136
3.11.2020
Olası Bir Depreme Karşı Alınan Önlemler
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   egeboi
   Ne yazık ki İzmir depremi hepimizi derinden sarstı. İnsanın çaresiz kaldığı, önceden alınmış önlemler olmadan(bina güvenliği, zemin etüdü vs) elden gelen pek bir şey olmuyor. Tutunulabilecek dek dal önceden hazırlıklı olup o esnada ne kadar zor da olsa o eylem planını hayata geçirebilmek ve biraz da şanslı olabilmek sanırım... Hala İzmir depreminin üzüntüsünü içimden atamadım açıkçası. Kurtarılan canların mutluluğu ise tarif edilemez... Kendi adıma hemen buzdolabının yanında cenin pozisyonunda girebileceğim bir alan yarattım. Olası bir depremde o alanın daha güvenli olacağını düşünüyorum. Buzdolabı diğer eşyalara göre biraz daha dayanıklı malzeme olarak ve çok çabuk ezilip bükülecek bir şey değil. Aynı zamanda bu bahsettiğim alana da bi çanta yaptım. İçinde klasik acil ihtiyaç malzemeleri var. Buna ek olarak bi tane Powerbank koydum içerisine. Düzenli aralıklarla şarjını kontrol ediyorum. Çünkü hiç kullanılmasa şarjı gitmez diye düşünüyordum ama şöyle 1-2 ay geçince biraz eksildiğini fark ettim. Belki de Powerbank kötüdür bilmiyorum. Aynı zamanda çantaya yüksek ses yayan bir cihaz da koydum olası bi durumda kullanabilmem mümkün olursa kurtarıcı olabilir belki. Bir de düzenli aralıklarla o çantanın içindeki su şişelerini yeniliyorum plastik uzun süreli beklemede zararlı olur falan diye. Bunların da dışında akıllı saatlerin biliyosunuz düşme algılama özelliği olabiliyor. Böyle acil durumlarda da kaydedilen 3 numaraya otomatik olarak mesaj ve konum bilgisi gidiyor. Teknolojinin "iyi ki" dedirten özelliklerinden birisi bence. En kısa zamanda biraz para biriktirebilirsem ondan da almayı düşünüyorum. Zaten uzun zamandır bu özelliğinden bağımsız almak istiyodum. Sizin de varsa böyle önlemleriniz belki başkalarına yardımcı olur...
    gilad-pellaeon
    Bizim alacağımız tedbirlerden ne olur Pamuk ipliğine oturuyoruz binalar çürük nefes alacak yer kalmadı alan kalmadı toplanma alanları desen AVM dikildi üstüne biz ne yapalım önlem alsak ne kadar etkili olur ki bu önlemi asıl hükümetin alması lazım hükümet almazsa biz ne yapacağız?
     asit
     olası depreme karşı milletten sadece para alırlar.. Ona da önlem değil artık aklınıza ne gelirse onu alırlar.
      sigmundfreud
      Yaşamlarımız bir saniyeye bakıyormuş meğer. Biz şu an hayattayız belki ama her an ölme ihtimalimiz var.. Bizim aldığımız önlem ne kadar hayatımızı kurtarır bilemeyiz ama yaşanan olaylar karşısında en azından kendimiz için kayıtsız kalmamız gerekiyor. Adminin saydığı önlemler herkes tarafından alınmalı, en azından kendi canımız için alınmalı..
       madam-aylak
       Tedbir alınsa dahi o an ne kadar uygulanır bundan emin değilim.. Elbette ki önlem almalıyız. Evimizin konumuna göre elbette ki kendimizce bir şeyler yapmalıyız lakin ne kadar etkili bilmiyorum...
        detokssuyu
        Yukarıda bahsi geçen önlemlerin her biri çok değerli. Benim en önemsediğim ise kesinlikle hayat üçgeni oluşturacağınız alanı önceden kafanızda belirlemeniz, bunun gün içerisinde en çok vakit geçirdiğiniz alana da yakın olması bir hayli önemli. Çünkü o sarsıntı esnasında baş dönmesi yaşayabilir ve evin uzak bir köşesine gidemeyebilirsiniz. Olası tüm durumları analiz ederek işe başlamalısın, tüm senaryoları kafanızda canlandırmalı ve hepsini uygulayıp zihninize not almalısınız. İzmir depreminde dışarıda olan bir vatandaşın panik hali ile bir dükkana sığındığını üzülerek izledik. Ezber yapmadan, kendi eylem planımızı oluşturmalıyız.
