırıklığı
        bendemistimama
        Tabikide plato'dan
         sairsel
         Düşlerimde yaşattığım hayale sen demişim, Oysa ben seni değil o hayali sevmişim...
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.