Öykü Karayel'in Bir Başkadır'daki Oyunculuğunun, Söylenenin Aksine Gerçekten Başarısız Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   damladamlo
   Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu benim fikrim. Çoğunluk bir şeyi beğeniyor diye ben de beğenmek zorunda değilim. Neden başarılı bulmadığımı anlatacağım ama kısaca bahsetmek istediğim bir şey daha var. Maalesef sinema ve dizi sektörümüz o kadar gerilerde ki, ufacık bir ışık gördüğümüz yapımı göklere çıkarıyoruz. Bir şey ne kadar konuşulur ve sünerse, o kadar heyecanını kaybediyor. Gelelim Meryem'e... Öykü Karayel'i tek bir dizi ile değil de genel olarak ele aldığınızda çok donuk ve mimiksiz ve tek-tip bir oyuncu olduğunu fark edersiniz. Kuzey Güney ve diğer yapımları düşünün... Tıpkı bir Cansu Dere donukluğu ve mimik eksikliği var Karayel'de. Meryem'i de oynamakta zorlandığını düşünmüyorum çünkü Meryem karakteri de biraz safça, bastırılmış, tutuk ve mimiksiz bir karakter. O yüzden Karayel için bu rolü oynamak zor olmamıştır sanıyorum. Fatih Artman, ayakta alkışlanmalık. Öner Erkan, ayakta alkışlanmalık. Tülin Özen ayakta alkışlanmalık. Ama Meryem değil ne yazık ki. Meryem 8 bölüm boyunca iki üç mimik ile diziyi bitiren bir karakter. O nedenle kendisine yöneltilen övgüleri anlamsız bulduğumu söylemeliyim.
    handeyakar07
    Damladomlo BENİ EDİTÖR YAPPPPPPPPP. Bu arada Öykü Karayel de fena oynamamış yani. Niye öyle dedin?
     busrawashere
     gayet güzel oynamış sadece biraz soğuk ve ses tonunda sıkıntı vardı onun dışında gayet iyiydi
      nobodyy1
      Bak editör şimdi şöyle bir şey var. Meryem kendisi öyle, yani Öykü Karayel naapsın? Bi de konuşmayı çok iyi becermiş. Ben beğendim gerçekten.
       ozymandiase
       Kişisel fikrine saygı duyarım ama iyi olan şeye iyi diyebilmek gerekir diye düşünüyorum. Bir sinema yorumcusu değilsen başarısız gibi ağır bir eleştiride bulunman pek de doğru olmaz gibi.
        dr.rock
        Önceki işlerini bilmiyorum ama burda içinde yeşerttiği o gizli aşkı ve o aşka duyduğu utangaç hırsı verdi. Mimik katacak bir rol olmaması avantajdır belki ama şaşkın ve bir o kadar kızgın bakışları beni benden alıyor. Bide dudakları
         benita
         Zaten diğer oyunculuklarının yanında bu kesinlikle daha iyi olduğu için bu kadar ses getirdi bence
          cinayetvaraga
          Öykü karayel konusunda haklı olduğunu düşünüyorum ama haksızlık da etmemek lazım. etrafına baktığında benzer profildeki insanların da aslında onun oynadığı gibi olduğunu, göründüğünü söylemek mümkün. dizi içinde çok daha iyi oyunculuklar var tabi. Ancak türk dizi sinemasına yaptığın yoruma katılmıyorum. diziler para kazanmak için yapılır bizde. ama bazı diziler daha yapılmadan kendi rotasını çizmiştir. adeta "sanat sanat içindir" anlayışını benimsemiş gibi hareket ediyor bu yapım lakin tesiri öyle kuvvetli olduki bizde dizinin basarısı geniş kitleye yayıldı. Toplumsal yapımızın zenginliği, bireyin yalnızlığı, bireyin kendiyle hesaplaşması, topluma adaptasyonu ve daha bilimum konularda bir ayna işlevi gördü. Net bir şekilde söylenebilir ki bu yapım başarılıdır. sinematik anlamda.kesinlikle başarılıdır. Ezel, çukur gibi dizileri baş tacı yapanların böyle bir diziye karşı çok olumsuz yorumunu gördüm farklı mecralarda da, siz gidin ezel izleyin. ezel izleyen birinin sinemada veya nitelikli yapımlarda yapımın neden başarıli olduğunu görmesini beklemek zaten pek mümkün değil.
           csa
           Bir aktör veya aktrisin iyi olması için bol mimik veya jest gerekmez. Elbette bu konuda daha yetenekli olanla olabilir, onların da oynayabileceği rol skalası daha geniş olabilir ama bu demek değil ki Cansu Dere vs. başarısızdır. Oyunculuk dediğin şeyi bir karakteri canlandırmak, bir yerde önünüze yazıyla konulan, tarif edilen karakteri, o güne kadar tecrübe ettiğiniz, gözlemlediğiniz gerçek hayattaki insanların özelliklerinden taklit ederek yapılabilen birşeydir, sonra yarattığınız şey taklit olmaktan çıkıp yepyeni birşeye de dönüşebilir vs. Kendisi de demiş konuyu açan, kadın mimiksiz, karakeri de ona uygun diye. Eee nasıl başarısız o zaman ?? E Jim Carrey o zaman herkesten her rolü daha iyi oynardı :D Dizi, film oyunculuğu zannedildiği gibi çok da iyi kötü olabilen şeyler değil. Karakterler belli, zaten yeterli performans için defalarca çekebiliyorlar sahneleri. Figüran rolleri hariç kimse kötü rol de yapmaz. Sadece bizlerin algısında hep Haluk Bilginer gibi rolünün üstüne çıkan, karakterin üzerinde bir performans veren insanlar çok iyiymiş gibi gözükür. Evet, zaten bu tip insanlar harbiden verilen her role boyut atlatır, efsane oynar. Ama bunları yapmıyor, her role uygun değil diye birisinin kötü oynadığını söylemek saçma. Konu başlığında kadının dizideki performansı başarısız deyip içerikte aslında dizi özelinde başarılı olduğunu ama normalde pek iyi bir aktris olmadığını söylemişsin. Kadını izlemedim hiç, Bilemiyorum o yüzden pek ama, konu başlığın hatalı o belli :D
            sodem
            daha ne oynayacak acaba kadın. buram buram Anadolu performansı. oyunculuğunu beğenmeyenin bu milletten haberi yoktur.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.