Öz Eleştiri Vakti: Kara Delik misiniz, Nötron Yıldızı mı, Kırmızı Dev mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   tsukyomi
   Akıllara fesatlık düşmeden aydınlatıcı metni geçeyim; Kara delikler uzayda yol alan, radyasyon, ışık ve karanlık madde dahil hiçbir şeyin kaçamayacağı büyük çekim alanlarıdır. Büyük kütleli yıldızlar yakıtları bittiğinde kendi üzerlerine çökerler ve kara deliğe dönüşürler. Yani büyük kütleli yıldızların ölümünden doğarlar. Tekillikten dolayı içi kapkara gözükse de, yuttuğu ışık ve yıldızların ışığı yığılma diski ve en iç stabil bölgede toplanır. Bu yüzden bazı kara delikler güneşten bile parlaktır. İçlerinde uzay zaman bozunur, fizik kanunları değişir. İçine düşen insanın kaderi iki farklı gerçekliğe bölünür; ilkinde spagettileşme denilen, içine düştükçe uzuvların uzadığı bir ölüm şekliyken diğerinde radyasyondan yanarak ölüm gerçekleşir. Bunlara rağmen uzaktan bakan biri, düşen insanı orada dururken görür. Çünkü buraya giren ışık ve bilgi bir daha çıkamaz. Nötron yıldızlarının da başlangıçta aynı kaderi paylaşırlar. Yine dev bir yıldız süpernova olarak patladıktan sonra geri kalan kısmın kendi içine çökmesiyle oluşurlar. Kütleleri çok büyük olmasına rağmen hacimleri çok küçüktür. Mesela güneşin 1.5 katı kütleye sahip olan bir nötron yıldızının çapı sadece 10 km olabilir. Bu durum yoğunluklarının çok yüksek olmasına neden olur. Bazılarının kendi etrafında dönme hızı absürd biçimde büyük iken, çoğu radyo ışınımı ve X ışınları yayar. Bu da yörüngesindeki gezegenleri yaşanmaz hale getirir. Kırmızı devler ise güneşin kütlesinin 1.4'ünden az olan yıldızların nihai kaderinin bir önceki evresidir. Çekirdeklerindeki tüm hidrojeni helyuma dönüştürdüklerinde kendi ağırlıkları altında ezilmeye başlarlar. Nükleer tepkimenin sonucu olarak şişmeye başlarlar ve 400 km'ye varan çapa kadar ulaşırlar ve soğumaya başlarlar. Nihai sonları ise nova patlamasından sonra az kalan enerjileri ile beyaz cüce, o enerji de tükenince kahverengi cüceye dönüşmektir. Şimdi takkeyi önümüze koyalım. Mesela radyasyonu kararsızlık ya da toksiklik olarak düşünün, kütle egonuz olsun, içine çökmeyi depresyon ya da olumsuz olaylar olarak alın, nihai sonunuz da yaptıklarınız çerçevesinde bunlardan biri. Kimler kara deliklik yapıp birinin hayatını nasıl içine çekti, kimler nötron yıldızlığına soyunup ne yaparak toksikleşti, kim şişen dertler sonrası gariban kırmızı deve döndü görelim bakalım.
    masmavicikolata
    tam anlayamadım bu konularda pek bir fikrim yok
     plsdontmanipulateme
     lanet olsun adamım, koca bir yıldız kadarım.
      who-am-i
      Kara delik
       sairsel
       %20 Karadelik %20 Nötron Yıldızı %60 Kırmızı Dev Bu oranlara göre zaman zaman toksik duruma gelip ego yapmışlığım vardır ama en çok başka insanlar ve dış etkenlerin hareketleriyle dibe çöktüğüm doğrudur.
        eliff04
        Nötron yıldızı ile Kırmızı Dev karışımı
         lutfen-ama
         %90 nötron yıldızı %5 kırmızı dev %5 de su. Öyle bildiğin, dümdüz h2O. Yomi başlıkların harika gerçekten zevkle okuyorum ama sana kızmadan da geçmeyeceğim çok geç kaldın bu başlıkları açmak için bir yıl önce kadar başlıycaktın sen bu işe. ❤️
          mrsnl33
          Benden anca kırmızı dev olur ya
           cinayetvaraga
           çok ilginç bir benzetme olmuş. ve şimdi kendimi masaya yatırınca sanırım %50 kara delik, %50 süpernova olabilirim gibi geliyor. hatta kesinlikle son kararım bu yönde.
            silivri
            Bu bilgiler ışığında hiçbiri olamıyorum. Yine de en yakını Kara Delik.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.