         peripedia
         Eşyaları sabitlemek şart. Videoların çoğunda sabitlenmemiş eşyaların nasıl tehlike arz ettiği görüyoruz. Diğer bütün önlemlerle birlikte. Evlerimizdeki objeleri biraz daha azaltmamız gerektiğini de düşünüyorum. Bu durum arama kurtarma çalışmalarında da büyük sorun çıkarıyor.
          arak_nus
          Tedbir alınsa da o an ne yapılabilir ki. Korku, şaşkınlık, telaş her yanı sararken ne kadar önlem alınsa da ne kadar uygulanır bilemiyorum. Üstelik biz alalım almasına da, bizim devletimiz nerede devletimiz.. Onlarda alıyor mu dersiniz?
           fakatmuzeyyen
           Biz alalım almasına da bizim önlem alamadığımız nokta ne olacak.. İnsanları öldüren esas durum o değil mi ki sanki..
            bisosyolog
            Yapılabilecek pek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, nerede nasıl ve ne durumda yakalanacağımız hiç belli değil. Hiç unutmam, bir tanıdığımız depremden korkup müstakil eve taşındı. Başka bir depremde toprak yarıldı içine girdiler. 4 kişilik aileden 2'si kurtarıldı. Kaderci biri olmasam da maalesef bu konuda yapılacak çok bir şey yok.
             cokbilmisdegilcokbilen
             Deprem çantası ve bilinçli olmak. Bir deprem anında koşturmaktan çok daha yararlı olacaktır.
              sedefartuny
              O psikolojiye hazır olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum ben. Kafamızda o anı tasarlar yapılması gerekenleri bir sıraya koyarsak deprem anında biraz olsun sağduyulu olabiliriz.
               okadin
               Keşke bizim bireysel önlemlerimizin biraz olsun önemi olsa. Sağında solunda yer alan bina ayakta iken yerle bir olan binada oturmak birilerinin sizin canınıza kast etmiş olması demek.
                mrlawyerkk
                Şarjı mütemadiyen %10'nun altında olan ve böyle yaşayan biri olarak önerim telefonlarınızın şarjını kontrol halinde olmanız ve şarj etmeniz olabilir. Buse gibi birçok can bu şekilde kurtuldu.
                 mustafabut-odinson
                 Herkesin deprem ile ilgili temel bilgileri bilmesi şart (Ex. Yaşam üzgeni,derprem çantasında olması gerekenler
                  dedikoduvar
                  Evimdeki risk oluşturabilecek, devrilebilecek bütün eşyaları sabitledim.
                   bastimaminoasidi
                   Deprem çantası hazırladım. İçine pil, radyo, fener, düdük, ilk yardım malzemeleri, atıştırmalık bir şeyler, su, battaniye, yedek anahtar,, bir miktar para koydum. Acil durumda anında da kolayca ulaşabileceğim bir yerde duruyor çanta. Alıp çıkabilirim deprem anında. Herkese tavsiye ediyorum. Hazırlamak 5-10 dakikanızı alacak sadece. Allah korusun öyle bir durumda bu ufacık çanta siz ve sevdikleriniz için çok önemli olacak.
                    johnnybravo
                    Sarsıntı anında; kapağı açılıp dökülebilecek ve içindekilerin bize zarar vereceği dolapların kapakları bir maddeyle kapalı hale getirilmelidir
                     netflikss
                     Sakın ola devrilebilecek raf ve dolabı yatağınızın yanı başına konumlandırmayan. Deprem anında o dolap ve raflar üstünüze düşebilir ve size zarar verebilir
                      hayatimsirtcantamda
                      Bence ev halkıyla kısa bir toplantı yapılıp, deprem anında ve sonrasında nasıl davranılması ve neler yapılması gerektiği konuşulmalı. Özellikle çocuklarımızı bilgilendirmeliyiz, bilinçlendirmeliyiz.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.