Öğretmenlerin Öğrencilerine Annelerinin/Babalarının Mesleğini Sorması Yanlış mıdır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   İlk ve orta okulda dönemin ilk dersleri tanışma dersi olur ve öğretmenler öğrencileri hakkında bir fikir edinebilmek için kendilerini tanıtmalarını isterler. Bu esnada bazı öğretmenler tarafından ısrarla "Annen baban ne iş yapıyor?" sorusu gelebiliyordu bizim zamanımızda. Şimdilerde soruyorlar mı bilmiyorum. Yine benim zamanımda bu derslere bu soruya maruz kalmamak için girmeyen arkadaşlarım olurdu. O yaştaki çocuklar acımazdır bilirsiniz. Anne baba mesleklerinden ekonomik çıkarımlar yapıp kendi gelir düzeylerinde olmayan arkadaşlarını aforoz edebilirler. Öğretmenlerin bir çoğu bu sorunun bir amaca hizmet etmediğini ve gereksizliğini savunurken bir kısmı çocuğun kendi ile barışık olması, apartman görevlisi bir ailenin çocuğu ile doktor bir ailenin çocuğunun eşit olduğunun vurgulanması için sorulduğunu söylüyor.
    asit
    kesinlikle yanlış bir davranış.. Psikolojik olarak kötü etkiler bırakabilir çocuklarda.Babasını kaybetmiş, şiddet görmüş olabilir..Çocukta yara bırakır..Hala bu zamanda soranlar var gırtlağını sıkasım gelir bazılarının...
     mehmet_08
     Ben bi arkadaşıma baban ne iş yapıyor diye sormuştum gözleri dolmuştu babası o 7 yaşındayken trafik kazasında ölmüş O günden sonra hiç kimseye sormadım Evet yanlış
      sntmntl
      Bu soru benim için gerçek bir travmadır. İlkokulda sorulmuştu, babam yok demiştim. E insanın babası olmaz mı nasıl baban yok demişti. Öldü hocam dediğimde de e iyi bari otur demişti. Üstüne de bir sınıf arkadaşım galiba akşam yemeğinde ailesine benden bahsetmiş, densiz ebeveynleri de bana piç demişler. O günden sonra bana bu piç oyun oynamayız seninle dediler. Ve ben şu zamanımda çoçuk oyunu bilmem ve hayatım boyunca da hiç valeybol, basketbol yakar top oynamamışımdır.
       detokssuyu
       Mevzu çocukların anne babaların yaptığı işten utanmaları değil mevzu o yaştaki bir çocuğun bile öğretmeni ve sınıf arkadaşları nazarında bir doktor, avukat, mühendis gibi toplumda statü sahibi olan aile çocukları ile eşit olamayacağını biliyor olması.
        irmak676
        Psikolojik şiddet değil de ne?
         busrawashere
         çook yanlış bize de denk gelen her öğretmen ilk derste sormaya başlardı yanımdaki arkadaşımın ellerinin titrediğini, terlediğini, serbest meslek derken dudağının titreyişini dün gibi hatırlıyorum
          sairsel
          Kayıt dosyalarında bu bilgiler olmalı ve merak eden öğretmenler oradan bakmalıdır. Sınıfta sormak söylenildiği gibi sakıncalı olabilir.
           yazar21
           Bence öğretmenler otoritelerini bu önemsiz gibi görünen soru üzerinden sağlıyorlar. Kimin üzerinden otorite sağlayacağını bu soru ile belirliyorlar. Asıl iğrenç olan bu bence. Ortaokuldayken bana da hep sorarlardı. Babam öğretmen olduğu için arkadaşlarımın çektiği çileye şahit oldum. Öğretmen olduktan sonra da hiç böyle bir soru yöneltmedim öğrencilerime.
            kisidegildisiii
            İşgüzarlık işte. Soruyorlar, çünkü adamına göre muamele yapacaklar. Bugüne kadar hiç şaşmadı.
             adam-eva
             Şimdi bir öğretmen olarak konuşuyorum .Velilere okula başlamadan önce bir form doldurulur formda ailelerin ne işle uğraştıklarını yazıyorlar. Eğer işleri yoksa da bunu belirtiyorlar. Mesleğinin sorulmasının amacı çocukların ailelerini ne kadar tanıyor bunun için. Köyde çalıştıığım dönemde birçoğunun babasının işi yoktu ve bunda utanılacak bir şey olmadığını sınıftaki bütün çocuklar biliyordu. Babası temizlikçi olabilir sınıfta bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu çocuklara anlatırdım çocuklar da bunla gurur duyardı. Annesi ,babası vefat etmiş çocuklar için daha duyarlı davranılıyor tabi ki . Lakin yine şunu da bilmek lazım bu da utanılacak gizlenilecek bir şey değil. Önemli olan bunun çocuğa nasıl sunulduğu.Çocuk psikolojisinden anlamak önemli.Çocuklar arasında konuşurken daha kırıcı oluyor. Eğer öğretmen bu tarz konulara açıklık getirmezse o çocuklar için daha büyük sorun. Yine diyorum önemli olan sorulması değil "nasıl" sorulduğudur ne "amaçla" sorulduğudur. İşin uzmanı olanlar yorum yapsın.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.