Paran Olmasına Rağmen Bir Şey Almak İçin İndirimi Beklemek Cimrilik midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemino
   Son zamanlarda arkadaşlarımın beni sürekli cimrilikle suçladığı bu noktada bu konuyu sizlere de sormak istiyorum. Tutumluluk ve cimrilik arasında ince bir çizgi var ve bu insanlar tarafından da bazı olayların iki yöne birden çekilmesine sebep oluyor. Son günlerde mezuniyete yaklaşırken altın çağlarımı yaşıyorum. Pandemide güzel bir para birikti elimde. Fakat ne zaman yeni bir şey görüp beğensem fiyatı uygun değilse indirime kadar beklesin indirimde alırım tavrım var. Arkadaşlarım bu olayı sonuçta paran var niye almıyorsun, bu cimrilik değil mi diye değerleniyor ama şöyle bir durum var ileride ne olacağını bilmiyoruz ve açıkçası bir şeyin fiyatının ineceğini bildiğin halde ve çok ihtiyacın yoksa almak bana enayilik geliyor biraz. Size soruyorum sizce ben cimri miyim?
    _gizem_
    bence cimrilik değil ya iyi bişi
     asit
     Bir cümleni şöyle düzeltebiliriz ; enayilik ile cimrilik arasında ince bir çizgi var.
      eliph
      Paran olsa da ihtiyaçların daha fazlaysa beklersin, bu da tam olarak çok paran olduğu anlamına gelmiyor haliyle. Yani indirimden sağlayacağın faydayla muhtemelen diger ihtiyacını gidereceğini öngörürsün, istemese de insanin aklından bu geçer Paran çoksa, gelecek kaygın yoksa, indirim falan beklemez insan.
       kisi
       Anlattığınız olayın cimrilikle alakası yok. Bir aciliyet yoksa, beklenebiliyorsa neden beklenmesin? Mesela montunuz yırtık pırtık olmuştur, imkanınız varken yenilemiyor ya da tamir ettirmiyorsunuzdur, o cimrilik olur. Para hemen harcanması gereken bir şey değil. Ortalama ömür 70 yıl. Bunun inişi var, çıkışı var, sevdiklerimiz var, sevenlerimiz var. Kenarda paranızın olması, evinizin, arabanızın olması önemli. Her elinize geleni harcarsanız üç beş düşüncesiz size cimri değilsin der ama büyük sıkıntılar çekersiniz. Hiçbiri de sıkıntılı zamanınızda size destek olmaz. Arkanızdan harcamasaydı der geçer.
        landscaper
        Hayır cimri değildir, sadece bol keseden harcayacak parası yoktur. İndirime kadar ürünün tükenme ihtimaline rağmen kendisini beğendiği şeyden mahrum bırakabilen bu kişi muhtemelen, fedakar ve ayağını yorganına göre uzatan biridir. Evin ekonimisi kendisine teslim edilebilir
         avci-kiz
          sahtefilozof
          Hayır tutumluluktur. Benim hayatta tanıdığım fakir insanların o durumda olma sebepleri bir gelirlerinin olmaması veya az olması değildi. Asıl sorun ellerindeki parayı idare edemeyişleriydi. Bizim sınıftaki en fakir çocuk aynı zamanda sınıfımızdaki en iyi telefona sahip olan çocuktu.
           sedefartuny
           Ne münasebet ya bekleyeceğim tabii salak mıyım ben. Aynı ürüne neden daha fazla para vereyim. Bir sezon beklemem belki ama yakın tarihli bir indirimi beklerim mutlaka.
            dikistutmaz_sabri
            seçenekler çok.ihtiyacım olduğu anda alıyorum çünkü o an lazım bana.eğer indirim olduğu vakit alırsan giymek için mevsimi geçmiş oluyor alıp fakir gibi kışlık şeyleri nisan mayısta giymek istiyorsan alırsın.ya da seneye giyerim saklıyım pintiliğini yaparsın seçim senin
             avci-kiz
             bilmem ki
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.