4
2.1.2021
Osmanlı Döneminin Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası: Kelebent
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   uzmanjnekolog
   Osmanlı'da idamın bir alt aşaması ve günümüzde de ağırlaştırılmış müebbet hapsine benzeyen bir ceza yöntemi diyebiliriz. İdam edilmeyen ama suçu da ağır olan kimselere ya kürek cezası ya da kelebentlik verilirmiş. Kelebent kısacası bir kalenin içinde yaşamaya mahkum edilen insanlardan oluşuyor. Hatta bugün giresun'da kelebentlerin hapsedildiği kale hala durmaktaymış. Kelebent için ceza süresi şu şekilde ifade ediliyor. "ıslah oluncaya kadar...'' Tabii zenginler için durum gene o dönemde de farklı işliyor ve kelebentliklerini bir kaleden ziyade, adada geçiriyorlar. Bir süre sonra da cezanın kalanını para olarak ödeyerek affediliyorlar. Bu kelebentlik ceza şartlarını ben bugün ile çok benzettim. Özellikle 'padişaha küfür' direkt kelebentlik cezasıymış. Ne kadar da benziyor değil mi?
    676irmak
    güzelmiş
     moon_night
     Kale falan deyince Rapunzel geldi aklıma...
      me_out_bye
      Şu filmlerde gördüğümüz kalelerin altında olan taştan büyük demir parmaklıklarla kapalı yerler heralde. Zindan mı diyorlardı ? 🙂 Atın zindanlara 🤨👉🏻 🙃. Çürüyene kadar hastalanana kadar korkudan pambık gibi olana kadar orada kalıyorsun. Tabi tanıdığın yoksa. Bi deri bi kemik bi kaç sene sonra çıkıyorlar hani falan xd Filmlerde 🙂
       ezgizm
       Kalebentlik ile idam arasında büyük farklılıklar vardır. Kalebentlikte failler bazı haklara sahiptir. Kürek cezası kalebentlikten daha ağırdır. Failin ailesinin dahi kalebentlikte etkisi vardır.
        bendemistimama
        Olum fetih gorseli ne alaka
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.