53
14.11.2020
Ön Yargılarımızın Kaynağı Ailemiz mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   okadin
   Toplumumuza ve ruh dünyamıza ayna tutan, severek izlediğimiz (izlemeyenlere kesinlikle tavsiye ettiğim) Netflix’in Türk yapımı “Bir Başkadır” isimli dizideki bir replik çok ilgimi çekti. Spoiler vermeden bahsedecek olursam, tesettürlü kadınlara karşı ciddi bir önyargısı olan Psikiyatr Doktor Peri Aksoy, bu ön yargının kaynağının ailesi olduğundan yakınıyor. Annesinin tesettürlü kadınlardan hoşlanmadığından bahseden Peri, tüm tatillerde ailesinin onu yurtdışına götürdüğü, Robert Koleji’nde okuduğu, gerçek dünyayı ancak mesleğe başladığında gördüğünü ve toplumda güçlü olanın, ön yargılı olduğu, küçümsediği insanlar olduğunu ifade ediyor. Sormak istediğim şu, ön yargılarımızın kaynağı ailelerimiz mi? Çocuklarımızı yetiştirme tarzımız farkında olmadan onları elitist ve ön yargılı bireyler mi yapıyor?
    mehmet_08
    Bence evet. Küçükken aile içinde geçen herhangi bir cümle kırılamaz kanılara sebep olabilir.
     mrlawyerkk
     Evet, bugün bulunduğu topluma çok yabancılaşmış. Adeta bir fanus içerisinde yetiştirilmiş çok çocuk var. Aileler bunu sağlıklı bir yetiştirme tarzı olarak düşünüyor ancak bu kesinlikle önyargıları perçinliyor. Yaşadığı toplumu tanımayan, onların sorunlarında, yaşam koşullarından haberi olmayan insanlar çok kolay yargıda bulunabiliyorlar.
      mevsimlerdensnbahar61
      Bi yere kadar aile yönlendiriyor insanları sonra kendileri fikir sahibi oluyorlar yani olabilenler için söylüyorum doğruyu yanlışı vicdanı kendi muhakemelerinde değerlendiriyorlar hani bir sözde destekliyor bu tutumumu “alimden zalim doğar zalimden alim” farklılaşada biliyor yani o yüzden hatlarımızı onlardan değilde kendimiz üzerinden değerlendirmeliyiz doğrumuzuda kendimiz sahiplenmeliyiz kimsenin gölgesinde kalmadan bir birey olarak
       sedefartuny
       Bu sahne beni de çok etkiledi. Çocuklarımıza konforlu bir hayat sunmak isterken gerçekten onları gerçek dünyadan uzaklaştırıyoruz bu da önyargılara sebebiyet veriyor.
        busrawashere
        bu ay açık ara izlediğim en iyi diziydi kısaca rick and morty televizyon izleme sahnelerine benziyor duruşumuz dışarıya karşı tutumumuz yani karşı tarafa bıraktığımız ön yargı ne olursa olsun hepimiz aynıyız kaynağı ailemiz, yürütmemiz kendimize bağlı bu arada dizide türbanlı diye bir karakter yok, dizideki karakterin türbanı var arasındaki fark dizide de geçtiği gibi bir etikettir
         eski_bi_tanidik
         Hmm bilinç altımıza kazınmış olabilir bilemem 🤔🤷🏽‍♀️
          monaiman
          Aile çocuğun ham maddesinin ortaya çıkmasında çok önemli etmen. Evet, ön yargının kaynağı kesinlikle ailedir.
           nobodyy1
           Evet, büyük bi kısmı öyle. Çocukları akılları olmayan bir canlı olarak düşünün. Ya da en iyisi bir oyun hamuru olarak. Onları aileleri "formlandırıyor", demek istediğim o çocuklar nasıl düşünecek aileleri karar veriyor, çoğunun haberleri bile olmadan. Biz neyden hoşlanıyorsak ya da hoşlanmıyorsak hepsi çocukluğumuzdan kala. En önemlisi diğer şeylere olan ön yargılarımız. Örnek olarak Rapunzel'i düşünün. Dış dünya cehennem demişti "annesi". Küçük çocukların Rapunzel'den ne farkları var? Kısacası bir çocuğun bütün hayatı ailesinin elinde. O yüzden lütfen anne ya da baba olmadan önce çok iyi düşünün. Bir insan sizin yüzünüzden bir cehennemi yaşamak zorunda değil!
