26
13.4.2020
Online Oyun Bağımlılığı Evliliği Etkiler Mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   fraternis
   Merhabalar. Öncelikle bu platform, tüm sosyal medya kullanıcıları için hayırlı olsun diyerek sözlerime başlayayım. Evet, bendeniz 5 yıldır evli olan bir basın emekçisiyim. Yerel bir gazetede, Haber Müdürlüğü yapmaktayım. Oyun bağımlılığım, henüz çocukluk çağımda başladı diyebilirim. 4'üncü sınıfa giderken evimize alınan bilgisayar, o gün bugündür hayatımdan hiç çıkmadı. Benim gibi online oyun bağımlısı olan ve "Abi, evlenince ne b*k yiyeceğiz!" ya da "Evlenebilir miyiz?" sorunsalı olan arkadaşlarımın içine su serpmek için yazıyorum. Öncelikle, her şeyden önce aynı hayatı paylaşmayı düşündüğünüz insana karşı henüz yolun başındayken açık sözlü olun. Eğer online oyun bağımlısıysanız, gününüzün 4-5 saatini oyun oynayarak geçiriyorsanız; İnanın, bu bağımlılığı "bırakırım" diyerek bırakamayacaksınız. İşin en çetrefilli yanı da, bu alışkanlığı bırakmak istemiyor oluşunuz olabilir. Eğer hayatınızı birleştirmeyi düşündüğünüz kişi, "oyun oynamayı bırakmazsan olmaz" diyorsa, her ne kadar bunu yapmayı istemiyor olsanız dahi onunla vedalaşmalısınız. Çünkü; Siz bir bireysiniz. Kimse, size yapmak istemediğiniz bir şeyi dayatamaz. Sizin de ona, kendi alışkanlıklarından vazgeçmesini dayatamayacağınız gibi. Vedalaşma fikri, belki bazıları için kabul edilemez olabilir. Ancak şöyle düşünün; Daha yolun başındayken, sizi değiştirmeye çalışan ve bu uğurda "değişmezsen, olmaz" diyebilecek bir kişi ile 30 yıl, 40 yıl, 50 yıl geçirebilir misiniz? Bu kişinin, hayatınızın ilerleyen döneminde benliğiniz ile olan mücadelesine devam etmeyeceğine güvenebilir misiniz? Online oyun bağımlılığının, evliliğiniz, sosyal yaşantınız ve işinize etkileri olacak, oluyor. Ancak bu sorunları minimal düzeyde tutmak ve dengeyi kurmak yine sizin elinizde. Steam accountum bana, son 2 haftada 161 saat oyun oynadığımı söylüyor. Bu da yaklaşık 7 güne tekabül ediyor. Bununla birlikte, Steam platformu dışında oynadığım oyunlar ve elbette ps4'te geçirdiğim zamanı hesaba katmıyorum. Aynı şekilde, online oyun sitelerinde ki harcamalarım son 3 yılda 10 bin TL düzeyine ulaşmış bulunuyor. Bunun haricinde, oyun konsolları, ekipmanları ve oyunların kendi sitelerine yatırdığım para da cabası. Uzun lafın kısası; Sizi olduğunuz gibi kabul eden birisi hayatınıza girdiğinde, hiçbir sorun canınızı sıkacak kadar büyük olmayacak. Emin olun. Sağlıcakla kalın.
    sencer77
    hayatı boşuna yaşıyorsun...
     hesapsilindi00
     Güzel yazın için teşekkür ederim. Biz okurlara geniş bir bakış açısı katıyorsun. Kalbini verdim. Bir daha ki yazını dört gözle bekliyorum
      olycharius
      reis yazdığın uzun yazıya göre baya etkiliyo yani bence konu tartışmaya kapalı
       tarantor
       Birlikte oynanıyorsa pozitif anlamda etkiler. :)
        netotostopcusu
        evlilik de online bir oyun gibi geliyor bana. level kas, üre, üret, harcama yap, inşa et vb.
