Paraların Arkalarındaki Yüzler Değişse Yerlerine Hangi İsimlerin Gelmesini İsterdiniz?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Paraların yüzündeki bilim insanları ve düşünürleri değiştirecek olsanız kimleri koyardınız? Ben Aziz Sancar'dan başlardım, nitekim kendisi bu ülkede Esra Erol kadar çok bilinmese de aslında asla unutmamamız gereken. Bir de Ziya Gökalp gelsin isterdim. İlk sosyoloğumuz :) Gerçi o dönemdeki düşünürleri sosyolog olarak filan ayırt etmek zor çok yönlüler, ancak literatürde öyle geçiyor.
    cokbilmisdegilcokbilen
    1. Pınar Gültekin 2. Ceren Özdemir 3. Özgecan Arslan 4. Münevver Karabulut 5. Güldünya Tören 6. Aleyna Çakır Ve daha niceleri...
     nykskaos
     Sabahattin Ali, Turgut Uyar, Nazım Hikmet, Hrant Dink gibi tüm işkence, hapis, sürgün, suikast ve cinayete kurban gitmiş değeri bilinmemiş değerli insanlarımızın.
      lutfen-ama
      Paraların arkasına da reklam alsınlar 200₺'nin arkasına trendyol reklamı, 100 ₺' nin arkasına da YouTube reklamı alabiliriz bence. Bir orda yoklar çünkü.
       maskoff
       ülkemizin markası olmuş yerlerin olmasını isterdim. mesela pamukkale, mesela kapadokya, ölüdeniz vs. güzel vatanımızı görsek, turistler de ellerine bu parayı aldığında görse buraları fena olmaz bence.
        handeyakar07official
        Biriniz de Hande Yakar yazmamış
         dr_geyik
         "Çobanın oyuyla benimki bir mi?" sözüyle ülkenin içine düşeceği boktan durumu 10 sene önce sezmiş bu büyük insanınki tabi ki.
          gulrose2
          kemal sunal şener şen tarık akan vs.
           cakrr
           Aslında Aklıma Gelen Genç Nesil Oluyor Mesela Her Dalda Branşda Ülkemizi Temsil Eden Genç Yaşta Birincilik Alan Ve Ülkemizin Adını Gururla Duyuran Ve Gençlerede Örnek Teşkil Edecek Kişilerin Olması Değişkenlik Sağlayarak Çok Mantıklı Geliyor Benim Fikrim Tabi..
            eski_bi_tanidik
            Acun jjsjsjsj
             samyeli90
             Şairlerimiz yada yazarlarımız olsa daha güzel olurdu bence
              hanmergen
              Lemmy Kilmister, Dee Snider, Blackie Lawless falan olabilir.
               deodorantsisesi
               RECEP TAYYİP ERDOĞAN
                sisibisoshi
                Şu bakışlar 200 TL'nin hakkını verir
                 ggggggg
                 İbn-i Sina, Mefmet Akif Ersoy, Fatih Sultan Mehmet...
                  lauver
                  Nedense aklıma sevdiğim sanatçılar geldi
                   gizemino
                   Türkiye’nin simgesi haline gelmiş turistik ya da tarihi yerler koyulsa güzel bir reklamı ve tanıtımı da yapılmış olur
                    csa
                    Bence turistik yerler konulması daha mantıklı ama illa da kişi koyulacaksa da bir kere Türk tarihinde Cumhuriyet öncesine çok gitmeye gerek olmadığı kanaatindeyim. Osmanlı zamanından hatta daha öncesinden elbette çok değerli kişiler gelip geçmiştir ama bu sonuçta Türkiye Cumhuriyeti parası, Osmanlı değil. Osmanlı'yı iyi bilelim ama ota boka da sanki bu cumhuriyet birşey başarmamış gibi her seferinde Osmanlı'ya sığınmak lüzumsuz. Osmanlı'nın reklama ihtiyacı yok ama TC'nin var. Modern cumuhuriyetin yetiştirdiği aydınları, önemli ve başarılı kişileri koymak doğru olur. Ama bizim memlekette bir kafa var, muhakkak her şeyi bir geçmişe bağlama çabası. Mesela İstanbul Üniversitesi 1453'te kurulmuş gibi lanse eder kendini. Nereye 1453 :D İstanbul'un fethiyle üniversitenin ne alakası var. Medreseyi üniversite sayıyorlar herhalde. Ama böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Bir kurum bazında arada zerre benzerlik yoktur. Kişiler koyulacaksa, cumhuriyetin kurulma zamanlarından bu yana farklı alanlarda (bilim, sanat, spor gibi) üst düzey başarı göstermiş insanları koymak lazım ki bulmakta da çok zorlanılmaz ama ben yine de turistik yerler, doğal güzellikler, mimari eserlerden yanayım. Bunlar daha hoş duracak, hem de ülkeye gelen turistin eline geçtiğinde bakanların ilgisini çekecek, belki burası neresiymiş bir bakalım dedirttirecektir. (Evet, pandemi sonrası turist artık tamamen kredi kartı falan kullanabilir gibi geliyor olabilir ama turistler genelde nakitten yana oluyor yurt dışında.)
                     roar
                     Aşıyı bulan Türkler de olmalı bence diye düşünüyorum. Sonuçta bir çağ atlatmış sayılırlar ve Türkler...
                      emiko
                      bir tanesine ufo gören masum köylü fotosu koyalım lütfen
                       plazacalisani
                       Kedi fotosu koyalım mıııı <3
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.