            asit
            Çocukların ilk rol modeli aile bireyleridir..Sadece ön yargı değil, ailesindeki kişilerin olumsuz/olumlu davranışlarını ileriki yaşlarında da farkında olmadan yansıtabilir..
             detokssuyu
             Şöyle ki belirli bir yaşa gelene kadar ailemizi ve etrafımızda olup biten her şeyi taklit ediyoruz. Bu duruma düşünceler de dahil. Ailemizin düşüncesini benimsiyoruz. Kendi beyin süzgecimizin çalıştığı yaşa geldiğimizde bir şeyleri görüyor, yanlışları idrak ediyoruz, farkediyoruz ama bu öğrenilenleri ve yargıları yıkmak kolay olmuyor. Benliği bulma çabasının altında da bu çelişki yatıyor.
              gregory_
              Hiç mi kendi fikri olmuyor bu çocuklarin daha sonra??
               peripedia
               Büyük olasılıkla bizim önyargıların nedeni ailemizin yargıları. Diğer sorunuza gelecek olursak ona da katılıyorum çocuklara kapalı kapılar arakasında şahane hayatlar yaratmak onlara bu toplumun bir ferdi olduklarını unutturabilir. Bu da o elitist bakışı yaratabilir.
                kaaninteyzesi
                Biraz yaşadığımız çevre, biraz kendimiz etkili bu olayda fakat aile en büyük etken... Kiramadigim çoğu önyargım ailemde de kırılamayan önyargılar.. 🙄 bunu yıkmak da bizim elimizde tabi..
                 palmiye
                 Bence değil. Ailemdeki olan hiç-bir ön yargı ben de yok. Geneli bilemiyorum.
                  impactresponse
                  Ne güzel bomboş konuşuyorsunuz.
                   dr.rock
                   Aile temel atıyor Ama üzerine binayı dikerken Okul mu, cami mi yapacaksın sen karar veriyorsun Ha bazı aileler var “Benim evimde otur” diyen O ayrı Kimsenin evinde oturmayın Hayata misafir değil ev sahibi olun
                    yagmur_ults
                    Nasıl yetiştiriliyorsak, aileden nasıl görüyorsak çoğu zaman öyle de devam ediyor büyüdüğümüzde...
                     isinasli
                     Ne aile ne arkadaş ne de başka bir şey. Herkesin aklı var zekası var. Herkes öncelikle yaşadığı hayatın farkına varmalı. Soludugu nefesin hedeflerinin insanliga yararının. On yargıdan sadece insanın bilinçsizligi ve farkindasizligi sorumludur.
                      deryaa92
                      Elbette küçük yaşta aileler tarafından bazı durumlara karşı tepki geliştirebiliriz. Ancak bütün suçu yetiştirme biçimine ve aileye atmak bana çok kolaycı bir kaçış geliyor. Belirli alışkanlıkların büyüme sürecinde aktarılması gibi kendimizi geliştirdiğimiz noktalar da olmalı. Biz her ne kadar bir ailenin parçası olarak var olsak da aynı zamanda bir birey olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Bilim gibi, insanlık tarihi gibi öğrendiklerimiz de kümülatif olarak işlenmeli. Evet bazı fikirler, davranışlar bu yolla şekillenebilir ama dizideki gibi yetişkin, kendini geliştirmiş bir insanın bu bahaneye sığınması mantıklı değil. Aileden öğrendiklerinin yanında kendini de geliştirmek için çabalamalı insan. Ön yargılardan kurtulmak da toplum içinde bilinçli olarak var olabilmek ve diğer insanlara yön gösterebilmek için önemli bir adım.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.