Ne Kadar Demokratsın? Demokrasi Testi...
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   marmarian
   -Bir Ülkenin Demokrasiden bahsedebilmesi için din ile devlet işlerinin birbirinden bağımsız olması gerekir. Devlet, din konusunu dinlerin cemaatlerine bırakmalı. Dinler ise devletten kendi çıkarlarına bir şey talep edememeli. Devlet hiç bir din inançı yönetmemeli yönlendirmemeli veya hiç birine ayrıcalık tanımamalı. - Kamusal alanda esas olan meritokrasi (liyakat) olmalı. Satanistte olsa, ateistte olsa, atatürkçü de olsa, aşırı dindar da olsa, müslümanda olsa yahudide olsa bunların hiç biri baz olmamalı sadece meritokratik siatem olmalı. - Devlet okulları her inanca eşit mesafede olacak laik eğitim vermeli ancak kendi inancına göre eğitim veren vakıf okulları da olmalı. İster islamiyet olsun ister budizm ister başka bir din; her inanç kendi vakıf okullarını açabilmeli. - Bir insan bir kesime göre nahoş gekecek şekilde giyinebilir bu demokrasinin gereğidir ( Kimisi takke takar kimisi hac kimisi mini etek giyer kimisi kara çarşaf) -Ateistlerin dernek açmasına ve ateizmi anlatmalarına karşı değilim. -Herhangi bir dine inanan insanların (isterse 10 inananlı bir din olsun) kendi cemaatlerini oluşturmalarına ve dinlerini anlatmalarına karşı değilim. -Her insanın inançlarına göre giyinmesine karşı değilim - Dünyanın neresinde olursa olsun her milletin kendi inanç ve diline göre eğitim kurumları açabilmesine karşı değilim. Peki sen ne diyorsun?
    kafatamircisi
    Kim neye istiyorsa inansın isterlerse unicorn'a(uçan boynuzlu at) tapsınlar, ama inandıkları şeyleri bana dayatmaya kalkmasınlar o zaman takkeler değişir🙂
     me_out_bye
     Çalış Cumhurbaşkanı adayı ol, anlat, seçilirsen uygula. Kendin yap. Başka kimseden beklemeyin herkesin kafası bir ayrı Evde atletle yoğurt yiyen adamlar kaç senedir bu işe adaysa? Sende yapabilirsin çokta zor bir şey değil. Sadece biraz gözlemleyip ortam ne neler gerekiyor nelere uygun olmalısın? Onları kapıp uygulucan. Sonra yavaş yavas daha da tecrüben olacak zaten. Kafasına esince emekli köy okulu ögretmeni de oluyosa bu işe talipli? Sende olabilirsin.
      gizemino
      Demokrat kere demokratım.... Demokrasi icin ölürmüşüm ben
       abdes_terligi
       o zaman bizde demokrasi var mı yok mu şimdi?
        me_out_bye
        Güzel, olması gereken ama nice hayals bro. Bu coğrafyada bu kdr medeni insan zor bulursun.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.