Okulların Hapishane Gibi Dizayn Edilmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Konumuz okullar ve hapishaneler arasındaki olmayan farklar arkadaşlar. Hangi birimiz ilk ve ortaöğretim dönemlerimizde okullarımıza severek gittik ki? Kasvetli bir bina, renksiz duvarlar, okulu çevreleyen (zaman zaman dikenli) teller. Okullara bakınca doğrudan bu benzetme geliyor aklıma. Okulların mimari yapılarından kaynaklı bir huzursuzluk yarattığını düşünüyorum. Küçücük çocuklardan evin sıcak ortamından uzak, disipline etme gayesinin üst seviyelerde olduğu, soğuk ve yabancı bir ortamda kendilerini gerçekleştirip başarılı olmaları pek mümkün gelmiyor bana. Fransız düşünür Michel Foucault bu görüşün üzerine epey yazıp, çizmiş. Foucault, "Fabrika, okul, kışla ve hastanelerin, hapishanelere benzemesi bir tesadüf mü?” sorusunu soruyor. Sizce bir tesadüf mü?
    mrlawyerkk
    Bu görseli de buraya bırakayım.
     eski_bi_tanidik
     Okulların hapishaneden bir farkı yok ztn :((
      dr.rock
      Kesinlikle katılıyorum bir çok okul böyle. Sadece çocukların dışarı ile irtibatı amaçlı değil aksine onlara zarar gelmemesi için. Zor bir ülkede yaşıyoruz. Normalleşmemiz gerek. 20 yıl geriye düştük her şeyde.
       kanadadabiryusuf0
       şu hapishane okul olsa varya koşa koşa gidilir
        okadin
        Bilgiye ulaşmak bir mutluluk aracı olarak tanımlanmadığı için böyle. Bilgi güçtür diyoruz, zor ulaşılan bir şeydir diyoruz. Eğitim sistemi ödül-ceza mantısı ile çalıştırılıyor. Temel amaç gütmek olduğu için okulların tasarımına da bu yansıyor.
         yagmur_ults
         Türkiyede gerçektende cezaevi gibi yapmışlar okulları. Almanyada da var bir kaç tane ama benim okulum mesela böyle. Güvenlik yok, duvar veya kapı da yok dışarda. Güvenlik olmasını isterdim mesela ama gerçekten Türkiyenin okulları böyle ruhsuz dizayn etmesi çok kötü.
          cannnnnn
          Ve okulun arka ön koridor öğretmenler odası gibi yerlerde 1500 tane kameranın olması ne yapabiliriz okulda sevisecek halimiz yok.
           melikelio
           Eğitim sisteminin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Hiç düşünmediğim ama böyle bakınca çok haklı bulduğum bir yaklaşım. Okuyan insanın sonu hapishanedir mesajı üstü kapalı verilmeye mi çalışılıyor nedir.
            redblack
            Lisemden yari acik cezaevi diye bahsederdim hep. Oyleydi de
             sedefartuny
             Gözetleme ve disipline etme mekanizması ile işleyen okullarda öğrenci üzerinde baskı hissediyor, baskı hisseden öğrenciler okuldan uzaklaşıyor ve o nefret ettiği çarkın bir şekilde dişlisi oluyor, bir kısır döngü durumu yani.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.