Özgür İrademizin Olmaması Sorunsalı
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   pillowtalk
   Kimse aksini iddia etmeye çalışmasın. Hepimiz koşulların bize izin verdiği sürece özgürüz ne yazık ki . Koşular neye ne kadar müsaade ediyorsa ancak o kadar özgür karar verebiliyoruz, o kadar özgür bir şekilde yürüyebiliyoruz. Hayatın her alanında bir tahakküm altındayız ama farkında değiliz. Bize sunulan seçeneklerin içinden seçim yapıyoruz ve kendimizi "istediğimizi" seçebildiğimiz için özgür olduğumuzu zannediyoruz. Düşününce korkunç bir boyut bence. Kendini kandırdığının farkında bile olmuyorsun.
    gregory_
    Günaydinlarrr:)
     veritas-vos-liberabit
     Aksini ispat etmeye gerek yok ki. Herkes farklı yorumlar bunu bu bile iradeye bağlı. Sen iradenle böyle olmadığı kanısına varıyorsun. Mc donaldsa ya da burger kinge gitmek ya da gitmemek işte bütün mesele bu
      kania_
      Malesef hiç birimiz özgür deiliz
       azazil.y.aluc
       Olaya tanrı inancı açısından bakacak olursak, o her şeyi bildiğinden dolayı kendi hür irademizle yaptığımız seçimlerin aslında onun istediği için yapıldığı gerçeğine ulaşabiliriz. Çünkü her kutsal kitapta tanrının her şeyi bilen ve onun izni olmadan bir sineğin bile uçamayacağı belirtilir(benzetme yapıyorum sinek konusunda). Ama olaya tanrı inancı olmadan bakarsakta tamamen bir dizi olasılık serisi. Seçebileceğin seçenekler arttıkça olasılıklar artar. Buna ek olarak kişinin karakterini göz önüne alırsak yapacağı seçimler hakkında bilgi sahibi olmak o kadar da zor olmaz. Yani seçimler her zaman bir başkası taradından bilinir. Bu yüzden her ne yaparsa yapsın bir insan, seçimleri hep özgür iradenin dışında kalacaktır
        littlejohn
        Bu mantikla dunya uzerinde ozgur bir tane bile insan yok diyebiliriz bence :)
         oedon
         Haklı tespit. Özgür irade tamamiyle ilüzyondan ibarettir. Birden çok şeyi seçebileceğimize inandırıldığımız için özgür ve hür bir şekilde seçim yaptığımızı düşünüyoruz. Ancak x, y veya z arasındaki seçim ne olursa olsun sonuç hep aynı olacaktır. Bu döngüyü kıramazsınız. :)
          ece-tulu
          Aslında olaya şu boyutta bakıyorum; yarı kadercilik hakim yani bize seçenek sunulduğu kadar özgürüz, bize verilenler arasından seçimler yapabiliyoruz. Seçimlerimizi de aslında şekillendiren bakış açımız, bakış açımızı şekillendiren ise büyüdüğümüz ev ve toplum bu unsurlarıda yönetemediğimiz için totalde düşüncelerimizde de çok Özgür sayılmıyoruz istisnalar var tabi ki ama onlar da zeka ve karakter etmeni dersek onlarıda çoğu zaman dış etmenler etkiliyor ve işin içine her türlü kadercilik ekleniyor . Kısa sözün özü hepimiz kısmen özgür iradeye sahibiz.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.