Osmanlı Devleti'nin Bomboş Bi Devlet Olduğunu Kabul Edelim
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   camparice
   Osmanlı devleti arkadaşlar bommmboş bir devlettir, gelin size birkaç aklıma takılan sebebini sayayım. Bu ülkenin topraklarında yaşarken beni en çok rahatsız eden ve bazı geceler uykumun kamasına sebep olan birkaç osmanlı factini sizle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bir ülkeyi 600-700 sene yönetmekler harika ve aşırı güçlü ve köklü bir devlet olmuyorsun. Başarılı hiç olmuyorsun çünkü asıl başarı elinde olan devleti hiç yıkılmamak ve adı silinmemek üzere inşa etmektir. Öyle para buldum, kuşattım, toprak aldım, devşirdim şimdi para yeme zamanı diyip ülkenin bütün parasını Lale Devri denilen kısacık zamanda yok edip sonra da koskoca devleti duraklamaya ve önü alınamayacak bir gerilemeye sokmakla olmuyor o işler. Saray içerisinde oğlancılık oynayarak, birbirine seferler hakkında laf sokarak, baba oğul sizli bizli konuşarak devlet yönetilmiyor, kusura bakmayın. Ayrıca Osmanlı dediğimiz devlet, faal olduğu dönemlerde, geri kalmış bir ülke olduğunu düşünmeyip, inanılmaz öngörüsüz olduğu için kendini geliştirmek adına da pek bir girişimde bulunmamıştır. Bunun en güzel örneği Osmanlının Amerika seferlerine para yatırmamasıdır. Amerika seferi üzerine bir aksiyon almamak sanırım tarihte kendini kanıtlamıştır, ah ne kadar yanlış karardır o... Bunun haricinde devlet dediğimiz Osmanlı kapısına dayandığı Viyana'nın kuşatmalarının birinde hava şartlarının çetin olması, soğuk olması sebebiyle büyük R yapmıştır. Bu sadece arkadaş buluşmalarında bir bahane olabilir, kaldı ki onda bile insan kırılır ancak koskoca devlet hava biraz soğuk diye hayvan gibi kuşatmadan geri dönmez. Ayrıca tüm Osmanlının kadınları köylerden vs kaçırıp, yabancıların çocuklarına el koyup bu kadınları hareme hapsetmiştir. Onların gelişimine gram emek harcamayıp sadece köle hayatı yaşattığı kadınlarla gönül eğlendirmişlerdir. Biz müslamınız, herkese hoşgörülüyüz diyip, Fransa Kralı Fransua'nın zavallı annesine kibir ve küstahlık dolu bi mektupla karşılık veren ikiyüzlü osmanlıdır ayrıca kendisi. Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok, osmanlının ne kadar boş ve yanlış yönetilmiş bir devlet olduğunu göresiniz diye dil döktüm. Sizin sebeplerinizi dinlemek de ayrı keyifli olur.
    mrsnl33
    Osmanlının baz dönemlerinde yanlışlar yapılmış olabilir fakat bunu bütün Osmanlı devletine yıkmış olman çok yanlis.O zaman Istanbulu fetheden Fatih Sultan Mehmed,Orta Doğunun fatihi olan Yavuz Sultan Selim,Avrupalıların Muhtesem Süleyman dediği Kanuniyede haksızlık yapmış oluyorsun.Hem sen boşver seneler önce yaşamış insanları, düşüneceksen şimdiki zamanı düşün ondan uykusuz kal.Tamam mı bommmmmbos arkadaşım?
     littlejohn
     Piril piril kafalar:D hele ki lale devri ornegi beni benden aldi. Sana acilen Halil Inalcik hocayi okumani tavsiye ediyorum.
      maresalizm
      nE ? abi ne diyorsun sen ya? sen istediğin kadar ağla senin köklerin osmanlıdan bir kere. insan yediği kaba tükürür mü? bugün osmanlının aslında önceden gördüğü ve önlemini aldığı birsürü şey sayesinde birazcık daha rahatız sen neleeeer yazmışsın? tamam her devlet pür -ü pak değil ama...
       berat-albayrak-official
       Osmanlıların en büyük hatası ele geçirdiği yerleri asimile etmemesiydi. Eğer etseydiler şu anda Balkan Slavları Türkçe konuşup rakı içip kebap yaparlardı. Onurunu korumak (!) için sömürge yapmaması da cabası
        eflayilmaz
        Tarihi böylesine yok saymak da ne bileyim hahaha. 600 yıl kolaysa sen kal dünyada bu kadar büyük topraklarla
         kendisi
         konuyu açan elemanı buldum
         https://www.youtube.com/watch?v=229UU7UJitU
         https://www.youtube.com/watch?v=229UU7UJitU
          veritas-vos-liberabit
          Sen kalk 600 sene hüküm sür yğm dünyaya korku sal, karşında aynı zamanda düşmanlardan övgü al. Toprak genişlet. Sonra beş para etmez kıytırık bir torun gelsin seni eleştirsin nr güzel. Kan dökülerek alındı bu topraklar kan. Senin iyi bir geleceğin varsa bunu atalarına borçlusun nasıl bir mantıksızlıktır bu anlamıyorum. Ajan mısınız nesiniz yeni yetme lawrancelar
           veritas-vos-liberabit
           Bu gavat tam asimile olmuş nereye balsam bu malın saçma görüşleri var provakatör bu.
            adem_albasan19
            Tarihi kenan komutandan mı ögrendin ?
             delirikhanim
             Tarihini bilmeyenlerin corafyasini baskalari çizer....
