Peki Tanrı'dan Önce Ne Vardı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   İnsanın beyninin ya da ruhunun bir şeyleri algılayabilmesinin bir sınırı vardır. Temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra insanlar felsefeye yönelmiş ve sürekli olarak bir şeyleri sorgulamışlardır. Hem felsefede hem de normal zamanda bir yaratıcı ya da yaratılanların varlığı her daim merak konusu olmuştur. Semavi dinlere göre "Başlangıç" kısmında Tanrı, her şeyi yarattı. İster Big Bang ister başka bir şey olsun, Tanrı "ol" dedi ve oldu. Yerin, göğün, ayın, yıldızın yaratıcısı o, semavi dinlere göre. Diğer inanış biçimlerinde de tanrı ya da tanrılar var zaten. İnsan sürekli olarak bu sürece bir anlam kazandırmaya çalışmış. Örneğin mitolojide Zeus ve çevresindekiler Tanrıyken, onların da annesi babası filan vardı. Kronos vs. gibi. Sürekli olarak bir öncenin öncesi var yani. Peki normal Müslümanlığa ya da diğer büyük dinlere geri dönersek.. Tanrı'dan önce ne vardı? Bunu düşünmek beynimi yoruyor. Hiçlik mi vardı. Peki o zaman Tanrı nereden geldi. Hiçbir şey yoktan var olmaz ve Tanrı yaratırsa, onu kim yarattı. O pat diye mi var oldu?.. Kafamda deli sorular 🙄
    gregory_
    Mahallenizin hocasina bir sor, sonra da bi papaza sor en sonda kendi çikaramini yap ya da en iyisi sana faydasi olacak seylere kafa yor. Bilsen ne olur bilmesen ne olur bunu.
     nobodyy1
     Işte büyük dinlerin en önemli kurallarından biri: Tanrıyı sorgulama. Ha sorguluyorsan, bu öyle falan değil diyorsan, zaten başka bir dine geç, ya da en iyisi hiç geçme.
      ali-vercetti
      zaman ve mekanın dışında olan bi tanrıdan bahsediyoruz önce diyebilmek için zamanın içinde olmalı
       gizemlicikolat
       Kafayı yersin.
        badideasensei
        Din ögretmenlerime her öğretmenime sormuşumdur bu soruları Yasak elma konusu örneğin; Havva Adem'in kaburga kemiğinden var olduysa neden ? Peki Adem niçin vardı. Adem de dünyadaki yaşam başlamadan önce melek miydi yoksa ne idi. Şeytan neden Allah a karşı çıktı? Vs vs hocalarda biz de tam bilmiyoruz deyip kapatiyordu üzerini neyse...
         me_out_bye
         Tanrı * Kavramını onu sorgulayamazsın. Senin anlayabileceğin sınırların ötesindedir. Sen bir fabrikanın seri uretimindeki makineden çıkış yapmış yeni 'bir adet' maden suyu şişesi isen? O galaxylerden bile büyüktür. Bu denli bir denklem derece. Dolayısıyla sorgulayamazsın. Sana cevaplar vermedinede gerek yoktur verilse bile anlayamaya bilirsin. Senin ufkunun ötesinde bir şey.
          cinayetvaraga
          Açın bakalım malum kitapları da bi aydınlanalım. Vardır elbet insan üstü o kitaplarda mutlak iç ferahlatıcı vivident kıvamında cevaplar.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.