Okulların Hapishane Gibi Dizayn Edilmesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Konumuz okullar ve hapishaneler arasındaki olmayan farklar arkadaşlar. Hangi birimiz ilk ve ortaöğretim dönemlerimizde okullarımıza severek gittik ki? Kasvetli bir bina, renksiz duvarlar, okulu çevreleyen (zaman zaman dikenli) teller. Okullara bakınca doğrudan bu benzetme geliyor aklıma. Okulların mimari yapılarından kaynaklı bir huzursuzluk yarattığını düşünüyorum. Küçücük çocuklardan evin sıcak ortamından uzak, disipline etme gayesinin üst seviyelerde olduğu, soğuk ve yabancı bir ortamda kendilerini gerçekleştirip başarılı olmaları pek mümkün gelmiyor bana. Fransız düşünür Michel Foucault bu görüşün üzerine epey yazıp, çizmiş. Foucault, "Fabrika, okul, kışla ve hastanelerin, hapishanelere benzemesi bir tesadüf mü?” sorusunu soruyor. Sizce bir tesadüf mü?
    mrlawyerkk
    Bu görseli de buraya bırakayım.
     mehmet_08
     ne bekliyon amk 15 tane çocuk doğuran 100 milyonluk bir ülkede daha nasıl olabilir okullar
      dr.rock
      Kesinlikle katılıyorum bir çok okul böyle. Sadece çocukların dışarı ile irtibatı amaçlı değil aksine onlara zarar gelmemesi için. Zor bir ülkede yaşıyoruz. Normalleşmemiz gerek. 20 yıl geriye düştük her şeyde.
       eski_bi_tanidik
       Okulların hapishaneden bir farkı yok ztn :((
        okadin
        Bilgiye ulaşmak bir mutluluk aracı olarak tanımlanmadığı için böyle. Bilgi güçtür diyoruz, zor ulaşılan bir şeydir diyoruz. Eğitim sistemi ödül-ceza mantısı ile çalıştırılıyor. Temel amaç gütmek olduğu için okulların tasarımına da bu yansıyor.
         helena22
         bi de şöyle bişi var
         https://tr.wikipedia.org/wiki/Panoptikon
         https://tr.wikipedia.org/wiki/Panoptikon
          sedefartuny
          Gözetleme ve disipline etme mekanizması ile işleyen okullarda öğrenci üzerinde baskı hissediyor, baskı hisseden öğrenciler okuldan uzaklaşıyor ve o nefret ettiği çarkın bir şekilde dişlisi oluyor, bir kısır döngü durumu yani.
           kanadadabiryusuf0
           şu hapishane okul olsa varya koşa koşa gidilir
            cannnnnn
            Ve okulun arka ön koridor öğretmenler odası gibi yerlerde 1500 tane kameranın olması ne yapabiliriz okulda sevisecek halimiz yok.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.