              kanunizm
              Bu dioyu açan arkadaşın bomboş bi insan olduğunu kabul edelim. Olaylara ne kadar taraflı ve biraz da kirli bir gözle baktığını, tüm olaylardan sonra öğrendiği bilgilerle 2000 yıllarından 1000 lere ahkam kesmeye çalışan bir hadsiz olduğunu kabul edelim. Bu oluşumdaki çoğu adamın bu dioyu açandan daha eğitimli, birikimli belki de alim olduğunu kabul edelim. Dioyu açan arkadaş 700 yıl sürecek bir imparatorluk kursun o zaman Osmanlı'nın dediği gibi olduğunu kabul edelim. Tamam?
               ahpte-pateh
               Sağlam zırvalamış öncelikle tebrik ederim. Osmanlı bomboş devlet falan değildir. Kadın olayı bir tek Osmanlı'ya ait değildi, o dönem her ülke bu durumdaydı. Kadın erkek eşitliği mi bekliyorsun o dönemden anlamadım ki? Fransa durumu ise, adam kendisini dünyanın sultanı sayıyor ve üstüne zaten Avrupa'nın neredeyse bir yarısını elinde tutuyor. Sik kadar Fransası'nı koruyamayan bir kralı tabii ki ezer çünkü kral dediğin kibirli olmak zorundadır; nasıl hareket edersen sana öyle davranılır misali. "Kısacık Lale Devrinde çökmesi" olayı da götünden anlamandan kaynaklanıyor sanırım çünkü Lale devrinden sonra bile Rusya ile Avusturya'yı aynı savaşta alt etti - 1. Mahmud- pek çok ıslahat yaptı, kalıcı olmasa da gelişmeler kaydetti - 3. Selim- ve bunun da üstüne Lale Devri'nden neredeyse 200 yıl sonra tam anlamıyla yıkıldı, yaklaşık 120 yıl kadar sonra geri dönülmez bir noktaya girdi. Ayrıca başlığı daha doğru düzgün oluşturamadan da Osmanlı'da sallaman komedi. Kısaca, bir konuda bilginiz yoksa dilinizi götünüze sokup oturun. İlle de konuşmak istiyorsanız okuyup - izleyip öğrenin. Sonra böyle oluyor, olmasın.
                ahpte-pateh
                Viyana'yı atlamışım çok pardon. Orada amaç şehri fethetmek değildi, Şarlken'i ovaya çekip ordusuyla yok ederek belki de tüm Almanya'yı - o dönemki adıyla Kutsal Roma Germen İmparatorluğu- alabilmekti.
                 a.l.p.o.l.l.o.n
                 https://www.youtube.com/watch?v=bdUvUF78WZg
                 https://www.youtube.com/watch?v=bdUvUF78WZg
                 Al işteeee. Öteki tarafta Kanuni senin yüzüne tükürüyodur :)) Allah hidayet versin,Allah ilim bilime yaklaştırsın,Allah hepimize akıl versin Amin
                  sedans
                  Hiçbir devlet sonsuza kadar yaşamaz. Başarı eğer yukarıda söylediğinle ölçeklenecekse Osmanlı Devleti başarılı bir devlettir diyebiliriz.
                   hogwartsmektubugelmeyen
                   Buna bu kadar güzel bir kafa yormak. Ben okurken he yok artık dedim yani 😂
                    ebru-sayginer
                    Aynen katılıyorum arkadaşa ve tüm yazdıklarına ek olarak; Türkler ne zaman Osmanlı Devletini kurmuş ondan sonra cozutmuş. Osmanlıdan önce Türkler kadına hürmet eden, kadını el üstünde tutan, Han'ım diyen hatta ve hatta kadını hükümdar sınıfında görebileceğiniz bir yapıdaydı. Ayrıca her ne kadar Müslümanlığı çoğu Türk o sıralar kabul etmemiş olsa dahi, tam bir Müslüman gibi yaşıyorlardı. Osmanlıda haremler kuruldu. Kadın Han'ım iken cariye sıfatına düştü. Aman onlar başka ülkenin kadını demeyin sakın. Kadına saygı ve el üstünde tutma ırk ayırt etmez. Türk kadını ile evlenmek adam gibi yuva kurmak yerine haremlerde gönül eğlendi. Baba hiç çekinmeden utanmadan oğlunu katletti. Ne için? Kardeş kardeşi katletti ne için? Sorun bakalım kendinize siz yapar mısınız? Yemişim tahtını ya kardeşimin kılına zarar gelse ben mahvolurum. Herifin kıçındaki kıl beyazlamış hala oğlum tahtı alacak derdinde. Alsın zaten işin bitmiş götünü kaldıramıyon hala ülke yönetecem derdinde hepsi. Aha o zamanlardan geliyor koltuk sevdası.
                     yigit-topkara
                     Adama boş yere kızıyorsunuz sırf Osmanlıyı eleştirdi diye. Her ne kadar, canım ciğerim Mustafa Kemal yaşadığı müddet soyunca bu ülkeyi toparlasa da, Osmanlıdan kalma problemler ve bazı yanlış inanışların devam etmesi sonucu bu haldeyiz. Yok şu bunu aldı bu burayı aldı demekle olmaz kardeşim önemli olan elinde tutabildi mi? Tutamadılar. Fatih İstanbul'e feth etmiş tamam. Sonra kaybetmişler. Bugün İstanbul bizim sınırlarımızdaysa Mustafa Kemal sayesinde. Muhteşem süleyman almış yetiştirdiği oğul ve onun oğlu kaybetmiş işte. Hani parti sistemi de yok ki Osmanlıda...
                      mukan_kagan
                      Halil İnancık, onca şeyi boşuna bu durumda.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.