99
19.5.2020
Neden Bayan Değil Kadın Denmesi Konusunda Israrcıyız
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   velevkiozge
   Evet, bayan değil kadınız! Bunda da ısrarcıyız. Peki neden bu ısrarımız? Aslında çıkışı biraz etimolojik. Bay ve bayan kavramsallştırması ingilizcede bulunan man-women kavramlarının karşılığı aslında. Man, erkeğe tekabül ediyor. Women ise bir kısaltma kelime aslında. 'Wife of man'. Erkeğinin hanımı demek. Komik ve saçma değil mi? Bir kadın erkeğinin bir şeyi olmadan da kadın olarak var olamazmış gibi sanki. Anlamsal bakmazsak bile iki kelime de (woman ve bayan) yine man ve bay kelimelerinden türüyor. Kadının kelimesel olarak kavramsallaşması bile erkek kelimesine mecbur gibi. İşte bu sebepten bayam olmayı kabul etmiyoruz! Erkekler olmadan da var olabilen kadınlarız biz, siz de anlasanız iyi edersiniz artık💪
    zeynebio
    Sebebini hep merak etmiştim demek bu yüzdenmişş anladımm
     zyzy
     bir erkek olarak kadın hareketine inanılmaz saygı duyuyorum. bu konuda kim ne yapmış kim ne yazmış okumaya gayret gösteriyorum. ülkemizdeki feminist stk'ları da son yıllarda özellikle şiddet gören, ayrımcılığa uğrayan kadınlara verdikleri destekten dolayı takdir ediyorum. Ancak bu bayan değil kadın meselesini Facebook dayılarının takıldığı fake bilgi kaynaklarından öğrenmeni feminizmi savunan birine yakıştıramadım. wife of man etimolojik olarak kanıtlanmış bir şey değil. üstelik senin mantığına göre kadın değil de bayan kelimesinin kullanılması daha uygun. Şimdi gelelim işin gerçek sebebine. Bu İngilizce'deki lady kelimesiyle alakalı. Çünkü tarihsel süreçte lady kelimesi sürekli kadının hanım hanımcık olması, belli bir kalıpta kalması için kullanılan aynı zamanda cinsiyetçi bir sıfat. Bizde de çevirince bayan kelimesine tekabül ediyor ama aynı anlamı veriyor mu? Şahsen vermiyor. Çünkü her kelimenin tarihsel insightları veya nüansları aynı olacak diye bir şey yok. İngilizce'de nigger kelimesi çok ağır ırkçı bir ifadeyken bizde zenci kelimesi o etkiyi yaratmayabiliyor. diğer başlıklarında ingilizce öğretmeni olduğunu belirtmişsin. benim o kadar ingilizcem yok ama konuyla ilgili şu makaleyi okuyabilirsin.
     https://helloclue.com/articles/culture/lets-talk-about-word-lady
     https://helloclue.com/articles/culture/lets-talk-about-word-lady
      a.l.p.o.l.l.o.n
      Çünkü bayanın dibi demek havalı değil,bir bayanın dibi demek var birde kadının dibi demek var :D
       ayse_
       Women için "Wife of man" olması lazım yazıdaki açıklamanın.
        nunukafasi
        Bu konuda belli bir ortak görüş tek bir bakış açısı yok. Herkesin farklı bir görüşü var kimi bay’dan türediği için der kimi baymak anlamına geldiği için der kimi kadın demenin cinselliğe bekarete atıf yaptığını söylediği için kullanmadığını dile getirir. Net bir görüş yok. Ancak biz kadın kelimesi üzerinde ısrarcıyız. Çünkü biz kadınız. Bayan diye bir cinsiyet yok. Bayan sadece bir hitap şekildir. Birisine bayan diye seslenebilirsiniz ancak cinsiyetten söz ettiğimizde kadını kullanmamız gerekir. Ayrıca kanunda da 18yaşını dolduran herkes kadındır yazar.
         bayanyanlis
         Farklı bir bakış açısıyla bakarsak da Kimi erkekler bayan demenin nezaket olduğuna inanıyorlar,nerden vardılar bu kanıya hiç bilmiyorum.Örneğin yanından geçen bir kadına "Bayan bakar mısınız?" diye seslenip sonra da "Neden bayan denilmesinden rahatsız oluyorsunuz" diyorlar.He orda "Kadın bakar mısınız" daha absürt durur tabii."Hanımefendi bakar mısınız " demek varken neden bağyann yani . Bazen konuşmanın geçtiği bağlam,iletişimde kullanılan araç vb.de önemli olabiliyor.Her yerde her durumda tek bir kelime ile ifade etmek komik olur.Hepsinden az az
          miguelfelix
          neden bu konuları tartışmak yerine birşey ortaya çıkarıp insanları şaşırtmıyorsunuz ama pardon 3 kadın bır araya geldı mı konuşulacak daha onemli seyler oldugu ıcın yaratım süreci sekteye uğruyor kadınlar grubunda :) hele bir de bayan mı kadın mı tartışması ortaya çıkaracağınız butun projelerı bu engelliyor değil mi :)) gerçekleri konuşalım isterseniz hanımefendiler
           ozanesi
           Ya ben saygı duyuyorum size de kimliğinize de ama sizce de bazı şeyleri çok abartmıyor musunuz bazen? Bir kelimeye bu kadar anlam yüklemeyi bir tek ben saçma bulmuyorumdur herhalde. Bayan, kadın, hanım ne farkeder. Siz kadınlar neden bu kadar salakça detaylarda boğuluyorsunuz ki. Az daha geniş bakın olaya
            bu-ne-simdi
            Galiba bu durum sadece benim umrumda değil. Yani abartıldığını düşünüyorum.
