66
4.9.2020
Neden Bayan Değil de Kadın?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   who_am_i
   https://youtu.be/hL9sGiq7UpI
   https://youtu.be/hL9sGiq7UpI
    gregory_
    Çünkü kadınlar baymıyor
     fuckerfukara
     Kardeşim kısacası şöyle. Bayan demek kadının belirli çerçevelere girmesine kısıtlanmasına bağlanıyor. Kadın sanki ayıp bir kelimeymiş gibi lanse ediliyor. Ama ülkemizdeki idealist feministler her zaman olduğu gibi üzerinde durulması gereken çok fazla konu varken yine böyle saçma sapan şeylere yoğunlaşıyor
      palmiye
      Takılması gereken bir ton şey varken açıkçası pek önemsemiyorum. Argo, küfür, aşağılama, dalga geçme olmadığı sürece karşımdakinin ne dediğiyle, hitap şekliyle ilgilenmem.
       efenizz_
       İkiside değil ben kızım diyom sjdjdjd
        utumasasiilekayanadam
        Çünkü eşeğin zikinden dolayı
         badideasensei
          roxannee-
          Şöyle ki 0-18 yaş aralığındaki herkes kız çocuğu olarak nitelendirilir. 18 yaş sonrasında da kadındır cinsiyetimiz. Bayan bir cinsiyet belirtmez. Kadındır cinsiyet belirten. Bayan cinsiyet belirtmez. Hitap için kullanılır. Mesela tanımadığınız birisine seslenirken, bayan bakar mısınız diyebilirsiniz. Ancak onun haricinde bu benim bayan arkadaşım demezsiniz. Dememelisiniz. Çünkü o sizin "kadın" arkadaşınızdır gibi. Umarım anlatabilmişimdir.
           cokbilmisdegilcokbilen
           Bayan cinsiyet belirtisi değildir. Gündelik kullanımda bay ya da beyi ne kadar kullanıyorsunuz bir düşünün ? Hitap haricinde kullanılmaz. Cinsiyet belirtirken cinsiyet kalıplarını kullanmalıyız.
            sunta
            Hanım ya da bey demeyi tercih ederim
             sinek_valesi
             Kelime kökünden dolayı
              raselika
              Erkeğe erkek denir kadına da kadın!
               patavatszmelek
               Lütfen bunu köşe yazarları bile defalarca yazdı. Bunun feminizmle hiçbir alakası yok. Kadın ya da erkek diye tabi ki hitap edilmez. Peki siz erkeklere "Pardon bayım?" ya da "Bayım bir müsaade eder misiniz?" diyen kaç kişi oluyor? "Pardon Beyefendi!" derler ya da "Beyefendi bi müsaade eder misiniz?" derler. Konu sadece bayan değil aynı zamanda bay kelimesi... Bunlar Türkçe'de hitap şekli olarak yer almayan, Mr. -soyad Mrs. - soyad yani Bay Jordan, Bayan Jordan gibi yabancılardan gelen kavramlardır. Bay ve bayan hitaplarına genel olarak karşı gelen feministler değil, Türk dilini yozlaştırmak istemeyenlerdir.
                rarero
                Çünkü bayan denilen yerde bay denmesi icap eder eşitlikçi bir dili kullanma açısından. Erkek diyorsanız kadın diyeceksiniz.
                 issizmadaaam
                 Bay’dan turedigi icin olabilir mi gerizekali?
                  samyeli90
                  Erkek erkektir kadın da kadın biz size bay demiyorsak sizde bize bayan demeyeceksiniz bu kadar basit asıl kabalık bayan demektir
                   azkonus_elif
                   Erkek=Kadın Bay=Bayan Beyefendi=Hanımefendi bu kadar basit
                    dr.rock
                    Kadınların önce aralarındaki husumete son vermesi gerekiyor Ya da gerekmiyor Biz sizin bu husumetinizden baya bi fayda sağlıyoruz Teşekkürler kadınlar 😘
                     noobzac
                     “Uff snne be slk”.
                      djsinemovic
                      Aslında bayan kelimesini kullanmak tamamen yanlış değildir. Sorun kadın kelimesinin kullanılması gereken yerde ‘’kadın’’ kelimesi kullanılmaktan çekinildiği için bayanın kullanılmasıdır. Şöyle bay ve bayan hitap şekilleridir bir insana hitap ederken bay ya da bayan bakar mısınız diyebilirsiniz bunda bir yanlışlık yok. Fakat bir hitap durumu söz konusu olmayan cinsiyet belirten durumlarda nasıl erkek demekten çekinmiyorsanız kadın demekten de çekinmemelisiniz bu kadar basit aslında. E diyebilirsiniz hepimiz tdkde mi çalışıyoruz karıştırabiliriz. Ben şahsen mesela orta yaşlı birinin kötü niyeti olmadan yanlışlıkla bayan kelimesini kullandığını görürsem düzeltip kimseyi bozmaya çalışmam bayanlar tuvaleti örneğin yapışmış dillerine ne yapsınlar? Zaten söyleyiş tarzından anlıyorsunuz onu kadın dememek için özellikle bayanı seçen onu vurgulayan tipi.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.