Neden Türkiye'de Sokak Hayvanı Var?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mervenizz_
   Yurt dışında sokak hayvanlarının hepsini toplayıp güzel bir ev gibi kulübeye koyuyorlar.Bakımlarını falan yapıyorlar,sonra da siz o sokak hayvanlarını görmek için bir miktar ödüyorsunuz onlarla vakit geçiriyorsunuz ve verdiğiniz paralar kedilerin yiyeceklerini ve bir takım ihtiyaçlarına gidiyor.Yurt dışında sokak hayvanı diye bir şey yok keşke burada da olsa her gün çöpün kenarında bir kedi/köpek ölüsü görüyorum.Bir de yetmiyormuş gibi kürekle alıp çöpe atıyorlar.Keşke bizde de böyle bir şey olsa.Ama işte.....
    catherine-earnshaw
    Yurt dışında sahiplenen olmayınca hayvanları uyuttuklarını duymuştum. Göründüğü kadar iyi olduğunu düşünmüyorum o barınakların. Sonuçta bir zamanlar kara kediyi uğursuz kabul eden ve kedileri suda boğan gavurlardan bahsediyoruz. Vebadan sonra akılları başlarına geldi de yaşam hakkı tanımaya başladılar... Bizde hiç olmazsa bir şansları var sokakta da olsa, çaresiz bir hastalığı olmadıkça uyutulmuyorlar, özgürler ve çoğu zaman bakılıp besleniyorlar. Hayırsızada olayını saymazsak bu hep böyleydi.
     detokssuyu
     Daha bir kaç yıl öncesine kadar pet shoplardan para karşılığında kedi, köpek alıyorduk biz. Bu gelişim düzeyine erişmemiz çok uzun yıllar alacaktır. Hadi kapının önüne su koy, mama koy bunlar güzel şeyler ama kalıcı çözümler değil. Bizim sularını, mamalarını eksik etmediğimiz sokak hayvanlarımız tecavüze, işkenceye maruz kalıyor. Keşke yukarıda anlatılan uygulamalar bizim ülkemizde de olsa.
      hogwartsmektubugelmeyen
      Maalesef dedikleriniz tam olarak doğru değil. Yurt dışında sokak hayvanı görmüyor olmanızın sebeplerinin başında uyutuluyor olmaları da geliyor. Özellikle pek çok Avrupa ülkesi sokaktan hayvanları toplayıp belli bir süre bekletip, sahiplendiremediklerinde uyutuyor. Bir de yaşı büyük, herhangi bir hastalığı olan varsa direkt olarak gözden çıkarılıyor. Avrupa'da da pek çok hayvansever bu giditaşa dur demek için ellerinden geleni yapıyor. Ancak PETA gibi kurumlar da aynı mantıkta ilerlediği için ve hayvan hakları ile giderlerinin büyük bir kısmını hibe ettiği için müdahaleler çok zor oluyor. Evet sokakta hayvan olması acı verici, keşke hepsinin güzel bir yuvası olsa. Ancak bizde yaşanan binlerce kıyıma, acıya rağmen en azından bizim yuvaları yok diye onları ölüme terk etme gibi bir politikamız yok.
       pumpkinpie
       Aslında mesela bu şekilde bir sistem kursalar, çöpleri de ayrıştırmamızı isteseler ve mutfak atıklarını belirli bölgelerden alıp günlük ulaştırsalar o minnoşlara ne güzel olur...
        noobzac
        Evcil hayvan enflasyonu var. Nüfuslarını kontrol altında tutmak için gereken özen gösterilmiyor. Sonuç olarak, trajik olaylar vuku buluyor.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.