68
17.11.2020
Okulların Hapishane Gibi Dizayn Edilmesi
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Konumuz okullar ve hapishaneler arasındaki olmayan farklar arkadaşlar. Hangi birimiz ilk ve ortaöğretim dönemlerimizde okullarımıza severek gittik ki? Kasvetli bir bina, renksiz duvarlar, okulu çevreleyen (zaman zaman dikenli) teller. Okullara bakınca doğrudan bu benzetme geliyor aklıma. Okulların mimari yapılarından kaynaklı bir huzursuzluk yarattığını düşünüyorum. Küçücük çocuklardan evin sıcak ortamından uzak, disipline etme gayesinin üst seviyelerde olduğu, soğuk ve yabancı bir ortamda kendilerini gerçekleştirip başarılı olmaları pek mümkün gelmiyor bana. Fransız düşünür Michel Foucault bu görüşün üzerine epey yazıp, çizmiş. Foucault, "Fabrika, okul, kışla ve hastanelerin, hapishanelere benzemesi bir tesadüf mü?” sorusunu soruyor. Sizce bir tesadüf mü?
    mrlawyerkk
    Bu görseli de buraya bırakayım.
     mehmet_08
     ne bekliyon amk 15 tane çocuk doğuran 100 milyonluk bir ülkede daha nasıl olabilir okullar
      dr.rock
      Kesinlikle katılıyorum bir çok okul böyle. Sadece çocukların dışarı ile irtibatı amaçlı değil aksine onlara zarar gelmemesi için. Zor bir ülkede yaşıyoruz. Normalleşmemiz gerek. 20 yıl geriye düştük her şeyde.
       eski_bi_tanidik
       Okulların hapishaneden bir farkı yok ztn :((
        okadin
        Bilgiye ulaşmak bir mutluluk aracı olarak tanımlanmadığı için böyle. Bilgi güçtür diyoruz, zor ulaşılan bir şeydir diyoruz. Eğitim sistemi ödül-ceza mantısı ile çalıştırılıyor. Temel amaç gütmek olduğu için okulların tasarımına da bu yansıyor.
         helena22
         bi de şöyle bişi var
         https://tr.wikipedia.org/wiki/Panoptikon
         https://tr.wikipedia.org/wiki/Panoptikon
          sedefartuny
          Gözetleme ve disipline etme mekanizması ile işleyen okullarda öğrenci üzerinde baskı hissediyor, baskı hisseden öğrenciler okuldan uzaklaşıyor ve o nefret ettiği çarkın bir şekilde dişlisi oluyor, bir kısır döngü durumu yani.
           kanadadabiryusuf0
           şu hapishane okul olsa varya koşa koşa gidilir
            cannnnnn
            Ve okulun arka ön koridor öğretmenler odası gibi yerlerde 1500 tane kameranın olması ne yapabiliriz okulda sevisecek halimiz yok.
             arsin
             Yaptık oldu demek için yapılmış okullar olunca sonucun böyle olması kaçınılmaz oluyor, hatta bana kalırsa şu anki ülke şartlarında okula gitmeden bir çocuk normal hayatın akışı içerisinde çok daha verimli bir biçimde öğrenip daha sağlıklı buyuyebilir
              detokssuyu
              Evet, hayattan soğutan o yaşta asla olmak istemediğimiz biz dizayn söz konusu. Şimdilerde biraz kırıldığını düşünüyorum ama her okul için geçerli değil bu durum tabi. Hapishanelerin yanında daha sağlıklı olduğu berbat durumda olan birçok okul var.
               peripedia
               Diğer ülkeleri bilmem ama bizim ülkemizde okul açıyor olmak herhangi bir rant işi olarak değerlendirildiği için tek tip ve evet hapishane formatında okullar olması çok doğal geliyor bana.
                yagmur_ults
                Türkiyede gerçektende cezaevi gibi yapmışlar okulları. Almanyada da var bir kaç tane ama benim okulum mesela böyle. Güvenlik yok, duvar veya kapı da yok dışarda. Güvenlik olmasını isterdim mesela ama gerçekten Türkiyenin okulları böyle ruhsuz dizayn etmesi çok kötü.
                 redblack
                 Lisemden yari acik cezaevi diye bahsederdim hep. Oyleydi de
                  melikelio
                  Eğitim sisteminin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Hiç düşünmediğim ama böyle bakınca çok haklı bulduğum bir yaklaşım. Okuyan insanın sonu hapishanedir mesajı üstü kapalı verilmeye mi çalışılıyor nedir.
                   kebap_yiyen_kedi
                   Bana öyle gelmiyo 9 yaşındayım okulum tadilata girdi son hali bu bir de önceki halini paylaşıcam
                    kebap_yiyen_kedi
                    daha eskisi de var ama küçük atmışlar fotoyu
                     bisosyolog
                     Katılıyorum. Nasıl ki yetimhaneler sevgi evlerine dönüştürüldüyse bunları da dönüştürülmesi gerek.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.