17
7.11.2020
Neden Ukrayna ve Rusya'da Lenin'le Stalin'in
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mehmet_08
   heykelleri yıkılıyor ? demek işlevsel bir sistem değilmiş komünizm yaşayandan öğrenicen bu işleri sabahtan akşama kadar manifesto okumakla olmuyor
    gregory_
    2023 de Atatürk heykelleri yıkılabilir.
     imailahorsilahh
     Bu konuda bir bilgim yok. İlgilileri bekliyorum... Hani yomi...
      monaiman
      Ukrayna'da tartışma konusu. Son iki yıldır komünist geçmişinin izlerini simeyi amaçlıyor. Sokak isimleri de dahil. Bazıları haklı bulurken bazıları ise bu adımı ülkenin tarihine saldırı olarak görüyor.
       tsukyomi
       Geldim geldim. Temiz bir ütopya üzerine kuruldu ulu Sovyetler. Çar da dahil kimseye boyun eğilmeyecekti, paradan, varlıktan önce insan olacaktı. Herkes emeğinin karşılığını alacaktı, emeğiyle var olacaktı. Nitekim Lenin zamanında bunların tohumları ekildi, savaş zamanı birlik ve beraberlikle filizlendi ama Stalin'in diktatörleşmesi ve sonra gelen liderler sağolsun botlar o filizleri ezdi. Üstüne koloni gülleri Amerkanskiler türlü İngiliz oyunlarıyla (ataları sonuçta, ne sandındı) sarıp sarmaladılar kızılları. Yavaş yavaş su saldılar o dev SSCB binasının kolonlarına. Ruslar düzdür, savaşsa savaş, barışsa barış derler, bu yüzden fark edemediler durumu. En sonunda yıkıldı tabi. Ama kızıl bayrak hala vardır evlerde, bizim ev de dahil. Günümüz Türkiye'sinden tanıdığımız kara propagandalarla halkın yarısı nefret etti, yarısı daha çok bağlandı geçmişine. Kapitalizm gibi köklü bir canavarın önünde komünizm gibi kızıl bir çiçek duramaz tabi, ama gönüllerde her daim var olacaktır. Neyse açayım gene Kızıl Ordu Korosu'nu.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.