Osmanlı Devleti'nin Bomboş Bi Devlet Olduğunu Kabul Edelim
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   camparice
   Osmanlı devleti arkadaşlar bommmboş bir devlettir, gelin size birkaç aklıma takılan sebebini sayayım. Bu ülkenin topraklarında yaşarken beni en çok rahatsız eden ve bazı geceler uykumun kamasına sebep olan birkaç osmanlı factini sizle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir ülkeyi 600-700 sene yönetmekler harika ve aşırı güçlü ve köklü bir devlet olmuyorsun. Başarılı hiç olmuyorsun çünkü asıl başarı elinde olan devleti hiç yıkılmamak ve adı silinmemek üzere inşa etmektir. Öyle para buldum, kuşattım, toprak aldım, devşirdim şimdi para yeme zamanı diyip ülkenin bütün parasını Lale Devri denilen kısacık zamanda yok edip sonra da koskoca devleti duraklamaya ve önü alınamayacak bir gerilemeye sokmakla olmuyor o işler. Saray içerisinde oğlancılık oynayarak, birbirine seferler hakkında laf sokarak, baba oğul sizli bizli konuşarak devlet yönetilmiyor, kusura bakmayın. Ayrıca Osmanlı dediğimiz devlet, faal olduğu dönemlerde, geri kalmış bir ülke olduğunu düşünmeyip, inanılmaz öngörüsüz olduğu için kendini geliştirmek adına da pek bir girişimde bulunmamıştır. Bunun en güzel örneği Osmanlının Amerika seferlerine para yatırmamasıdır. Amerika seferi üzerine bir aksiyon almamak sanırım tarihte kendini kanıtlamıştır, ah ne kadar yanlış karardır o... Bunun haricinde devlet dediğimiz Osmanlı kapısına dayandığı Viyana'nın kuşatmalarının birinde hava şartlarının çetin olması, soğuk olması sebebiyle büyük R yapmıştır. Bu sadece arkadaş buluşmalarında bir bahane olabilir, kaldı ki onda bile insan kırılır ancak koskoca devlet hava biraz soğuk diye hayvan gibi kuşatmadan geri dönmez. Ayrıca tüm Osmanlının kadınları köylerden vs kaçırıp, yabancıların çocuklarına el koyup bu kadınları hareme hapsetmiştir. Onların gelişimine gram emek harcamayıp sadece köle hayatı yaşattığı kadınlarla gönül eğlendirmişlerdir. Biz müslamınız, herkese hoşgörülüyüz diyip, Fransa Kralı Fransua'nın zavallı annesine kibir ve küstahlık dolu bi mektupla karşılık veren ikiyüzlü osmanlıdır ayrıca kendisi. Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok, osmanlının ne kadar boş ve yanlış yönetilmiş bir devlet olduğunu göresiniz diye dil döktüm. Sizin sebeplerinizi dinlemek de ayrı keyifli olur.
    mrsnl33
    Osmanlının baz dönemlerinde yanlışlar yapılmış olabilir fakat bunu bütün Osmanlı devletine yıkmış olman çok yanlis.O zaman Istanbulu fetheden Fatih Sultan Mehmed,Orta Doğunun fatihi olan Yavuz Sultan Selim,Avrupalıların Muhtesem Süleyman dediği Kanuniyede haksızlık yapmış oluyorsun.Hem sen boşver seneler önce yaşamış insanları, düşüneceksen şimdiki zamanı düşün ondan uykusuz kal.Tamam mı bommmmmbos arkadaşım?
     veritas-vos-liberabit
     Sen kalk 600 sene hüküm sür yğm dünyaya korku sal, karşında aynı zamanda düşmanlardan övgü al. Toprak genişlet. Sonra beş para etmez kıytırık bir torun gelsin seni eleştirsin nr güzel. Kan dökülerek alındı bu topraklar kan. Senin iyi bir geleceğin varsa bunu atalarına borçlusun nasıl bir mantıksızlıktır bu anlamıyorum. Ajan mısınız nesiniz yeni yetme lawrancelar
      eflayilmaz
      Tarihi böylesine yok saymak da ne bileyim hahaha. 600 yıl kolaysa sen kal dünyada bu kadar büyük topraklarla
       yigit-topkara
       Adama boş yere kızıyorsunuz sırf Osmanlıyı eleştirdi diye. Her ne kadar, canım ciğerim Mustafa Kemal yaşadığı müddet soyunca bu ülkeyi toparlasa da, Osmanlıdan kalma problemler ve bazı yanlış inanışların devam etmesi sonucu bu haldeyiz. Yok şu bunu aldı bu burayı aldı demekle olmaz kardeşim önemli olan elinde tutabildi mi? Tutamadılar. Fatih İstanbul'e feth etmiş tamam. Sonra kaybetmişler. Bugün İstanbul bizim sınırlarımızdaysa Mustafa Kemal sayesinde. Muhteşem süleyman almış yetiştirdiği oğul ve onun oğlu kaybetmiş işte. Hani parti sistemi de yok ki Osmanlıda...