         patavatszmelek
         Özellikle MMORPG oynayan ve aynı zamanda bu tarz oyunlar için karakter tasarımı yapan bir kadın olarak, olaya hem bir bakıma doğru açıdan hem de yanlış baktığını söyleyebilirim. Online oyun oynayan bir erkek evindedir. En fazla kötü alışkanlığı sigara ve alkoldür. Onları da çoğu kez oyunun akışına kapıldığı için unutur ya da evde sigara içme yasağı varsa sırf oyunun başından kalkmamak için çıkıp içmez. Kahveye gitmez, arkadaşları ile dışarıda vakit geçirmez, aldatmaz, muhatap olabileceği kadınlar NPC'lerle sınırlıdır. Tabi online bir oyunda başka kadınlarda vardır ama hala %10 kadardır. Oyun başındayken o adamı her şeye kolay ikna edebilirsiniz. Genel olarak oyuna konsantre olmak ve bir an önce oradan uzaklaşmanız için "Evet" diyecektir. İş para harcama boyutuna geldiğinde değişiyor maalesef. Her ne kadar maddi durumunuz iyi olsa da online oyunlara bu denli para yatırmanız, hırs yapmanız iyi değil. "Tek zevkim bu" diyebilirsiniz. Fakat bunun bir sınırı olmalı. Şayet ailenizin rızkını oyuna yatırıyorsanız "evet" değişmeniz gerek!!!! Çünkü artık bu durum her zaman kaybedeceğiniz bir kumar boyutuna gelmiş demektir. Konu her şekilde dengeyi sağlamaktan geçiyor. Eşinizle ve çocuklarınızla vakit geçirmelisiniz, ilgilenmelisiniz. Sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz. Yeri geldiğinde oyunda sinirlendiğiniz durumları ailenize asla yansıtmıyor olmanız gerek. Oyuna harcadığınız zaman ve para belirli olmalı. Bunun üstüne hiçbir zaman çıkmamalısınız. Kısaca oyunları hırsla değil eğlenmek için oynadığınızda ortada bir sorun kalmaz.
          belediyebaskani
          Başlarda etkilemeyecek gibi gelebilir ancak kesinlikle etkileyecektir. Hatta fazla etkileyecektir. Eşinize ayırmanız gereken zamanı oyuna ayıracaksınız. Ardından bu durum aranızda küçük tartışmalara dönüşecek ve en sonunda ikiniz birden ''Eh be Yeter'' diyip evliliğin sonun getireceksiniz. Ha günde sadece 1 saat oynarım cart curt diyebilirsiniz. Ama konu online oyun olunca 1 saatle kısıtlı kalabiliyorsan istediğin kadar oyna koçum.
           4sl4nb3y
           Dozunda olmayan her şey evliliği etkiler :) Bir insanın yapabildiğini eğer özel bir durumu yoksa bütün insanlar yapabilir. O yüzden istedikten sonra bırakabilirsiniz veya kontrol altına alabilirsiniz. Vasıfsız insanlar yazıyı karalamış ne diyelim o da onların dar bakış açısı... Size tavsiyem oyun sürelerini ve oyuna para yatırma durumunu mutlaka kontrol altına almalısınız. Durumunuz olsa bile bir oyunu satın aldınız ya da ücretsiz olan oyuna bazı yatırımlar yaptınız bu hep sınırlı olsun. Şöyle düşünmeyin benim içkim sigaram gece hayatım vb. yok iyi bir gelirim var para başka ne işe yarar ki zevk aldığım birkaç oyuna biraz para yatırmışım çok mu gibi yanıltıcı düşüncelere girmeyin. Yıllarca emek harcayıp edindiğiniz emekli maaşını birkaç ay oyun yapıp sonra binlerden milyonlardan ciddi gelir elde edenlere emeklerinizi kaptırmayın. Bu oyunların hakları saklı bir gün kapatsalar sunucularını hiçbir hak iddia edemezsiniz yatırdığınız paralar boşa gider o yüzden dozunda kullanın. Elbette oyun oynamanın yaşı olmadığı gibi bu isteğe saygı duyulmalı fakat asla bir insanın önüne geçmemeli ve sizinde dediğiniz gibi oyun mu ben mi diyenle de olmaz :) Bu yazı üzerinden yazıyorum fakat yazdıklarım bu işin içinde olan herkes için genel bir yazıdır. Lütfen dikkate alınız.
            b_k
            Aşırılığa kaçan her şey tüm ilişkileri olumsuz etkiler, sadece evliliği değil bu 1. Oyun bağımlısı, günün büyük bir kısmını oyunda geçiren bir insanın anlayış bekleme hakkı yoktur, zira tedavi olmalıdır bu 2. Eğer tıpkı kendisi gibi olan birini bulabilirse pekala da anlaşabilirler bu da 3. Allah şifa versin.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.