             benita
             Düşünceye saygı duyuyorum ancak ben de takılmıyorum bu konuya çok
              monaiman
              Bizim tarih hocamız Bayan Han adında bir hükümdarın isminden türediği için kullanmayı seçmiyoruz derdi. Ben onun yalancısıyım. Not: Avar Devleti'nin kurucusudur. zamanında Bizans'a çok pis dalmıştır.
               kim-seok-jin
               Bana fark etmiyo ama kadın'ın sözlükte ki anlamında "annelik ya da ev yönetimi yönlerinden gereken erdemleri, nitelikleri bulunan" yazıyor. Fakat Bayan'ın anlamı ise "saygılı ya da resmi konuşmada hanımefendi yerine kullanılır" yine de tercih meselesi.
                nunukafasi
                Yukarıdaki yorumları okuyunca tekrar yazmak istedim. Evet kadın mı bayan mı ayrımı sizler için basit görünebilir. Ancak biz kadınlarla bu konuda bile bir ortak görüş sağlayamazken nasıl kadına yönelik cinayet, tecavüz ve taciz konusunda ortak bir görüş sağlayabiliriz ki? Kadın bayan ayrımına takmayan hanımlar! bir kadın tecavüze uğradığında aklınızdan o saatte orada ne yapıyordu yok etek giymiş ama diyorsunuz değil mi aklınızdan geçiyor mu itiraf edin?!
                 atombayoglu
                 Kimseyi kırmak istemem, lütfen yanlış anlamayın ve objektif değerlendirin bu yazdıklarımı. Bence sizin/kadınların " bayan değil kadın " konusunu olması gerektiğinden çok daha farklı seviyelere getirmeniz, feminizm'i ilk defa "bayan değil kadın" muhabbeti ile öğrenen çoğu insanı kendinizden soğutmanıza sebep oluyor. Kimseye "kötü bir niyetle" bayan demeyen, aksine bunu nezaketen yapan, öyle gördüğü için yapan, hiç düşünmeden yapan insanları düşman ilan edip linç ediyorsunuz. Sonra yine bu insanlardan size karşı saygı bekliyorsunuz. "Kadınlar çiçektir" diyen bir insan size nasıl bir kötü niyet besliyor olabilir? Güzel duygularını o şekilde dile getirebilmiş birisine "kadın kadındır, çiçek babamdır" yazdırıyorsunuz. Kusura bakmayın hissetmeniz gereken güç, bu iyi niyetli insanlara bu konuda size özür diletme gücü olmamalı. Kendinizi alçaltmayın siz bundan daha güçlüsünüz. Bu yaptığınız güç gösterisi savunduğunuz şeyin tam tersi! Savunmanız gereken çok daha önemli konular varken "bayan değil kadın" gibi nispeten basit konularda ne kimsenin kalbini kırın ne de insanları kendinize düşman edin.
                  atlcns
                  Erkeklerden bahsederken "bay"diyormuyuz?O zaman kadinlarada bayan demiycez.
                   asumeyye
                   Hitap ve üslup her zaman önemlidir. Kadınların sürekli aşağılanması insanlar tarafından fazlaca normal karşılanıyor. Artık bunun böyle olmaması gerektiğini düşündüğümüz için ısrarcıyız.
                    zimbo
                    Bu konuya çok karışmak istemiyorum. Ancak bu konuyu son zamanlarda gündem olan şu pankart ile özetlemişlerdi. Onu paylaşmak istedim.
                     tutunamayanlardan99
                     Düşünüyorum düşünüyorum bulamıyorum.
                      jewpacabra
                      'Bayan' bir cinsiyet kalıbı değildir çünkü, tıpkı 'bay'ın olmadığı gibi. Nerede kullanıldığına göre rahatsız ediciliği büyük oranda değişir. Saygılı olunması gereken, samimiyet beslemeyen, tanışılmadık bir durum çerçevesinde 'hitaben' kullanımı doğaldır ancak.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.