Ped Alışverişimde Gazete Kağıdı ve Siyah Poşet Alternatifi Sunan Bakkal Amca ile Sınanmış Olmam
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Şu durumu yaşamayan kadın kaldı mı bilmiyorum ama artık yeter! Dün sokağa çıkma kısıtlaması vardı arkadaşlar biliyorsunuz. Normal şartlarda bu gibi durumların başıma geleceğini bildiğimden bakkal ve benzeri küçük esnaftan alışveriş yapmayı pek tercih etmem ama biyolojik unsurlar sağ olsun kadın arkadaşlarım anlayacaktır. Her şey dahil olamadığım bir plan etrafında gelişti ve ben bakkalın yolunu tuttum. Hijyenik ped alışverişimi tamamladım (Ped standının yanında siyah poşet olmaması o kadar iyi gelmişti ki ilk başta. Dedim ya başıma gelecekleri az çok tahmin edebiliyordum.) Hızlıca ödememi yapma gayretiyle aldım pedimi elime paramı uzatıyorum. Hizmette sınır tanımayan(!) Bakkal Amca, "Siyah poşet mi gazete kağıdı mı vereyim?" dedi. Burada buna benzer hikayelerle karşılamıştım, Twitter'da çok gördüm. Bir gün başıma geleceğini o kadar iyi biliyordum ki hazırlıklıydım ama dilimden dökülen cılız bir "Pardon?" oldu. Soru tekrarlandı, bakışlar elimdeki pede döndü, kaş göz işareti yapıldı. Poşet ya da gazete kağıdı için 25 kuruş daha alacağını beyan etti bu sırada. (Adam gazete kağıdına 25 kuruş alıyor düşünebiliyor musunuz? Bu da farklı bir tartışma konusu.) Ses tonumu ayarladım ve mücadeleme başladım. "Neden?" dedim önce "Neden gizleyeyim parasını vererek satın aldığım bir ihtiyacımı?" "Kızım ayıp!" dedi. "Neden ayıpmış?" dedim. O esnada bakkala orta yaşlarda bir kadın girdi ben Bakkal Amca ile sınanırken alışverişini tamamladı ve sırasını aldı. E tabii Bakkal Amca kutuplaşma sever, Bakkal Amca onaylanmak ister, Bakkal Amca taraftar toplama gayesiyle "Abla şu kıza bir şey söyle! Gazeteye sarayım diyorum istemiyor, poşet vereyim diyorum kabul etmiyor. Ayıp ya hu!" dedi. Ablamız on kaplan gücünde "Ne biçim sorular soruyorsun sen bana kardeşim? Evli barklı kadınım ben be. Terbiyesiz!" çığlıkları attı. "Evli olunca regl olunmuyor mu abla?" diye bir ses. Tabii ki benden gelmişti. Bir iken iki mi olmuşlardı yoksa hala ablayı tarafıma çekip ben mi iki olabilirdim anlayamamıştım. Bakkal Amca "Sizsiniz terbiyesiz. Hiç utanmıyorsunuz. Bu ülke nereye gidiyor Ya Rab?" diye yaradana isyan ederken. Amcayı mağarasından çıkarıp 21. yüzyıl yaşamına defalarca davet ettim. Bu esnada abla taraf değiştirdi. En azından "Sanane, istediği gibi hareket eder, sen kendi işine bak" cümlelerini kurabildi. Köşeye sıkışmış Bakkal Amca'nın en son cümlesi "Allah'ım bu kadınları ıslah et!" oldu ama bir daha ped alan müşterisine siyah poşet ya da gazete kağıdı alternatifi sunabileceğini düşünmüyorum. Regl olmanın, ped almanın utanılacak ve saklanacak bir şey olmadığını öğrensinler ve öğrenelim artık arkadaşlar lütfen. İnsan ırkı bu yolla ürüyor ya! Regl hayatımızdan çıktığında üç çocuk falan yapamıyoruz biz haberiniz olsun. Bu süreçte çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için de hijyenik ped kullanıyoruz. "Peçete tıkayın, kumaş parçası kullanın." zırvalıklarına son verin artık.
    miller
    şu olaylara cidden çok uzağız biz erkekler olarak ya. şu refleks nasıl oluşmuş acaba. ped ayıp bi şey? yani bana ayıp gelmiyor lan. neden ayıp bulunuyor bu ped? yani külot almak ayıp bir şey mi mesela? aklım almıyor lan çıldırcam anasını satim. biri bana açıklasın neden bu pedlere bu muamele yapılıyor ciddiyim yadırgamadan dinlicem.
     patronicee
     Ne kadar da abartıyorsunuz, tamam anladık ayıp değil ama bu kadar da kendimizi yırtmanın bi anlamı yok. Göze sokmanın, bas bas bağırmanın anlamı yok. Arz talep meselesi tüm bunlar. İsteyen müşteriler var ki adamlar da soruyorlar bize. Hepimiz regl oluyoruz, gayet normal birşey ama ben asla sallana sallana pedimi göstererek " bakın ben reglim ve ped alıyorum" dercesine kimsenin gözüne sokmam.
      detokssuyu
      Abi iyi de adam alternatif sunmuş. Sunmasa iyimiş ama neden bu yola başvurduğunu düşünmek lazım. Eminim bu uygulamayı yapmadığı takdirde de tartışma yaşayacağına. Akıl tutulması yaşıyor evet, bu durumla mücadele edilmesi lazım evet ama değişmeyecekler.
       kania_
       Yani biraz garip bi olay marketten almak daha kolay aslında.Ama günümüz şartları ve yasaklar.Ama onların kısıtmalarına göre yaşayamayız yok siyah poşete gazeteye ya size ne be ne kadar normal bir durumu ayıp karşılıyosunuz.İşte günümüz dünyası onlara göre bütün normal olaylar ayıp ve kınanası.
        canece
        sene olmuş 2021 ama biz kadınlar hala bu muameleyi görüyoruz. sene 3068 de olsa biz bu cahiliye devrinden çıkamayız.
         sanatistherif
         Şu pedi kağıtlara sarmaya çalışan adamların hepsi cüzdanında condom taşıyor. Malesef ki memlekette hala böyle düşünen yarrak kürek adamlar var.
          vogelfrei
          bu tarz mağara insanları artık geri göçsün mağaralarına lütfen
           mrlawyerkk
           Eşime ped alırken yeren bakışlara ben de maruz kalıyorum. Siyah poşet teklif eden olmadı henüz ama bu algının gerçekten değişmesi gerektiğine katılıyorum.
            melodibeste
            Türkiye maalesef ataerkil bir toplum yani ülkemizde erkek üstünlüğü söz konusu. Ataerkil toplumlarda kadınlarla ilgili olan her şey tabudur. Kadınların cinsellikten,reglden vs. konuşması bile düşünülemez. Ataerkil toplumlar her şeyin erkekler için olduğunu düşünür. Dünyadaki en doğal şeylerden biri olan regl ayıplanıp siyah poşete koyulurken erkeklerin sınıf ortamında,sokakta yada herhangi bir yerde 31 hakkında konuşmasında ve onlara şatafatlı bir sünnet düğünü yapılmasında herhangi bir sorun görülmez. Bu saçmalığı yıkmak bizim elimizde. Bunun normal olduğunu herkes öğrenmeli öğrenecek.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.