Okullar Bize İyi Bir Eğitim Vermemek Üzerine mi Tasarlandı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   İlber Ortaylı'nın önermesi. Okulların bizlere iyi bir eğitim vermemek üzerine tasarlandığı bunun için sorgulamanın ve kendini yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurgular. Ne dio'sunuz? Okullar gerçekten bizi sorgulamayan, kör, ezberci bireyler olarak mı yetiştiriyor?
    me_out_bye
    Türkiye'de evet. Formalitedir.
     okadin
     Ben bu önermeye katılıyorum özellikle son on yılda değişen müfredatlarla birlikte çocukların her şeyi ezberleyip sonra unutmaları bekleniyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın düşünmesini, sorgulamasını istemiyoruz.
      who_am_i
      Okul =gereksiz bilgi yığını
       peripedia
       Evet okulda aldığımız eğitimlerin üzerine koymadığımız müddetçe bir anlam ifade etmiyor. Lisan eğitimi için bu makul bir durum ama ilk eğitimin çok daha kuvvetli ve kaliteli olması gerekir.
        detokssuyu
        İlber Hoca çok haklı. O yüzden kendisinin Bir Ömür Nasıl Yaşanır? kitabını herkese tavsiye ederim. Biz gençlerin hayat boyu öğrenci olması öğrenmesi, sorgulaması ve kendini inşa etmesi gerekiyor.
         sedefartuny
         Ne diyeyim doğru konuşmuş. Çok uzun zamandır ben de yeğenlerimin ödevlerine yardım ederken aynı şeyi düşünüyorum.
          tsukyomi
          Kendi başına merak edip öğrendiklerim, okuldan öğrendiklerimi ikiye katlar. Okulda öğrendiğim tek şey edebiyat, kısmen dil. Başka da bir nane yok. Kendi zamanım için konuşuyorum; tarihte varsa yoksa Osmanlı, felsefe zaten genelde boş geçerdi, din kültüründe dualar, kimya, fizik ve biyolojide genellikle temel bilgiler, matematik zaten yerlerde. Bilgiye açsanız okul dışında da öğrenirsiniz, ama yok ben sadece okulda öğrenirim diyorsanız geçmiş olsun, ''Alp Er Tunga öldü mü''den başka bir şey kalmayacak aklınızda.
           cokbilmisdegilcokbilen
           Taaa ilk sosyologların teorisi bu
            _umut_
            Okuma yazmayı öğrendikten sonrası boş bilgiler. Ben eğitim hayatım boyunca sınavdan önce bilgi ezberleyip çıkışında unuttum. Şuan insanların gözünde okumuş adamım belki ama aslında okuldan hiçbir bilgiyi hatırlamıyorum ve umurumda da değil. İnsan bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsa zaten merakı ona yol gösterir ve o konu üzerine öğretmenlik yapan ezberci insanlardan daha çok şey öğrenir ve bilgi sahibi olur. Öğretmen bile ders kitabındaki konuyu bir gün önce ezberleyip geliyor derse daha ne diyeyim ki ben.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.