Öğrenilmiş Çaresizliğine Bir Örnek Ver
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Öğrenilmiş çaresizlik Martin Seligman tarafından yapılan bir deneyin sonucu ortaya çıktı. Bir kaçış, kontrol ve boyunduruk grubu var. Seligman köpekleri bir kafese koyuyor ve bu gruplara ayırıyor. Kaçık grubundakilere elektrik şoku veriyor. Odada bir panel var köpek basmaz ise kendiliğinde elektrik bitiyor. Köpekler kısa süre içinde butona basmayı öğreniyor. Boyunduruktakilerde ise butona bassalar da hiçbir şekilde kesilmiyor elektrik. En sonunda vazgeçiyorlar. Kontroldekiler ise elektrik şokunu hiç yemeyenler. bu öğrenme sürecinden sonra köpeklerin hepsi toparlanıp, kısa bir çit ile iki bölmeye ayrılmış bir alana götürülmüş, ve köpeklerin hepsine elektrik şoku verip, çitten karşıya atlamaları beklenmiştir. Yapılan 10 denemenin sonucunda durum şöyle: Boyunduruk grubundaki 8 köpeği 6'sı hiç bir şekilde çitin karşısına atlamamıştır. Kaçık ve kontroldekiler ise çitin karşı tarafına atlamışlardır. Kısacası hepimizin hayatında bir öğrenilmiş çaresizlik var. Sizinkiler neler?
    kania_
    Mesela insanlara değer vermem onlar bana vermediğini biliyorum ama ben veriyorum.Yazıklar olsun iyi kalpliliğime.(konuyu böyle anladım)
     mevsimlerdensnbahar61
     Bir çocuk karanlığın korkutucu olduğunu bilmez onu biz dikte ederiz o yüzden karanlıktan bile korkmayan çocuklar yetiştirmeliyiz belki aydınlıktan daha güvenilirdir kim bilebilir ki
      moon_night
      Bişeyler yapsamda hiçbir şey düzlemeyecek deyip bütün gün oturuom falan
       berat_albayrak_
       Varlığım...
        kafatamircisi
        Böyle başlıkları boostlayın arkadaşlar üstte kalsın saçma sapan başlıkları görmek zorunda kalmayalım.
         badideasensei
         Bu günden örnek veriyorum. Arkadaşım ile bir konuda şikayette bulunduk okul idaresine sonra elde var 0 hatta eksilere düsüyorduk az kalsın 😐 hakkını arayınca bir şey elde emiyorsun ama aramaya devam ediyorum.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.