ÖSYM'den Sınav Zamları Konusunda Biz Sınav Ücretleriyle Geçinen Bir Kurumuz Açıklaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   arasserin
   Biliyorsunuz bu sene ösym tarafından yapılan bütün sınavlara inanılmaz zam geldi. yökdil, yds, ales gibi sınavlar 180 tlyi bulurken bunlar arasında 2.5-3 milyon öğrencinin girdiği yks sınavı da bulunuyor. Geçen sene oturum başı 70 tl olan sınav bu sene her oturum için 90 tlye çıkarılmıştı. Yapılan zamma da dolayısıyla büyük eleştiriler geldi. Bu eleştirilere ÖSYM şu şekilde cevap vermiş: "ÖSYM personel giderleri, elektrik, ısınma, su, ulaştırma, hizmet/mal alımları dahil Başkanlığımızın her türlü kurumsal giderleri, adaylardan tahsil edilen sınav ücretlerinden karşılamakta olup, Başkanlığımıza merkezi bütçeden herhangi bir ödenek ayrılmamaktadır" Her sene bütün sınavları düşündüğümüzde en az 5 milyon öğrencilerin bu sınavlara girdiğini düşünürsek bu konuda devlet açısında bir yardım ya da fon sağlanması gerekmez miydi?
    asit
    Saçmalığa bak ya devlet kendi kurumuna ödenek ayırmıyor. Üstelik konu eğitim. Oldu olacak sınav girişlerinde ÖSYM'ye yardım kutusu da koyun, bağış yapsın öğrenciler.
     lutfen-ama
     Diyanetten alıp ÖSYM 'ye verecek biri yok ki. Yine de insafsızca rakamlar alınıyor kâr elde ediliyor her sınavın ücreti nasıl bu kadar farklı olabilir zaten? Sınav hazırlığı değil savaş hazırlığı sanki!
      veritas-vos-liberabit
      Yenimi öğrendin sen bunu.. ''Ödenek ayrılmamaktadır'' Siyasi görüşü bir kenara bırakıp bir hesap yapalım. Yıllık mutfak masraflarından kısıp, koruma masraflarından kısıp, milletvekilleri maaşlarından kısıp azar azar bu gibi abartılı kurumlardan kısıp eğitime ödenek bulunabilir. Bu bizim bulduğumuz çözüm. Devlet ise farklı düşünüp bir çözüm bulabilir ama bulamıyorsa bilin ki o devlette bir sıkıntı vardır. Ak partili, chp li, mhp li kim olursa olsun ne oluyor lan demelidir.
       monaiman
       İki oturuma 180 tl ne demek ya?? Hadi diyelim biz veriyoruz bir şekilde, yahu bu yoksul halk ne yapsın? Ayrıca bu kadar da düşmeyin be kardeşim, hocaların sınav sorularının parasını biz mi ödemeli yoksa o ekonomisi mükemmel olan devlet mi? E tabii siz de haklısınız, söğüşle babam söğüşle para mı kalır?
        fatihurgn
        konunun eğitim olduğu bir kurumda devlet kendi kurumuna bütçe ayıramayıp, sınavına girecek olan insanların sırtına kambur olmaya devam etmekle övünülüyor.
         apollonia-corleone
         Geçen emekli maaşıyla geçinen babamdan YDS parası istemeye utandım.150 lira vardı banka hesabımda.145 lirasını sınava yatırdım.5 lira var elimde bir aydır.Dışarı çıkmayıp kendime hiç yeni bir şey almadan yaşıyorum.Hayatım bu şekilde geçecek diye çok korkuyorum.İş yok para yok ömür süremi dolduruyorum
          alys
          zübük filminde bir sahne vardı; din olmadan eğitim neye yarar gibi bir cümle geçiyordu.avukat burhan okul/eğitim için çabalarken halkin desteğini arkasına alan zübük cami yaptırmak icin bu cümleyi kurmuştu.demem o ki o siyasi zihniyet hala devam ediyor.
           almila__
           Yakında bir gram altın parası vereceğiz sanıyorum Ösym'ye. Ücretler inanılmaz pahalı ama el mahkum mecbur veriyoruz arkadaşlar napabiliriz ki ?
            yodainwonderland
            Sınav ücretiyle geçinen kurum musunuz? haaaaaasssittir ordan götverenlere bak çalıp çırpıp size muhtacız diye fakir edebiyatı mı parçalıyorlar. sıçarım böyle işe, biz de sınava girmek için bile kredi çekecek kadar yoksul ve aciz bırakılmış sebebi de aç gözlü hukumet olan insanlarız şimdi napacaz açıklayın. sıçarım öle işe eğitimi bile parayla veren düzene sokarım
             plazacalisani
             E tabi diyanet ödeneklerinden sıra mı geliyor diğerilerine..
              mrlawyerkk
              Evet, hiçbir geliri olmayan öğrencilerin ödemek zorunda bırakıldıkları ücretler ya da iş arama sürecinde olan hali hazırda bir işi ve geliri olmayan vatandaşın ödediği ücretlerle geçiniyorsunuz. Evet.
               sedefartuny
               Olabilir bu ülkede eğitime, öğretime bütçe çıkmaz ama bu rakamlarda çok adaletsiz. Bizlerin suçu günahı ne vergilerimizi ödüyoruz en nihayetinde bir de okumak, işe girmek için katılım bedeli ödemek durumundayız. Nasıl bir sistem bu?
                vogelfrei
                devletin kendi kurumu olan eğitime para ayıramaması, onun yerine kendine oturamayacağı büyüklükte saraylar yapması. ve ofislerini milyon dolarlara döşemesi
                /
                0

                Tarihe Göre

                İçerik bulunamadı.