Öğretmenlerin Öğrencilerine Annelerinin/Babalarının Mesleğini Sorması Yanlış mıdır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   İlk ve orta okulda dönemin ilk dersleri tanışma dersi olur ve öğretmenler öğrencileri hakkında bir fikir edinebilmek için kendilerini tanıtmalarını isterler. Bu esnada bazı öğretmenler tarafından ısrarla "Annen baban ne iş yapıyor?" sorusu gelebiliyordu bizim zamanımızda. Şimdilerde soruyorlar mı bilmiyorum. Yine benim zamanımda bu derslere bu soruya maruz kalmamak için girmeyen arkadaşlarım olurdu. O yaştaki çocuklar acımazdır bilirsiniz. Anne baba mesleklerinden ekonomik çıkarımlar yapıp kendi gelir düzeylerinde olmayan arkadaşlarını aforoz edebilirler. Öğretmenlerin bir çoğu bu sorunun bir amaca hizmet etmediğini ve gereksizliğini savunurken bir kısmı çocuğun kendi ile barışık olması, apartman görevlisi bir ailenin çocuğu ile doktor bir ailenin çocuğunun eşit olduğunun vurgulanması için sorulduğunu söylüyor.
    busrawashere
    çook yanlış bize de denk gelen her öğretmen ilk derste sormaya başlardı yanımdaki arkadaşımın ellerinin titrediğini, terlediğini, serbest meslek derken dudağının titreyişini dün gibi hatırlıyorum
     sairsel
     Kayıt dosyalarında bu bilgiler olmalı ve merak eden öğretmenler oradan bakmalıdır. Sınıfta sormak söylenildiği gibi sakıncalı olabilir.
      ladydisko
      ekşi yine burada mısın?
       asit
       kesinlikle yanlış bir davranış.. Psikolojik olarak kötü etkiler bırakabilir çocuklarda.Babasını kaybetmiş, şiddet görmüş olabilir..Çocukta yara bırakır..Hala bu zamanda soranlar var gırtlağını sıkasım gelir bazılarının...
        mehmet_08
        Ben bi arkadaşıma baban ne iş yapıyor diye sormuştum gözleri dolmuştu babası o 7 yaşındayken trafik kazasında ölmüş O günden sonra hiç kimseye sormadım Evet yanlış
         irmak676
         Psikolojik şiddet değil de ne?
          yagmurals
          neden yanlış olsun ki? gelir durumuna ya da statüye göre utancı ne kadar çabuk normalleştiriyorsunuz?
           detokssuyu
           Mevzu çocukların anne babaların yaptığı işten utanmaları değil mevzu o yaştaki bir çocuğun bile öğretmeni ve sınıf arkadaşları nazarında bir doktor, avukat, mühendis gibi toplumda statü sahibi olan aile çocukları ile eşit olamayacağını biliyor olması.
            pazartesi
            değildir. öğretmenin öğrencilerine her mesleğin eşit derecede değerli olduğunu, işsizliğin utanılacak bir şey olmadığını öğretmemesi yanlıştır. öğencilerim anne babalarının mesleğini ve çalışıp çalışmadıklarını her zaman gururla söylemişlerdir. tabi burada annesi - babası ölmüş/bırakıp kaçmış çocukları sona bırakırım ki zaman yetmesin. ya da soruyu uyarlarım. babası ölmüş çocuğuma annesini ve dedesini sormam gibi.
             helena22
             bu daha birbirini tanımadan karşındakini fişlemektir. onun sosyo ekonomik durumu hakkında bir çıkarım yapıp herkesin önünde utanma duygusu yaşayacağı ihtimalini düşünmeden özeline girmektir. aynı zamanda daha çirkini anne-babanın okulun yararına olabilecek bir meslek icra ediyorlar mıyı anlamaktır
              damladamlo
              Tabii ki yanlış. Ne kadar küçük düşürücü ve bilinçsizce yapılan bir eylem bu farkında değil misiniz?
               birdetroitfani
               Evt yanlış. İlk okulda hoca soruyodu bi çocuk bilmiyorum dedi insan babasını mesleğini bilmezmi biliyodu söylemek istemedi. O yaştaki çocuklar olabilir demiyor herşeyle dalga geciyor. Ayrıca bu özel hayatın gizliliğine aykırı
                farkvarmi
                Biz masumca cevap verirdik ama asıl amaç çok başka. Çocuk da olsak duygularımızla oynadılar.
                 a.l.p.o.l.l.o.n
                 E ne var bunda sorsun ? Ki zaten öyle olup olmadığını başka nasıl bilsin bence abarttınız. Biliyorum şimdiden disslike vs. argolar ağzınızdan çıktı. Siz kaybedersiniz. Öğretmen mesleği sorabilir fakat ayrımcılık yaparsa işte orda sıkıntı olur. Onun dışında bence hiçbir sorun yok.
                  pisilamest1
                  Yanlış değil de saçma bence.Yani annemin babamın mesleğini öğrenmek senin hayatına tam olarak ne katacak güzel hocam?
                   pillowtalk
                   Ben inanılmaz sinir olurdum bu soruya. Babam üst düzey bir yönetici. Çalıştığı pozisyonu ve maaşı söyleme bi yerlerde doldurma gibi durumlar oluyordu hep. Yazdığım zaman millet bakıp oo bu zengin çocuğu triplerine girip beni dışlıyorlardı. Sinir olurdum. Hem hocaya hem idareye.
                    rarero
                    Çocuk psikolojisi açısından bakıldığında yanlıştır. Annesi babası olmayan hasta olan, işsiz olan çocuklar elbette her sınıfta vardır. Bunlara diğer arkadaşlarının yanında böyle şeyler yapılması gerçekten psikolojik olarak etkileyebilecek bir durum. Yapılması hiç doğru değil.
                     kisidegildisiii
                     İşgüzarlık işte. Soruyorlar, çünkü adamına göre muamele yapacaklar. Bugüne kadar hiç şaşmadı.
                      hederoldumben
                      Kesinlikle yanlış bir davranış. Annesi babası işsiz olan çocuklar olabilir , annesi babası ölmüş olan çocuklar olabilir. Bu soru öğrenci için travmalık bir soru haline gelebilir.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.