Perşembe Günü Türkiye'de Uygulanacak: Çinli Sinovac'ın Aşısının Brezilya'da Etkinliği Yüzde 50,4
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Türkiye'de kullanımına başlanacak Çinli Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının, Brezilya'da yapılan son aşama testlerinde etkinlik oranının yüzde 50,4 olduğu açıklandı. Çin şirketi Sinovac'ın Brezilya'daki ortağı Butantan Enstitüsü, Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri verileri paylaştı. Buna göre Türkiye'de perşembe günü uygulanmaya başlanacak aşının etkinlik oranı yüzde 50,4'te kaldı. Butantan Enstitüsü Başkanı Ricardo Palacios, yeni sonucun klinik yardım içermeyen 'çok hafif' vakaları içerdiğini söyledi. Butantan Enstitüsü elde ettikleri verileri paylaşmayı daha önce üç kez ertelemişti. Onay almak için yüzde 50'yi geçmesi gerekiyor UOL adlı internet sitesi, aşı ile ilgili rapora ulaşan iki kişiyi kaynak gösterdiği haberinde, aşının etkinlik oranının, otoritelerden onay almak için yeterli eşik olan yüzde 50'nin üzerinde ancak yüzde 60'ın altında kaldığının rapor edildiğini yazmıştı.. Sinovac'ın geliştirdiği aşının Brezilya'daki deneyleri Butantan adlı merkez tarafından yürütülüyor. Butantan'ın hazırladığı rapor, ülkenin sağlık otoritesi Anvisa'ya bugün sunulacak. Brezilyalı Sağlık Bakanlığı yetkilileri, geçtiğimiz hafta aşının etkinliğinin son yapılan çalışmalarda yüzde 78 olarak belirlendiğini açıklamış, federal sağlık ajansı Anvisa ise ön çalışmadaki verilerin tamamının kendilerine henüz ulaşmadığını duyurmuştu. Bilim Kurulu, aşının Türkiye etkinliğinin yüzde 91,25 olduğunu duyurmuştu. Türkiye'de perşembe veya cuma günü yaygın kullanımına başlanması planlanan aşının etkinlik oranına ilişkin farklı ülkelerden gelen açıklamalar tartışma konusu oldu. Türkiye Bilim Kurulu, CoronaVac'ın ülkede yapılan testleri sonucunda toplam etkinliğinin yüzde 91,25 olarak hesaplandığını aktardı. Brezilya'da ise, ön çalışmalara göre bu oranın yüzde 78 olduğu söylenmişti. Son olarak, aşının klinik deneylerinin yürütüldüğü diğer bir ülke olan Endonezya aşıya onay vermiş, ülkenin Gıda Güvenliği Ajansı (BPOM), yapılan testlerde CoronaVac'ın yüzde 65 oranında etkili olduğunu aktarmıştı.
    cinayetvaraga
    hadi bizdeki sonuçları görelim bakalım.
     ozymandiase
     Ben aşı olmak istemeyen taraftayım. Çinlilerin aşısı güvenilir olabilir mi bilmiyorum çünkü artık hiçbir çin ilgili şeyi görmek istemiyorum.
      raselika
      Aşı bize gelene kadar yıllar geçer zaten. Gençler en son aşı olacak güruh çünkü. O yüzden bizden önceki etkilerini görebilecek olmamız güzel. Ama uzun vadede ne yapar bilemeyiz.
       rarero
       Bir an önce başlasın bu aşılama olayı ve okullar açılsın. Ekonomi git gide kötüleşiyor. İnsanların psikolojisi bozulmaya başladı falan. Umarım 2. döneme kadar büyük bir çoğunluk aşılanmış olur.
        roar
        Bu aşıların hiçbirine ama hiçbirine güvenmiyorum ben. Neyse ki bana daha çok var. Ölen ölür kalan sağlan bizimdir mantığıyla bir aşılama var yani.
         leprechaun
         Haberin kaynağı: Amerika..
          damat-berat-official
          Daha 10 yıl önce iç savaş atlatan, nüfusunun yarısı dünyaya dağılan Irak bile Pfizer/Biontech aşısını alırken biz Sinovac alıyoruz.
           kisacadeniz
           %50 çok riskli bir oran değil mi? Bakalım Türkiye’de oran kaç çıkacak
            sedefartuny
            Bu SinoVac Türkiye'yi hem kobay hem de PR aracı olarak kullanıyor büyük olasılıkla. Aşıya övgüler yağdıran biziz sadece. Sonuçlar ne olacak bakalım. Bekleyip göreceğiz.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.