        ebru-sayginer
        Aynen katılıyorum arkadaşa ve tüm yazdıklarına ek olarak; Türkler ne zaman Osmanlı Devletini kurmuş ondan sonra cozutmuş. Osmanlıdan önce Türkler kadına hürmet eden, kadını el üstünde tutan, Han'ım diyen hatta ve hatta kadını hükümdar sınıfında görebileceğiniz bir yapıdaydı. Ayrıca her ne kadar Müslümanlığı çoğu Türk o sıralar kabul etmemiş olsa dahi, tam bir Müslüman gibi yaşıyorlardı. Osmanlıda haremler kuruldu. Kadın Han'ım iken cariye sıfatına düştü. Aman onlar başka ülkenin kadını demeyin sakın. Kadına saygı ve el üstünde tutma ırk ayırt etmez. Türk kadını ile evlenmek adam gibi yuva kurmak yerine haremlerde gönül eğlendi. Baba hiç çekinmeden utanmadan oğlunu katletti. Ne için? Kardeş kardeşi katletti ne için? Sorun bakalım kendinize siz yapar mısınız? Yemişim tahtını ya kardeşimin kılına zarar gelse ben mahvolurum. Herifin kıçındaki kıl beyazlamış hala oğlum tahtı alacak derdinde. Alsın zaten işin bitmiş götünü kaldıramıyon hala ülke yönetecem derdinde hepsi. Aha o zamanlardan geliyor koltuk sevdası.
         maresalizm
         nE ? abi ne diyorsun sen ya? sen istediğin kadar ağla senin köklerin osmanlıdan bir kere. insan yediği kaba tükürür mü? bugün osmanlının aslında önceden gördüğü ve önlemini aldığı birsürü şey sayesinde birazcık daha rahatız sen neleeeer yazmışsın? tamam her devlet pür -ü pak değil ama...
          turan-burc
          Türklerin en büyük problemi asimile olmalarıdır. Osmanlı Devleti öncesindeki Türk toplumlarına baktığınızda o dönemler içinde ne denli doğru adımlar attığını görebilirsiniz. Osmanlı kurulduğunda ise asimile olundu. Türk toplumunu geliştirmek, atılan adımların üzerine yeni ve daha modern adımlar eklemek, ileriye dönmek, daha iyiye gitmesini sağlamak yerine Araplara özenme başladı. Yani Türk kanun ve yönetim sistemi tamamen ortadan kalktı ve Arap sistemi devreye girdi. Bugün Osmanlı kendilerinden önce yaşamış olan Türk toplumlarının üzerine katsaydı hala ayakta olan bir devlet olacaktı. Mustafa Kemal Atatürk, Türk toplumunun yaşayış biçimini benimsemiş bir adamdı. Eski Türk toplumda var olan kıstasları yeniden hayata geçirdi. Ayrıca geliştirerek bunun üzerine ekledi. Çoğu kişi buna “batılaşmak” dedi ama eski Türk halkı zaten batılılardan bile öte bir yaşam biçimi sürüyordu. Aslında batılılar Türk toplumlarına özeniyorlardı ve onların yönetimini kendi sistemlerine enjekte ederek büyüme yoluna gittiler. Atatürk, Arapların değil Türk toplumunun eski yönetim biçimini yeniden hayata geçirerek kurdu Türk Cumhuriyeti. Ve dediğim gibi Osmanlı da kendi toplumunun yaşayış biçimine odaklansaydı bugün hala ayakta olabilirdi. Şimdilerde de yine Araplara özenme durumu söz konusu. Türk toplumundan bazı kişiler kendi ırkını hiçe sayıp Araplaşmaya yöneliyor. Osmanlı 600 yıl hüküm sürdü, fakat Araplaşma Osmanlı kurulduktan 200 sene kadar sonra başladı ve son 200 yıl kadar bir süre çöküş dönemiydi. Yani tam olarak hüküm sürebildiği en parlak yıl aralığı yine 200 sene oldu. Bugün Türkiye Cumhuriyeti yaklaşık 100 senedir ayakta, fakat bizler Türklüğü bırakıp yine asimile olmaya yönelirsek ülkemizin sonu da Osmanlı gibi olur. Biz batılılaşmadık, biz hep böyleydik ama batılılar bizim yolumuzda giderken biz Araplara evrildik.
           littlejohn
           Piril piril kafalar:D hele ki lale devri ornegi beni benden aldi. Sana acilen Halil Inalcik hocayi okumani tavsiye ediyorum.
            gulun
            600küsür yıl hüküm süren uzun yıllar dünyaya hükmeden çağ açıp çağ kapatan padişaha sahip her tür din dil ırktan insanların-zamanında Hammurabi kanunlarında yahudi tüccarların asılması vardı.hatta ferdinand ülkesinden yahudileri kovmasına rağmen,yahudilerin bile-özgürce ve adil bir şekilde yaşadığı imparatorluk..Evinde oturup kendinde bu olayı eleştirme ve BoŞ olduğuna karar verme hakkına sahip olan senden veya kafandan daha boştu.. evet haklısın ne boş gereksiz insanlarmış. dediğin gibi bunlar başarı bile sayılmaz.3 kıtayı idare etmek oldukça kolay zaten.mesela senin okuduğun Osmanlı karşıtı çevirilerden yazılmış kitaplardaki gibi milletini devletini sattı evet mesela Abdülhamit han Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir! Demedi ve bu şekilde düşünmedi kesinlikle. O'nu tahtından indirip ülke idâresini eline alan İttihatçılara, Sultan Abdülhamid; "Eğer Türkiye'yi on sene idâre edebilirlerse bir asır idâre ettik, desinler." De demedi. Ve dediği de olmadı. Sen Tarih(!) hakkında atıp tutmaya veya kendince Tarih(!) kitapları okumaya devam et ki dediğin gibi Osmanlı kadar BoŞ olma.
             kendisi
             konuyu açan elemanı buldum
             https://www.youtube.com/watch?v=229UU7UJitU
             https://www.youtube.com/watch?v=229UU7UJitU
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.