24
12.5.2020
Ötenazi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   gadjodilo
   Yaşamak isteyen milyonlarca insanın önlenebilir sebeplerle öldüğü dünyamızda yaşam hakkına son vermek isteyen bireylerin kararına sayı duyulmaması yine gösteriyor ki faşist bir düzende yaşıyoruz. Ötenazi bir haktır ve tüm ülkeler tarafından tanınmalıdır.
    nursuduha
    Ötenazinin bir hak olduğunu düşünüyorum evet ama ülkemizin ötenazi için uygun bir ülke olduğunu düşünmüyorum.
     angry.lydia
     Acı içinde kıvranan bir insana yaşamın kıymetli olduğundan bahsetmek saçma acıyı o kişi çekiyor ötenazi istiyorsa saygi duyulmalı İlla kişinin hasta olmasınada gerek yok bazı insanlar hassastır.Hayatın yükünü taşıyamaz bu konuda önce psikolojik olarak yardım edilmeli kişinin düşüncesi değişmiyorsa karışılmamalıdır.
      sisibisoshi
      Ötenazi kelimesinin etimolojik kökenine indim ve öğrendim ki bu kelime de Anadolu menşeili bir kelime. Anadolu kadınının geleneklerine olan düşkünlüğü herkesçe bilinen bir gerçek. Bu sebeple -ekseriyetle kadınlarda baş gösteren - içe kapanıklık, çekimser tavırlar ve ürkeklik, olmazsa olmaz karakter özelliklerinden en belirgin olanı. Evlilik döneminde ortaya çıkan ve sonradan fark edilen bir durum da göstermiştir ki, yeni evlenen çiftlerde özellikle de kadınlarda erkeğine karşı geliştiridiği yeni bir duygu durumu ortaya çıkmaktadır: Naz. Belli bir aşım düzeyinde çiftler arası problemlerin baş göstermesine sebep olan bu naz durumu, özellikle erkek tarafından, itici bulunup ötelenmeye sebep olmuştur. Bu sebeptendir ki "ÖTE - git - NAZ-lı" şeklinde, yıllar içince ötenazlı olarak evrilmiş, bugünün vargı noktasında ise ötenazi olarak kalmıştır. Kendi bedeninden vazgeçme hakkı olarak bildiğimiz Ötenazi'nin kökeninde nazlı erkek ya da kadınların, çiftin diğerinin canından bezdirip bu hayatla ilişkisini ortadan kaldırmaya kadar götüren tavrıyla olan ilişkisini öğrendiğimde şok olmuştum. Ne büyüksün Anadolu.
       velevkiozge
       Ötenazi, latince 'iyi ölüm' manasına gelmekle birlikte bence de bir haktır. İyi ölmek herkesin hakkıdır. Ötenaziden kastınız insanın hür olarak yaşamını sonlandırma isteğinin karşılanmasıysa bu da haktır tabiki. Ancak burada karşımıza ötenazinin şu tanımı çıkıyor. 'Ötenazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak' 'yaşamın dayanılmayacak durumda olarak algılanması' tanımı çok tehlikeli aslında. Sizin yaşamınızı sonlandırma isteğiniz başkalarının algılarına kalıyor demek bu. Başkası sizin çektiğiniz acıları ya da herhangi bir sebep olmaksızın yaşamınızı sonlandırma isteğinizi yaşamınızın dayanılmayacak durumda olduğu şeklinde algılamazsa ölmek de yasak bu dünyada. Konuyla ilgili maalesef kötü bir örnek Türkiye'de yaşanmıştı. Trigeminal nevralji hastası bir kadın ötenazi istediği halde isteği kabul edilmemişti.
       https://www.ntv.com.tr/saglik/otenazi-isteyen-trigeminal-nevralji-hastasi-eski-agrilarim-yok-gulmek-istiyorum,2Bik9148jkeeMjOUwwTYWg
       https://www.ntv.com.tr/saglik/otenazi-isteyen-trigeminal-nevralji-hastasi-eski-agrilarim-yok-gulmek-istiyorum,2Bik9148jkeeMjOUwwTYWg
       Araştırırken buldum, kadın iyileşmiş bu arada Son olarak konuyla alakalı 'İçimdeki Deniz' adlı başarılı bir İspanyol filmi bulunuyor. Şiddetle tavsiye ederim, empati yapmanızı sağlayacaktır.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.